Hlavní navigace

Výzkum a vývoj ESETu se usazuje v ČR. Praha řeší Mac OS, Jablonec sítě

22. 6. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Slovenský ESET v Česku poměrně potichu rozšiřuje výzkum a vývoj. Praha řeší většinu záležitostí s Mac OS, pobočka v Jablonci chystá stěhování.

Kdo chce v Česku pracovat ve vývoji v kybernetické bezpečnosti, může. Vedle starých známých domácích značek typu Avast a AVG jsou tu mladší podniky jako Safetica, TeskaLabs či Lamantine Software, a rostou u nás i R&D centra korporací typu Cisco a Trend Micro. Mezi tím trochu zapadá fakt, že v Česku vlastní výzkum a vývoj rozjel také slovenský ESET.

ESET je v současné době podle IDC i Gartneru celosvětovým číslem pět v oblasti „end-point security“ a chtěl by toto postavení ještě vylepšit. „Náš cíl je dostat se do TOP 3. To je plán na pár dalších let,“ říká v bratislavské centrále společnosti její technický ředitel Palo Luka.

Tržby ESETu v roce 2014 dosáhly na 330 milionů eur a očekává se, že nadále porostou. Společně s uživateli, kterých je teď 100 milionů. Byznys je nastaven stabilně. Zatímco třeba AVG už je nějakou dobu pod tlakem burzy a stále ještě dost žije z poplatků od partnerů (o AVG lze na trhu občas slyšet to, že původem český podnik prodává ad-ware), na Slovensku prodávají produkt jako takový.

Praha a detekce pro Mac

ESET má aktuálně přes 1100 zaměstnanců po celém světě. Z toho téměř čtyři stovky jsou rozmístěny v celkem devíti výzkumných a vývojových centrech. Část z toho je i v Praze a trochu ukrytě také v Jablonci nad Nisou. Tam Slováci před pár lety koupili malou firmu ŠETRnet s tím, že na tomto základě postaví aktivity kolem sítí.

ESET
Autor: Jan Sedlák

ESET

„Plánem pro Prahu je generický růst,“ říká v kancelářích v Holešovicích Robert Šuman. Ten má v Praze na starost jeden ze dvou zde působících technických týmů. Konkrétně jedenáctičlennou skupinu a samostatný menší „lab“, jež se z velké části zaměřuje na detekci a analýzu nákaz pro operační systém Mac OS (nyní tedy macOS). „Kolem 80 procent OS X detekcí ESETu jde z Prahy,“ počítá Šuman.

OS X detekce přitom tvoří řádově jednotky procent všech detekcí, které společnost denně provede – celkově jich je podle oficiálních údajů 300 tisíc. „Hrozeb na Mac není tolik jako na Windows, jejich počet ale roste. Dá se říci, že to, co se objeví u PC, se s nějakým odstupem objeví i na Macu.“

Pražský tým informace o Mac OS nákazách sbírá z různých veřejných zdrojů, zároveň ale spolupracuje s administrátory velkých prostředí postavených na počítačích od Applu, kteří sami posílají informace. A proč zrovna Mac? „Asi jsme o tom něco věděli,“ směje se Šuman.

Jablonecké sítě

ESET s výzkumem a vývojem do českého hlavního města přišel v roce 2011, což už bylo po odkupu společnosti ŠETRnet. Minimálně část lidí z Prahy tak do jisté míry spadla právě pod Jablonec. Tamní centrum má kolem 30 zaměstnanců a v současné době se stěhuje do většího sídla.

Virová laboratoř ESETu v sídle v Bratislavě.
Autor: Jan Sedlák

Virová laboratoř ESETu v sídle v Bratislavě.

V Jablonci se soustředí na síťovou bezpečnost, penetrační testy a podobně. Zbyla i část byznysu z doby, kdy tamní pobočka byla ještě samostatnou firmou, díky čemuž ESET v oblasti provozuje síťové aktivity – neskončily například kontrakty z minulosti.

Služby ostatně tvoří značnou část aktivit ESETu i v Praze. R&D centrum mimo jiné dělá podporu zdejší obchodní jednotky a dělá kyberbezpečnostní analýzy a konzultace pro banky a další podobné velké zákazníky. Tento konzultační byznys ve skutečnosti neustále roste. Pomáhá i to, že se ESET v Praze soustředí na popisování konkrétních útoků specifických pro české prostředí.

Další desítka lidí v Praze dělá na tradičním aplikačním vývoji a má na starost také nástroj Remote Administrator.

Světlá strana síly

S pokračujícím českým růstem chce ESET rozšiřovat aktivity, které zaujmou případné nové výzkumníky a vývojáře. Doma na Slovensku společnost patří k významné síle, v Česku je ale konkurence o něco více. „Myslíme si, že do Česka ze Slovenska doléhá síla naší značky,“ věří v Praze.

ESET v rámci aktivit pro oslovení rozjel na ČVUT FIT nový předmět reverzního inženýrství a podporuje stipendijní program. „Konkurenční prostředí je každopádně velké a bereme také lidi z ciziny. Hlásí se nám třeba ze Španělska nebo Řecka,“ říká Šuman.

Každopádně vytrénovat člověka k tomu, aby mohl samostatně a užitečně pracovat, trvá zhruba rok. V případě detekční části plné zacvičení probíhá i dva až tři roky. „Ale budujeme takové univerzální vojáky, kteří umí analyzovat a zároveň udělat detekci.“

MM AI t

Spoluzakladatel ESETu Miroslav Trnkarozhovoru pro Lupu mimo jiné přiblížil, že jeho firma má stavět na určitých hodnotách. To se podle pražské kanceláře projevuje třeba v tom, že se dbá na výběr lidí, kteří „nepřičichli“ k temné straně síly kyberbezpečnostního světa. „I třeba ten, kdo dělal na legálním ad-ware, má při výběrovém řízení škraloup. Hodně dbáme na to, aby lidé byli na white side,“ popisuje Šuman.

V debatách s některými zaměstnanci ESETu každopádně někdy zazní i to, že firma roste a že se dá narazit na procesy, korporátní prvky či případné střety generací. „Nějaké korporátní procesy přijít musely, ale původní duch tu stále je. Majitel s vámi bez nadsázky klidně jde na pivo,“ uzavírají v Praze.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).