Hlavní navigace

Web 2.0 Expo - budoucnost je v lidech

8. 5. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
V minulých dnech proběhla v San Franciscu konference Web 2.0 Expo. Nové technologie, mladší generace uživatelů a jejich stále náročnější požadavky jasně formulují něco, co nazýváme Web 2.0. Kupodivu o u nás tak diskutovaných věcech jako je technologie AJAX, blogování nebo barevné ikony nepadlo téměř ani slovo. Všichni to totiž považují za naprostou samozřejmost.

Mezi přednášejícími na konferenci byli zástupci zajímavých start-upů, softwarových gigantů nebo také velikáni Internetu samotného, jako třeba Marc Andreessen (autor vůbec prvního browseru Mosaic, později Netscape) nebo Max Levkin (spoluzakladatel platebního systému PayPal).

Marc Andreessen dostal otázku, pokud se dnes podívá zpět – co ho překvapilo tím, že přetrvalo do dnešních dní, a rozpovídal se o tom, jak vymysleli JavaScript. Psali jsme na zakázku obchodní web a chtěli jsme udělat nákupní košík. Brzy jsme přišli na to, že potřebujeme nějaký programovací jazyk, který by fungoval na prohlížeči. Žádný neexistoval, a tak jsme ho prostě napsali. A protože v té době začínala být populární Java, tak jsme jej nazvali JavaScript. Dneska je JavaScript hybným motorem všech klientských aplikací na všech prohlížečích.

Max Levkin zase poskytl návod na to, jak hodnotit úspěšný prodej internetového start-upu: Vždycky mě zajímá, kolik miliónů lidí celosvětově nás software používá a nemůže bez něho žít, a kolik zaměstnanců firmy se prodejem stane milionáři.

Osobně webu 2.0 hodně věřím. Hodně mě zajímá myšlenka tzv. „user centric“ aplikací, které s konečnou platností ukončí diskuse o „tenkém a tlustém“ klientu a softwarové vývojáře konečně donutí věnovat se potřebám uživatelů a tomu, jak programy udělat tak, aby uživatele bavilo s nimi pracovat.

Použij moji platformu

Komunitní weby, portály a velcí softwaroví hráči se předhánějí v nabídce své infrastruktury pro projekty a aplikace třetích stran. A nabídka je opravdu široká. Začíná u jednotného přihlášení, přes elementární funkce typu news, chat, blog, až po celé komplexní řešení komunitních sítí. Vše zároveň škálovatelné a snadno rozšiřitelné. Zájemcům kromě úspory při tvorbě již „komoditní “ funkčnosti a rychlé implementace nabízejí také potenciální přístup k uživatelům jejich sítě. Hlavně to však dovolí koncentrovat se na jedinečnou funkčnost jejich aplikací a přenechat starosti s částí infrastruktury někomu, kdo k tomu má neporovnatelně lepší předpoklady.

Pro poskytovatele je to zároveň příležitost, jak přes vaše weby a aplikace zvyšovat počet zobrazených stránek a prodlužovat čas u nich strávený. Logicky tedy může být velká část služeb zdarma, pokud vám ovšem nevadí reklama na stránkách.

Příklady:

Přidejme si další rozměr „social“

Sociální sítě prožívají nebývalý rozvoj. Pro celou řadu uživatelů je zalogování do MySpace nebo Facebook prvním úkonem při startu počítače. Počty uživatelů a čas strávený v „online komunitě“ jsou naprosto ohromující. Odhaduje se, že 11 % času na Internetu v USA stráví uživatelé na Facebooku. Člověk prostě chce sdílet se svými známými zážitky, zkušenosti, ale třeba i problémy. Software všeobecně a internetové aplikace nevyjímaje se postupně posunují stále více k modelu vzájemné spolupráce a kolektivní inteligence, tzn od prosté existence (já jsem) přes začlenění do nějaké skupiny (jsem tu s vámi) až po potřebu vzájemné komunikace (co si o mně myslíš).

Jak se toto všechno projevuje? Prvním příkladem je třeba společná tvorba obsahu typu Wikipedia. Dalším pak hodnocení či doporučení knihy na stránkách Amazonu. Posledním příkladem může být chování vašeho e-mailového klienta, který u zpráv od nejčastěji komunikujících známých doplní fotografii s datem narození a naproti tomu zprávy od neznámých odesílatelů hodí do koše.

Sociální sítě umožní dosud nevídaným způsobem „ověřovat“ kvalitu a solidnost nějaké služby nebo výrobku. Budou k tomu mít výborné předpoklady ve formě sdílených bookmarků, databáze osobních zkušeností nebo zákaznických hodnocení. Toto všechno bude určovat výsledky vyhledávaní, nabídku služeb nebo třeba chování anti-spamových a anti-phishingových programů.

CIF - osobnosti

Příklady:

Web 2.0 jako podnikové řešení

Zcela jednoznačně je pryč doba, kdy elementární prvky web 2.0 jako je online komunikace, komunity a mashupy zajímaly pouze nadšence a mohli jste je vidět jen na těch nejpokrokovějších (zákaznických) webech. Dnes již existuje celá řada úspěšných nových firem, osvědčených řešení a standardních technologií. Hlavně však vyrostla nová generace uživatelů. Pracují s počítačem a Internetem úplně jinak než to děláme my, nepamatují si jeho počátky a vůbec nemají potřebu se ohlížet zpět. Z puberťáckých blogerů a členů online komunit se pomalu stávají zaměstnanci velkých korporací. A ti zcela logicky vyžadují stejnou funkčnost od vnitropodnikových systémů, se svými kolegy chtějí chatovat a do zahraničních poboček volat pomocí Skype. Tento faktor, spolu s nově objeveným prostorem pro velké softwarové hráče, bude hybným motorem tohoto trendu. Mashup-ujete už váš firemní SAP?

Jste pravidelným členem sociálních sítí na Internetu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Ředitel Mapmap.cz. Dříve pracoval jako marketing manažer v softwarové firmě Logos nebo vedoucí internetového oddělení ve Škoda Auto.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).