Hlavní navigace

Výsledky invexových soutěží

11. 10. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

K Invexu tradičně patří dvě soutěže, hodnotící jednotlivé exponáty. První je "oficiální" soutěž o Křišťálový disk, druhou pak soutěž "The Best of Invex", pořádaná čtyřmi vydavatelstvími. Zajímá vás, které exponáty byly oceněny v těchto dvou soutěžích? Zde je jejich přehled.

Čtvrteční večer je na Invexu již tradičně věnován vyhlašování výsledků v soutěži o Křišťálový disk. Letos, stejně tak jako v předchozích dvou ročnících, volila nejlepší exponáty pětatřicetičlenná skupina akademiků, budoucích uživatelů a novinářů, honosící se názvem „Akademie informačních a komunikačních technologií“. Z nominovaných exponátů, jejichž výčet můžete nalézt zde, nakonec vybrala k ocenění následujících devět exponátů v jednotlivých kategoriích:

  • Počítače, pracovní stanice: Procesor AMD Opteron,
  • Periferní zařízení: xD Picture Card – nový systém paměťových médií a profesionální digitální fotoaparát Olympus Camedia C-5050 ZOOM,
  • Produkty z oblasti informačních technologií pro domácnost a volný čas: Ultralehký kompaktní rodinný fotoaparát s vysokým rozlišením Olympus Camedia C-50 ZOOM a xD Picture Card – nový systém paměťových médií
  • Systémový software a programové prostředky pro vývoj a údržbu informačních technologií: STADRIN for Linux (komplexní systém silné autentizace a kontroly přístupu uživatelů pro Linuxové systémy)
  • Informační systémy a jejich součásti: Šifrovací systém AreaGuard
  • Aplikovaný software: NCTS Česká republika (jde o informační systém, který zabezpečuje evidenci a sledování zásilek zboží v režimu společného tranzitu uvnitř EU)
  • Mobilní zařízení informačních a komunikačních technologií: Kapesní počítač Pocket LOOX 600,
  • Síťová a komunikační zařízení: 3Com Switch 4050 ve spojení s unikátní patentovanou technologií 3Com XRN,
  • Ostatní produkty informačních a komunikačních technologií: Interseal (GPRS modul, umožňující připojení libovolného zařízení se sériovým rozhraním k mobilní síti s GPRS)

Jak si můžete sami povšimnout, letošní výsledky jsou poněkud netradiční – například v tom, že standard paměťových karet xD-Picture Card od Olympusu, doplněný dvěma různými typy fotoaparátů, získal hned dva disky (v různých kategoriích). Svou roli jistě sehrála i absence mnoha vystavovatelů, kteří tudíž ani nemohli přihlašovat své exponáty do soutěže o Křišťálový disk.

Další zajímavostí letošní soutěže o Křišťálový disk je udělení jedné ceny navíc. Jde o Cenu generálního ředitele BVV, kterou si odnesl Tablet PC Stylistic ST 4110 od Fujitsu-Siemens.

Podle oficiální tiskové zprávy je důvod následující:

ICTZ23

Stalo se tak s ohledem na to, že tato světová novinka byla společnostmi Fujitsu Siemens a Microsoft k prezentaci uvolněna až po uzávěrce soutěže o Křišťálový disk. Hodnotitelská akademie proto doporučila ocenit tento vynikající exponát cenou generálního ředitele akciové společnosti Veletrhy Brno.

Jak dopadla soutěž Best of Invex?

Soutěž o Křišťálový disk je sice „oficiální“ soutěží exponátů na Invexu, ale nikoli soutěží jedinou. Další soutěž, ve které jsou hodnoceny jednotlivé exponáty, vděčí za svůj vznik tomu, že v roce 1999 se redakce IDG a Vogel Publishing odmítly dále podílet na Křišťálovém disku: „po několika zákrocích pořadatelů, kdy jsme byli vmanipulování do akcí, o kterých jsme předem nevěděli“. Výsledkem bylo založení nové soutěže „The Best of Invex“, s podtitulem „Ocenění odborných médií“. Dnes se na tomto projektu společně podílí 4 vydavatelství: Computer Press, IDG Czech, Trade & Leisure Publications a Vogel Publishing. Jak tedy dopadl letošní ročník této soutěže? Oceněny byly tyto produkty (kategorie zde nejsou uvažovány):

K některým oceněným (ale i neoceněným) exponátům letošního Invexu se vrátím v samostatných článcích.

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.