Hlavní navigace

Web deníku SME.sk vyřazen z provozu DDos útokem (aktualizováno)

Aleš Miklík

Jeden z největších slovenských webů, zpravodajský server SME.sk, byl na několik hodin vyřazen z provozu v důsledku rozsáhlého útoku typu DDos (zahlcení cílového serveru požadavky obvykle z desítek tisíc počítačů). Ten začal podle informací samotného SME.sk v pátek kolem sedmé hodiny večerní, druhá vlna pak pokračovala dnes o půl dvanácté (poté, co SME.sk znemožnilo přístup na svoji adresu ze sítí zahraničních a slovenských poskytovatelů, od kterých přicházelo nejvíce požadavků). Touto druhou…

Jeden z největších slovenských webů, zpravodajský server SME.sk, byl na několik hodin vyřazen z provozu v důsledku rozsáhlého útoku typu DDos (zahlcení cílového serveru požadavky obvykle z desítek tisíc počítačů). Ten začal podle informací samotného SME.sk v pátek kolem sedmé hodiny večerní, druhá vlna pak pokračovala dnes o půl dvanácté (poté, co SME.sk znemožnilo přístup na svoji adresu ze sítí zahraničních a slovenských poskytovatelů, od kterých přicházelo nejvíce požadavků). Touto druhou vlnou útoků byly postiženy i další servery vydavatelství Petit Press a vyřazeny z provozu tak byly také blogovací systémy českých zpravodajských serverů iDnes.cz, Lidovky.cz a Respekt.cz, kterým tuto službu dodává právě SME.sk.

Content 2017 - tip Creative Dock

V době nedostupných serverů redakce SME.sk zřídila svoji provizorní základnu na blogovacím systému Blogspot.com, kam zařazovala běžný obsah. V této chvíli je již hlavní web SME.sk přístupný. Podle měření společnosti Mediaresearch Slovakia navštěvuje SME.sk měsíčně zhruba milión uživatelů.

10. listopadu 18:08, aktualizace: podle čerstvých informací zablokovali technici Petit Press na 1500 skupin serverů, ze kterých přicházela největší část útoku, nemohou však vyloučit pokračování problémů v příštích dnech. Pracovníci SME.sk však dokonce zaznamenali i pokus o průnik do administračního rozhraní dočasného blogu SME.sk. Podle šéfredaktora serveru Tomáše Belly zatím on ani jeho kolegové nemají tušení, kdo by za masivním útokem mohl stát.

Našli jste v článku chybu?
21. 10. 2008 15:39
Peťan (neregistrovaný)
No, zrovna jsem na školení o bezpečnosti PHP a probíráme spousty útoků. A lektor se zmínil i o útoku na server sme.sk Bohužel musím souhlasit, že pokud je útok dobře organizovaný, je nemožné se mu bránit a současně neomezovat přístup k serveru.