Hlavní navigace

Vzniká nová skupina českých satelitních televizí

4. 5. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Parlamentní, zpravodajský, ale také ženský televizní program chce provozovat podnikatel v realitách Miloš Červenka. Majitel parlamentní stanice 24cz, známé ze satelitu a kabelů, nedávno získal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) další dvě satelitní licence. Jednu pro zpravodajský a publicistický kanál 24 Plus a druhou pro ženskou stanici TV Ona. Za oběma projekty stojí původní vlastník a ředitel 24cz Jan Fulín.

Developer investuje do médií

Proč jsme koupili televizi? Když chcete stavět projekt na tři čtvrtě milionu metrů čtverečních, je to vlastně malé městečko a tam je politické skoro všechno. Cítili jsme, že potřebujeme komunikační kanál. A také to byla velmi výhodná investice, odpověděl letos v březnu Mladé frontě Dnes developer Miloš Červenka na otázku, co ho vedlo k investici do parlamentního kanálu 24cz. Stanice měla podle deníku nevyřízené pohledávky za 20 milionů korun a potýkala se s finančními problémy. Červenka, jehož společnost MCA staví v Praze a okolí řadu luxusních novostaveb a satelitních městeček, kvůli 24cz dokonce založil speciální multimediální divizi firmy.

Do té doby patřila parlamentní televize podnikateli Janu Fulínovi (viz rozhovor DigiZone.cz), jehož společnost Espanta odkoupila přede dvěma lety třetinový podíl v licencované společnosti 24cz, firmě Region Media. Zároveň uzavřela s původními majiteli (Martinem Mullerem a Leošem Pohlem, předsedou představenstva společnosti Czech Digital Group, která v Praze provozuje přechodný digitální multiplex B, a majitelem satelitního a kabelového kanálu CS Film) opci na nákup zbývajících 66 procent Region Media. Všechny tyto smlouvy přešly na Červenku prostřednictvím firmy Atrident, která se stala většinovým vlastníkem Espanty. Formálně ale 24cz stále ještě kontroluje Muller s Pohlem, protože vysílací zákon neumožňuje prodat většinový podíl v licencované společnosti dříve než pět let po udělení licence.

Jan Fulín

Další projekt: publicistická stanice 24 Plus

Připravujeme další investice, například do internetu a jiných médií, prozradil Červenka přede dvěma měsíci MF Dnes. Už v té době žádala původní Fulínova společnost Espanta o licenci pro další satelitní televizi 24 Plus. Projekt stanice zaměřené na zpravodajství a publicistiku, především pak politiku, ekonomiku, společenský a kulturní život, slavil u RRTV úspěch: oprávnění k vysílání získal koncem března. Ještě před verdiktem rady Jan Fulín, kterého si Červenka ponechal jako ředitele v parlamentním kanálu 24cz, prohlásil, že v případě získání licence zahájí 24 Plus vysílání v druhé polovině letošního roku. Změna majitele 24cz podle něj povede k obohacení programu i modernizaci vysílacích technologií.

A co vlastně 24 Plus nabídne? Podle vydané licence (PDF, 436kB) má hned od začátku vysílat 24 hodin denně a kromě zpravodajství a publicistiky počítá s dokumentárními filmy, vzdělávacími pořady, relacemi založenými na přímém kontaktu s diváky, ale také různými soutěžemi. Na jejich produkci by se měl podílet bývalý šéfredaktor zábavy na televizi Nova Ivan Rössler, který si společně s někdejší pověřenou ředitelkou programu Novy Jiřinou Pokornou a podnikatelem Karlem Košťálem založil vlastní produkční agenturu T.F.C.. Licence 24 Plus dále slibuje, že program bude doplněn informace EPG (elektronický programový průvodce) dle technických možností, bude využívat interaktivity prostřednictvím internetu a telefonů, bude poskytovat rozšířené a doplňující informace o produktech a službách souvisejících se zaměřením na televizní a programovou službu.

Prime time? Besedy a osvětové pořady

Nástřel programového schématu, který je součástí licenčních podmínek 24 Plus, připomíná spíš veřejnoprávní než komerční televizi. Ostatně i původní parlamentní kanál 24cz svého času usiloval o možnost získat část prostředků z koncesionářských poplatků určených České televizi. Espanta v rámcovém schématu slibuje od šesté do deváté hodiny ranní informační blok složený z předpovědi počasí, aktuálních událostí dne, burzovních informací, kulturní rubriky a přehledu denního tisku. Od deváté ráno do páté odpoledne 24 Plus nabídne podobný program jako veřejnoprávní zpravodajský kanál ČT 24: politicko-ekonomické zpravodajství a aktuality. Vpodvečer mezi 17:00 a 20:00 mají následovat vzdělávací a naučné pořady, dokumentární filmy, publicistika a pravidelné zpravodajské bloky.

