Hlavní navigace

VyVolení – natahovaná show, která z Primy hned napoprvé udělala lídra

25. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V mladší cílové skupině diváků od 15 do 54 let byl páteční vstup soutěžících do vily VyVolených nejsledovanějším nezpravodajským pořadem na českých televizích

Už dlouho jsem nezažil u televizní obrazovky nic tak uměle prodlužovaného jako páteční mimořádnou volbu soutěžících do vily VyVolených. Prima poprvé vysílala čtvrtou řadu této reality show v prime time po 20. hodině a hned vsadila na popularitu nejznámějších tváří z první řady před osmi lety, jimž nabídla možnost vstoupit do hry i letos. Diváci měli rozhodnout, zda do vily mezi soutěžící pustí vítěze první řady Vladka Dobrovodského, Petra Zvěřinu nebo Emila Zajace. Nakonec drtivě zvítězil bulvárem nejvíc propíraný Vladko, ale než se Prima k téhle informaci propracovala, notně diváky potrápila.

Vlastně to nebylo nic nového, moderátorka Tereza Pergnerová prostě několikrát za večer nechala na velkoplošné obrazovce zobrazit fotografie a jména tří exVyVolených a slibovala průběžné výsledky hlasování, aby hned poté řekla, že vlastně žádné průběžné výsledky nesdělí a zveřejní až konečné skóre. Přesto tuhle fintu zopakovala ještě několikrát. Umělé prodlužování napětí se Primě vyplatilo, páteční mimořádnou volbu a stěhování prvních sedmi VyVolených do vily viděl téměř půlmilion dospělých diváků. Na seriál Chalupáři, který ve stejnou dobu vysílala ČT 1, to sice nestačilo, u diváků od 15 do 54 let ale byla Prima lídrem trhu.

Nutno dodat, že VyVolení porazili Novu jak v „její“ cílové skupině D15–54, tak u širší cílové skupiny D15+. Rozdíl ale nebyl příliš velký, reprízovaný sitcom Helena a reality show Výměna manželek měly o 60, resp. 20 tisíc dospělých diváků méně a v podílu na publiku byl rozdíl také minimální. Prima ale výrazně omladila své publikum a v pátečním prime time za celou skupinu téměř dotáhla Novu, když oslovila víc než 30 procent publika od 15 do 54 let. Pro Novu to je jisté varování, na druhou stranu je třeba dodat, že zatímco Prima už spustila většinu premiérových podzimních formátů, Nova přejde na podzimní schéma až od příštího týdne (respektive již dnes, kdy poprvé odvysílá seriál Doktoři z Počátků v neděli večer).

Ale zpět k VyVoleným. Přiznám se bez mučení, že páteční volba mezi tvářemi první řady byla první epizodou té letošní, kterou jsem viděl. A zřejmě na dlouho také poslední, protože od roku 2005 nevidím prakticky žádný dramaturgický posun. Do vily se nastěhuje několik zcela neznámých lidí, a aby se na ně dívalo víc diváků, Prima mezi ně pošle mediálně známého Vladka. Moderátoři jsou z toho šíleně rozjuchaní, valí oči na kameru a najaté křoví do toho spouští předem domluvený povyk se světelnými efekty. Ano, v roce 2005 to bylo něco zcela nového a nečekaného. Ale v roce 2013?

MMF24

Jistě, VyVolení si své diváky najdou, Primě rozhodně pomohou k atraktivnějším cílovým skupinám, které vyžadují zadavatelé reklamy. Ale 15. září do toho startuje Česko Slovensko má Talent a na jednu televizi to už bude příliš mnoho velkých show s dosud neznámými účastníky najednou. Těžko si představit, že mladí diváci, na které cílí VyVolení i Talent, budou ochotni sedět tolik večerů týdně u obrazovky a sledovat rodící se celebrity ve dvou nesouvisejících formátech (třeba je ale Prima dramaturgicky propojí – logicky se to nabízí).

Prima opakuje stejnou chybu jako loni na jaře: příliš mnoho nových formátů najednou. Letos si to ale může dovolit, letos se díky obchodní politice doslova koupe v reklamních penězích. Trocha programové střídmosti by ale nevadila.

Na co jste se v pátek večer po 20:00 dívali vy?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).