Hlavní navigace

Wearables míří do medicíny, Popcorn Time bojuje o život a Angry Birds už nefrčí

22. 3. 2015
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Protesty proti robotům, falešné fotky zatmění, Facebook Messenger se má stát platformou a Wi-Fi ohrožuje soukromí. Co přinesl právě končící #tyden?

Protest proti robotům? A ještě je okolo toho pozdvižení, že to možná vůbec nebylo, jak to mělo být? Co rozbíjení strojů, přijde také? Viz Anti-robot protest organizer says he didn't fake rally.

Larry King tweetuje. Ale ne jako my smrtelnící. Prostě ten tweet zavolá do hlasové schránky a odtamtud to někdo jiný tweetne. Viz Larry King has a special way of tweeting: The broadcast legend who just can’t retire.

50 Million Users: The Making of an ‘Angry Birds’ Internet Meme se vrací k „Angry Birds trvalo 50 milionů uživatelů 35 dní a telefonu 75 let“. Což je nejenom klasické srovnávání nesrovnatelného, ale taky má v podobě, která obletěla svět, ještě chatrnější základy. Například Angry Birds bere celosvětově, telefon jenom v USA. A těch problémů je daleko víc.

Year Zero: Our life timelines begin se zabývá budoucností. Příštím desetiletím, kde Rok 0 bude znamenat stav, kdy data budou dostupná pro každého, a zásadním způsobem změní, jak žijeme.

TELEgraficky

■ Čína zablokovala Reuters ■ HTC vyměňuje šéfa ■ Uber koupil deCarta ■ A jsou tu… chytré šperky ■ Avengers: Age of Ultron a druhý TV spot ■ Amazon dostal povolení k testům dronů ■ Rakuten koupil OverDrive a už vlastní Kobo ■ Opera koupila SurfEasy ■ Kim Kardashian Pixels ■ Shareaholic pro WordPress děravé! ■

WEBDESIGN, INTERNET

Co myslíte, je pravda, že Scrum seems to be mostly about having better alibis? A budete souhlasit, že SCRUM potřebuje zásadní revizi?

Mobile first konec URL nepřinese. Viz Why URLs Won't Die, kde řeší mizící URL z „adresního řádku“ prohlížečů a řadu dalších věcí.

Google vyráží do boje proti „doorway“ stránkám, tedy takovým, které pouze snaživě maximalizují efekt pro vyhledávač, ale uživatelům nenabízejí nic jiného než rozcestník dál. Tedy ne to, co hledal. Viz SEO Google To Launch New Doorway Page Penalty Algorithm.

The Complete Guide to Reducing Page Weight je sice starší (leden 2014), ale stále aktuální. A možná stále aktuálnější. Délka (objem dat) webových stránek totiž překračuje únosné meze velmi často.

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Seznamácké SEO je prostě starý svět a můžete zkusit, jestli se snad něco za těch pár měsíců nezměnilo (když se nic moc nezměnilo ani za několik let). Viz Studie pozic na Seznamu, kde ještě navíc zbývalo vyřešit záhadu „Proč jste mne na blogu H1.cz odstranili jako autora článků?“ (která má mimochodem nejenom rozuzlení, ale bezproblémové přiznání chyby). A tak to má být. A vy teď máte dva příběhy v jednom.

5 Landing Page A/B Tests (And Their Surprising Results) je pár užitečných příkladů toho, co funguje a co nefunguje. A většinou se to dá shrnout hlavně do „v jednoduchosti je síla“. A také v „pravý čas na pravém místě“.

Google zjednodušuje vyplňování formulářů v Chromu (včetně mobilního Chromu). V Helping users fill out online forms se můžete dočíst o tom, jak tomu můžete vy sami pomoci na svém webu.

Street Art with Google omrkněte, pokud ještě neznáte. Jde o mapování pouličního umění po celém světě. Jen to Česko i Slovensko tam nějak chybí.

SOFTWARE

Upirátěná Windows povýšená na Windows 10? Ano, půjde to, ale pořád budou upirátěná a nepoužitelná. Logicky a jasně, přece jste si nemysleli, že Microsoft všem pirátům rozdá zadarmo licenci? Viz Upgrade na Windows 10 zdarma bude i pro pirátské verze, ale nezlegalizuje je nebo Microsoft clarifies upgrade offer to ‚non-genuine‘ Windows.

Facebook chce Messenger proměnit v platformu. Což sice konečně vysvětluje, proč ho zbytečně oddělil (a proč neustále z aplikace Facebooku musíte chodit jinam a obtížně se vracet), ale jinak to není moc dobrá zpráva. Facebook si totiž přestavuje, že Messenger umožní firmám oslovovat uživatele. Blázinec. Viz Facebook Plans To Turn Messenger Into A Platform.

