Hlavní navigace

Výsledky Telefóniky: výnosy z volání klesají, z mobilních dat rostou

Martin Vyleťal

Ze zveřejněných finančních a provozních výsledků vyplývá, že firmě meziročně klesl čistý zisk o více než pětinu. Letos chce investovat až 6 miliard korun do nových sítí a LTE.

Telefónica zveřejnila finanční a provozní výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2012 a za celý loňský rok. Celkové výnosy za poslední čtvrtletí dosáhly 12,783 miliardy korun, což je meziročně o 4,7 % méně. Za rok 2012 pak celkové výnosy meziročně poklesly o 3,5 % na 50,353 miliardy korun.

Firmě v roce 2012 poklesly výnosy jak z pevných linek, a to meziročně o 5,4 %, tak i v mobilním segmentu, o 6,1 %. Naopak se v loňském roce zvýšily výnosy z mobilních dat (bez SMS), a to z 2,499 miliardy korun na 2,683 miliardy korun. 

Je to logický důsledek nárůstu počtu chytrých mobilních telefonů v síti. Ve čtvrtém čtvrtletí 2012 dosáhl podíl chytrých telefonů v síti O2 27 %. Téměř tři čtvrtiny mobilních telefonů, které operátor loni prodal, připadalo právě na chytré telefony. Více než polovina zákazníků, kteří si pořídí nový tarif, si jej aktivuje s Internetem v mobilu.

Počet zákazníků xDSL Internetu rostl navzdory poklesu aktivních linek

V loňském roce vzrostl počet zákazníků internetového připojení na bázi xDSL o 5 % na 912 tisíc. Třetina z nich přitom využívá technologii VDSL, kterou firma začala maloobchodním zákazníkům nabízet v květnu 2011. Počet uživatelů televize O2 TV dosáhl na konci čtvrtého čtvrtletí 2012 výše 141 400, což představuje meziroční nárůst o 4,3 %. Celkový počet aktivní pevných linek loni meziročně poklesl o 5,2 % na 1,5 milionu.

Provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace (OIBDA) dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 výše 5,091 miliardy korun, meziročně o 10,5 % méně. Za celý rok 2012 poklesla OIBDA meziročně o 8,5 % na 20,919 miliardy korun.

Zisk meziročně nižší o více než pětinu

Čistý zisk za rok 2012 poklesl meziročně o 21,9 % na 6,785 miliardy korun. Podle zástupců firmy se do něj projevilo odložené zaúčtování pohledávky na Slovensku ve výši 709 milionů korun. Bez započtení této pohledávky by zisk poklesl meziročně o 14,9 %. 


Autor: Telefónica

Představenstvo společnosti včera na valné hromadě schválilo návrh výše odměny pro akcionáře. Počítá s tím, že dojde k rozdělení celkové částky 9, 663 miliardy korun, což odpovídá částce 30 korun na akcii, která se skládá z 20 korun ve formě výplaty dividendy a 10 korun ve formě snížení emisního ážia. Loni přitom firma vyplatila 27 korun ve formě dividendy a 13 ve formě snížení emisního ážia.

Představenstvo společnosti také rozhodlo o zahájení další části nabývání vlastních akcií až do výše 2 % z celkového počtu kmenových akcií společnosti.

Marcom

Telefónica letos plánuje v Česku na investice vynaložit až 6 miliard korun, zejména do rozvoje nových technologií a sítí 4. generace LTE. Na stovky milionů korun přijde například budování přístupové optické sítě a připojování VDSL DSLAMů do optické sítě (FTTn). V případě VDSL DSLAMů jde o to, že operátor ze své ústředny „vyvede“ optickou síť, kterou „dovede“ co možná nejblíže ke koncovým zákazníkům. Pro poslední úsek ale využije metalické vedení.

Zdroj: tisková zpráva a Patria.cz

Našli jste v článku chybu?
28. 2. 2013 16:59
x (neregistrovaný)

Vzhledem k tomu, ze za nasobne predrazenou predplacenku utracim cca 500 rocne to jako nerealny nevidim taky ... ;D Vzdycky me pak dojme, kdyz me nekde na ulici odchytavaj s "uzasnou slevou", jen kdyz budu platit "jen" 300 mesicne ...

28. 2. 2013 15:29
Možná blbá mařka, ale škubat se nenechám. (neregistrovaný)

Já jsem se na ceny a kvalitu mobilních služeb (hlas, SMS, MMS, data) během posledních let tak naštvala, že letos všem dohromady, za uvedené služby, nedám vydělat na mě více než dva tisíce korun. Služby razantně omezuji, suma je tak vysoká jen díky tomu, že mám na starých "účtech" tolik předplaceno. Příští rok bych se ráda vešla pod tisíc korun, což nevidím vůbec neuskutečnitelně.