Hlavní navigace

Výzkum a vývoj ESETu se usazuje v ČR. Praha řeší Mac OS, Jablonec sítě

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Slovenský ESET v Česku poměrně potichu rozšiřuje výzkum a vývoj. Praha řeší většinu záležitostí s Mac OS, pobočka v Jablonci chystá stěhování.

Doba čtení: 4 minuty

Kdo chce v Česku pracovat ve vývoji v kybernetické bezpečnosti, může. Vedle starých známých domácích značek typu Avast a AVG jsou tu mladší podniky jako Safetica, TeskaLabs či Lamantine Software, a rostou u nás i R&D centra korporací typu Cisco a Trend Micro. Mezi tím trochu zapadá fakt, že v Česku vlastní výzkum a vývoj rozjel také slovenský ESET.

ESET je v současné době podle IDC i Gartneru celosvětovým číslem pět v oblasti „end-point security“ a chtěl by toto postavení ještě vylepšit. „Náš cíl je dostat se do TOP 3. To je plán na pár dalších let,“ říká v bratislavské centrále společnosti její technický ředitel Palo Luka.

Tržby ESETu v roce 2014 dosáhly na 330 milionů eur a očekává se, že nadále porostou. Společně s uživateli, kterých je teď 100 milionů. Byznys je nastaven stabilně. Zatímco třeba AVG už je nějakou dobu pod tlakem burzy a stále ještě dost žije z poplatků od partnerů (o AVG lze na trhu občas slyšet to, že původem český podnik prodává ad-ware), na Slovensku prodávají produkt jako takový.

Praha a detekce pro Mac

ESET má aktuálně přes 1100 zaměstnanců po celém světě. Z toho téměř čtyři stovky jsou rozmístěny v celkem devíti výzkumných a vývojových centrech. Část z toho je i v Praze a trochu ukrytě také v Jablonci nad Nisou. Tam Slováci před pár lety koupili malou firmu ŠETRnet s tím, že na tomto základě postaví aktivity kolem sítí.

ESET
Autor: Jan Sedlák

ESET

„Plánem pro Prahu je generický růst,“ říká v kancelářích v Holešovicích Robert Šuman. Ten má v Praze na starost jeden ze dvou zde působících technických týmů. Konkrétně jedenáctičlennou skupinu a samostatný menší „lab“, jež se z velké části zaměřuje na detekci a analýzu nákaz pro operační systém Mac OS (nyní tedy macOS). „Kolem 80 procent OS X detekcí ESETu jde z Prahy,“ počítá Šuman.

OS X detekce přitom tvoří řádově jednotky procent všech detekcí, které společnost denně provede – celkově jich je podle oficiálních údajů 300 tisíc. „Hrozeb na Mac není tolik jako na Windows, jejich počet ale roste. Dá se říci, že to, co se objeví u PC, se s nějakým odstupem objeví i na Macu.“

Pražský tým informace o Mac OS nákazách sbírá z různých veřejných zdrojů, zároveň ale spolupracuje s administrátory velkých prostředí postavených na počítačích od Applu, kteří sami posílají informace. A proč zrovna Mac? „Asi jsme o tom něco věděli,“ směje se Šuman.

Jablonecké sítě

ESET s výzkumem a vývojem do českého hlavního města přišel v roce 2011, což už bylo po odkupu společnosti ŠETRnet. Minimálně část lidí z Prahy tak do jisté míry spadla právě pod Jablonec. Tamní centrum má kolem 30 zaměstnanců a v současné době se stěhuje do většího sídla.

Virová laboratoř ESETu v sídle v Bratislavě.
Autor: Jan Sedlák

Virová laboratoř ESETu v sídle v Bratislavě.

V Jablonci se soustředí na síťovou bezpečnost, penetrační testy a podobně. Zbyla i část byznysu z doby, kdy tamní pobočka byla ještě samostatnou firmou, díky čemuž ESET v oblasti provozuje síťové aktivity – neskončily například kontrakty z minulosti.

Služby ostatně tvoří značnou část aktivit ESETu i v Praze. R&D centrum mimo jiné dělá podporu zdejší obchodní jednotky a dělá kyberbezpečnostní analýzy a konzultace pro banky a další podobné velké zákazníky. Tento konzultační byznys ve skutečnosti neustále roste. Pomáhá i to, že se ESET v Praze soustředí na popisování konkrétních útoků specifických pro české prostředí.

Další desítka lidí v Praze dělá na tradičním aplikačním vývoji a má na starost také nástroj Remote Administrator.

Světlá strana síly

S pokračujícím českým růstem chce ESET rozšiřovat aktivity, které zaujmou případné nové výzkumníky a vývojáře. Doma na Slovensku společnost patří k významné síle, v Česku je ale konkurence o něco více. „Myslíme si, že do Česka ze Slovenska doléhá síla naší značky,“ věří v Praze.

ESET v rámci aktivit pro oslovení rozjel na ČVUT FIT nový předmět reverzního inženýrství a podporuje stipendijní program. „Konkurenční prostředí je každopádně velké a bereme také lidi z ciziny. Hlásí se nám třeba ze Španělska nebo Řecka,“ říká Šuman.

Každopádně vytrénovat člověka k tomu, aby mohl samostatně a užitečně pracovat, trvá zhruba rok. V případě detekční části plné zacvičení probíhá i dva až tři roky. „Ale budujeme takové univerzální vojáky, kteří umí analyzovat a zároveň udělat detekci.“

PR Summit tip Šilerová

Spoluzakladatel ESETu Miroslav Trnkarozhovoru pro Lupu mimo jiné přiblížil, že jeho firma má stavět na určitých hodnotách. To se podle pražské kanceláře projevuje třeba v tom, že se dbá na výběr lidí, kteří „nepřičichli“ k temné straně síly kyberbezpečnostního světa. „I třeba ten, kdo dělal na legálním ad-ware, má při výběrovém řízení škraloup. Hodně dbáme na to, aby lidé byli na white side,“ popisuje Šuman.

V debatách s některými zaměstnanci ESETu každopádně někdy zazní i to, že firma roste a že se dá narazit na procesy, korporátní prvky či případné střety generací. „Nějaké korporátní procesy přijít musely, ale původní duch tu stále je. Majitel s vámi bez nadsázky klidně jde na pivo,“ uzavírají v Praze.

Našli jste v článku chybu?