Pamatujete Goat Simulator? Pak si přečtěte hodně zajímavé Goat Simulator Post Mortem.

Xbox One? Není co hrát? Zkuste The gorgeous art behind hit Xbox One game Ori and the Blind Forest.

Ingestion Path? Vážně?

Ingestion Path? Vážně?

Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.

HARDWARE

Nositelná elektronika (wearables), a hlavně pronikání těchto věci do medicíny, je hodně zajímavé téma. V How Fitbit’s CEO Sees a Future In the Medical Industry se můžete dozvědět něco o té medicíně. James Park chce Fitbit proměnit v lékařský nástroj.

Už v létě prý dorazí nová Apple TV. A bude mít Siri. Viz Report: New Apple TV with Siri coming this summer.

Asi to nevyřeší, ale Google Glass: What Went Wrong and What’s Next? se snaží řešit, co se nepovedlo s brýlemi od Googlu. A také co bude dál. Po přečtení můžete pokračovat do Google: Here's what we did wrong with Google Glass.

WSJ a A Beginner’s Guide to Virtual Reality říká, že jediné, co pro virtuální realitu potřebujete, je smartphone, pár klíčových aplikací a prohlížeč, který začíná na 25 USD. Já bych to tedy tak nezjednodušoval, ale budiž. Tento článek ale obsahuje i docela dobrý přehled brýlí.

Apple And USB: A History Of Adoption, Acceptance, Acquiesence se věnuje historii portů u Applu. Šoku, když v roce 1998 přešli na USB, který ale nikdy moc v lásce neměli. A všem těm dalším pokusům a omylům.

MARKETING A KOMUNIKACE

How I got 6.2 million pageviews and 144,920 followers je místy užitečné čtení, místy zmatenost. Například vydávat návštěvníky za lidi (tedy uživatele) je klasický omyl. 1 009 964 zhlédnutí není 1 009 964 lidí ani uživatelů, ale nakonec ani návštěvníků. Ale jinak opravdu dobré čtení.

Prodejci, zbystřete. 45% Of Offline Retail Sales Will Be Web-Influenced By 2020 od Forresterů je dostatečně varovné. Skoro polovina prodejů v kamenných prodejnách bude v roce 2020 ovlivněna webem.

Umíte psát titulky? Ve Write The Headlines Your Readers Want: 5 Hacks You Need to Use nic závratného nedoporučují, ale jednu věc přece. Vyhnout se lžím a zjednodušením.

Tak to bychom měli rozšířenou verzi reklamy na Google/Android Wear. Co k tomu dodat? Už vím. O ničem. 

Povedenější je How I Increased My Search Traffic 47% From Translating My Blog Into 82 Languages. Ale pokud žasnete, jak to dokázal, tak samozřejmě pomocí strojového překladu. Jinými slovy sice navýšil návštěvnost, ale zjevně vůbec neřeší, že ti, co k němu přišli, si vůbec nepočtou. Autorovi to nejspíš došlo, protože dnes už jeho blog najdete pouze v angličtině.

Tip: Do not focus on Facebook je dobrý tip, ale musíte opravdu vědět, co s tím. A hlavně, nesoustřeďovat se na Facebook, ale mít ho zvládnutý. Protože nemít ho (nevyužívat ho) je chyba. A také je dobré si uvědomit, že něco jiného je srovnávat efekt věcí v neplaceném režimu a v tom placeném.

Hezké, SpaceX se přidává k NASA a zveřejňuje fotografie ve volně použitelné podobě. Fantastické. Viz SpaceX follows NASA by publishing images without copyright restrictions.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Your wifi shows me where you live, work and travel popisuje další díru do našeho soukromí. Naše mobily a tablety zkoušejí, ať jsou kde jsou, jestli v okolí nejsou známé Wi-Fi sítě. Takže se o někom nedaleko vás můžete dozvědět možná více, než je zdrávo.

The new MacBook's single port comes with a major security risk upozorňuje, že USB-C je pořád USB se všemi bezpečnostními riziky, a navíc některými novými. Možná dobré vědět. Ale stejně nezbývá než s napětím čekat, co se stane.

Na Novém Zélandu chtějí celníci získat právo dozvědět se vaše heslo. Vtipné nápady. Viz Customs downplays password plan.

Popcorn Time ještě stále chce odvrátit konec. Pokud to nevíte, tak tahle aplikace umožňuje dívat se na filmy, poněkud nelegálně, protože využívá toho, že někde nelegálně nějaké filmy leží. Viz Movie piracy app Popcorn Time thinks it can thwart a shutdown, ale hlavně Inside Popcorn Time, The Piracy Party Hollywood Can’t Stop.