24cz Mitrofanov Pečinka

Poněkud překvapivou podobu má prime time. Od osmé do jedenácté hodiny večer stanice plánuje diskusní pořady, aktuality, besedy a osvětové pořady. Hodinu před půlnocí začne sedmihodinový blok repríz pořadů z celého dne, prokládaný informačními bloky o aktuálních událostech. Sedmdesát procent programu mají tvořit pořady evropské produkce, deset procent pořady od nezávislých producentů a dvacet procent současná tvorba. Licence přímo neuvádí, na jakém satelitu by měla 24 Plus vysílat, velmi pravděpodobně se ale objeví na Astře 2C, kde už vysílá parlamentní 24cz. Díky registraci pro převzaté vysílání by ale mohla zamířit i do kabelových rozvodů a IPTV platforem, a pokud parlamentem projde připravovaná supermininovela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, také do některého ze zemských digitálních multiplexů, ovšem jen na základě tzv. krátkodobé registrace na jeden rok bez nároku na její prodloužení.

Ženský program TV Ona: inspirace od Primy?

Už začátkem března získala jiná Fulínova společnost, Merovingian, licenci pro satelitní program TV Ona. Jde o tematický kanál zaměřený na ženy. Stoprocentním vlastníkem Merovingianu je firma Espanta kontrolovaná Milošem Červenkou a sídlí na stejné adrese jako Region Media, provozovatel parlamentního kanálu 24cz. Aby nebylo pochyb o tom, že jde skutečně o Červenkovu televizi, developerská společnost MCA si registrovala internetovou doménu www.tv-ona.cz (doménu www.24plus.cz si koupilo vydavatelství Mladá fronta, a.s., majitel týdeníků MF Plus či Strategie). Název stanice nápadně připomíná pondělní ženskou přílohu deníku MF Dnes, i když s ní doopravdy nemá nic společného. Televizní program TV Ona je tématický program pro ženy vycházející z celého žánrového spektra televizní tvorby, stojí v licenci od RRTV vydané letos 14. března (PDF, 407kB).

Podle stejného dokumentu má TV Ona vytvářet interaktivní komunikační platformu prosazující názory a zájmy všech žen na všech aspektech společenského, politického, ekonomického a kulturního života. Základní programovou skladbu má tvořit zpravodajství a publicistika, hudební pořady, dokumentární filmy, informační servis, ekonomika, kontaktní a interaktivní pořady, soutěžní a zábavné pořady, osvětové pořady, vzdělávací pořady, reklama a teleshopping. Program TV Ona nebude přebírat převzatý program od jiného provozovatele, slibuje držitel licence. Tematické zaměření stanice nápadně připomíná televizi Prima před námluvami se švédskou společností MTG a uvedením reality show VyVolení. Tehdy se Prima zaměřovala hlavně na ženské publikum, později však tento úspěšný koncept ke své škodě opustila.

MM socky3

Žádné telenovely, ale evropská tvorba

Také TV Ona slibuje neobvykle vysoký podíl evropské tvorby, více než 60 procent. Deset procent vysílaných pořadů má pocházet od nezávislých producentů a pětinu programu má tvořit současná tvorba. Licence vůbec nehovoří o filmech a seriálech, dokonce nezmiňuje ani levné a co do sledovanosti úspěšné latinskoamerické telenovely. Oprávnění k vysílání se vztahuje nejen na území České republiky, ale na celou Evropu. Z toho lze odvodit, že podobně jako 24cz bude i TV Ona a zřejmě také 24 Plus vysílat na satelitu volně, nekódovaně. Přidala by se tak k nemalému počtu českých programů, které lze legálně přijímat i v zahraničí (mezi ně patří také zpravodajská ČT 24, hudební Óčko, křesťanská TV Noe či nabídková Top TV).

Zatím není jasné, kdy by měla TV Ona zahájit vysílání, pokud by ale stanice nechtěla přijít o licenci, v éteru by se měla objevit nejpozději začátkem března příštího roku. Pravděpodobnější je spíš start v druhé polovině letošního roku, stejně jako v případě 24 Plus. Rozhodování provozovatele by mohly ovlivnit i snahy finanční skupiny PPF o vstup do firem Miloše Červenky. Podle MF Dnes totiž PPF Banka letos v lednu převzala pohledávky česko-švýcarské skupiny Appian vůči Červenkovým developerským společnostem a začala jednat o přímém vstupu do MCA. Jednání by měla skončit v nejbližších týdnech, PPF je však nechce komentovat. Červenka pouze potvrdil, že jednání s partnerem probíhají, napsala MF Dnes letos 2. března s tím, že zastoupení obou partnerů ve firmách by mělo být rovnocenné. Od té doby nepronikla o chystané transakci na veřejnost žádná informace.

Který z programů multimediální divize MCA Miloše Červenky má podle vás největší šanci na úspěch?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.