Hlavní navigace

V Praze se brzy otevře akcelerátor Wayra pro střední a východní Evropu

23. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přiblížilo se otevření Wayry v Praze. Již v příštím týdnu má být rozhodnuto o jejím sídle. Wayra je startupový akcelerátor financovaný Telefónikou.

Podobně jako některé jiné programy, například StarCube nebo CzechAccelerator, není Wayra zaměřena výhradně na oblast ICT, nýbrž šířeji na nové technologie.

K úspěšnému přihlášení může postačit i pouhý rozpracovaný nápad, „powerpoint“. Nemusíte mít tým, nemusíte mít prototyp, nemusíte mít žádné vlastní peníze. Jen musíte přesvědčit o svém nápadu.

Budete‑li do Wayry přijati, dostanete do začátku až padesát tisíc euro a Telefónika si na vašem projektu vezme podíl 5 až 10 %. Wayra poskytne pracovní prostor i mentoring, popřípadě další podporu, například také přístup k třem stům milionů zákazníků Telefóniky celosvětově.

Wayra organizačně spadá pod Telefóniku Digital, a ta přímo pod celosvětovou Telefóniku. Wayra je způsob, jak doplnit její vlastní vývoj a výzkum.

Wayra je projekt velmi nový. Rozjeli jej teprve v roce 2011, a to v jižní Americe, odkud nápad pochází. „Wayra“ v jazyce Kečua znamená „měnící se vítr“. Mladí Jihoameričané jsou prý nadšení do podnikání, ale není tam mnoho dostupného rozjezdového kapitálu ani jiné podpory, a Wayru proto uvítali.

MMF tip early

Praha je dalším z míst v Evropě, kde má také být Wayra. Ta již pracuje v Londýně, v Mnichově, v Barceloně a v Madridu, a v irském Dublinu. Pražská Wayra má obsluhovat střední a východní Evropu, kromě Česka pak také Polsko, Slovensko, Maďarsko, a je velký zájem přitáhnout slibné startupy z Ukrajiny. Pro ně by Praha mohla být vstupní branou do Evropy a dále na západ. Opačným směrem je jen Rusko.

Výzva do dalšího běhu Wayry má být vypsána v prosinci a již nyní si můžete na Wayra.org projít podrobné podmínky a zvážit, zda by to nebylo něco pro vás. Koho přijali, to vyhlásí v březnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).