How to make your Gmail address public without going nuts připomíná, že můžete do vaší e-mailové adresy na Gmailu přidávat tečky a pořád to bude stejná poštovní schránka, ale adresy budou vypadat jinak. Takže to můžete využít pro filtraci pošty z různorodých zdrojů.

Začíná být módní útočit na BIOS, ale vlastně je s podivem, že k tomu nedošlo už dávno. Viz LightEater malware attack places millions of unpatched BIOSes at risk, kde také píší to, že se o aktualizaci BIOSu málokdo stará. Čemuž se moc nelze divit, protože něco takového je většinou něco mezi magií a šílenstvím.

Plaváčkův objev. Nenechte se očkovat!

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Rhapsody spustilo sdílení hudby přes Twitter. A můžete přehrávat i bez předplatného. Tedy pokud si vystačíte s jednou skladbou. Viz Rhapsody launches music sharing on Twitter: Full-track playback without subscription.

A protože bylo to zatmění Slunce, byly sociální sítě plné fotek. Fotek zatmění samozřejmě. A samozřejmě falešných fotek. Viz Solar eclipse: amazing picture from International Space Station was photoshopped.

Where Does Meerkat Go Without Twitter’s Support? je dobrá otázka. Twitter zařízl Meerkatu přístup k hodně potřebné funkčnosti, sociálnímu kruhu uživatelů.

Podle Mass Planner: Social Media Scheduling, Publishing, and Automation soudím, že Bufferu začíná růst konkurent.

Twitter o víkendu usilovně oslavoval devět let, což je možné vidět i v Devět let Twitteru: Vše začal památný první tweet z 21. března 2006. A také ve videu s dětmi, které říkají, proč je to super, když je vám devět. 

MOBILNÍ APLIKACE

Jak svobodně uspořádat ikony pod iOSem? Makeovr vám v tom pomůže, samozřejmě tím, že vyplní „prázdná“ místa „prázdnými“ ikonkami. Otázkou zůstává, proč tuhle základní funkčnost konečně nemůže mít iOS sám. Viz Arrange your iPhone’s icons any way you want with Makeovr.

Další aplikace, která chce zcela jinak pojmout to, jak se díváte na zprávy. Random. Viz Random for iOS aims to shake up the way you view news.

21 of the most expensive iPhone and iPad apps in the world, kdybyste třeba chtěli utrácet. Proč si prostě za 999,99 USD nekoupit něco klidně i zcela zbytečného.

Pixelmator pro iPad v nové verzi přidává nástroj, který umí malovat vodovkami. Zkuste to, třeba se z vás stane malíř. Viz Pixelmator’s upgraded painting technology for iPad can give anyone an artistic flair, ale předem varování: stojí 9,99 eura – což se ale možná opravdu vyplatí.

STARTUPY A EKONOMIKA

Angry Birds už nefrčí. Rovio’s Loss Of Altitude to ukazuje v číslech. Obrat jde dolů. Propustili 110 lidí (měli přes 800). Odchází šéfové, včetně CEO. Na druhou stranu, vydrželo to jet od roku 2009. Navíc můžete pokračovat přes Rovio Disappointed By Declining Profits From Angry Birds Franchise. Tam se píše o frančíze, tedy o té spoustě plyšáků a jiných předmětů. Ty už taky prostě nefrčí.

Companies don't care about you od Setha Godina vám prostě vysvětlí, že značkám i institucím jste ukradení. A co že to vlastně znamená.

INFOGRAFIKA

12 Secrets of the Human Brain to Use in Marketing5 Reasons Your Mobile Strategy Isn’t Working. A dodám, že pokud hledáte inspiraci v infografikách, tak ty užitečné odkládám na Pinterest. Tamní nástěnku můžete snadno sledovat: www.pinterest.com/medvidek­pu/infografika.

E-KNIHY

Správně! French, German, Italian, and Polish Governments Call For Reduced Taxes on eBooks aneb kdo to kdy viděl, aby e-knihy byly tak příšerným způsobem daněné!

Dokážeme odhadnout? How Will People Read Books 20 Years from Now? Asi těžko, každopádně GoodReader.com udělal malý průzkum názorů na tuto složitou otázku – v 18,55 % případů je to e-čtečka, 13,8 % tištěné knihy, 13,35 % tablet, 9,28 % smartphone. Navíc tam jsou některé zábavné odpovědi, jako třeba „Všude jsou zombie! Nemám čas číst!“.

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.