Hlavní navigace

Web roste díky mobilům, e-mailové aplikace sbírají data a blokování reklam je na vzestupu

16. 2. 2020
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: Google
Equifax hackla Čína, YouTube je dominantní, RIP Essential, telco válčí přes fake news, ofo se vrací a zničí Spotify podcasty? Co přinesl právě končící #tyden.

Co vaše e-mailová aplikace, taky prodává vaše e-maily někomu třetímu? Používáte populární appku Edison? Měli byste si to rozmyslet. To samé Cleanfox, který slibuje, že vám udělá v e-mailech úklid. Totéž Slice od Rakutenu. Celé to vypadá jako problém stejně velký a zásadní jako to, co donedávna dělal Avast. Včetně toho, že mechanismy jsou stejné. Viz How Big Companies Spy on Your Emails.

Dali jsme dětem chytré telefony. Nepřipravili jsme je tím o vnitřní život? Děti a mládež více než kdokoliv jiný potřebují čas strávený o samotě. Čas na zpracování emocí a na uklidnění mozku. Hodně zajímavé úvahy a postřehy najdete ve We gave teenagers smartphones. Did we rob them of an inner life?

Šéf Clearview AI tvrdí, že nepotřebuje svolení lidí k využívání fotek jejich obličejů. Má na to velmi originální pohled, ve kterém se odvolává na první dodatek americké ústavy. Podle něj prý může z internetu shromažďovat miliardy fotek lidí a poté je nabízet jako službu pro vyhledání. Viz Facial recognition company CEO says he doesn’t need permission to use your face.

Stačí stáhnout pár set tisíc fotek z Instagramu a použít volně dostupný software a máte vlastní Clearview AI. Ve stahování obrázků (v tomto experimentu využili hashtag konkrétní konference) vám nic nezabrání, stačí dělat to pomalu a střídat IP adresy. Pak už jen naučíte vlastní AI (face recognition v Pythonu) a můžete ji využít pro hledání. Vše je popsané v So einfach ist es, eine Überwachungsmaschine zu bauen a v tomto vláknu na Twitteru.

Hack Equifaxu je prací čínských hackerů pracujících pro stát. Jasno v tom má americké ministerstvo spravedlnosti, včetně toho, že obvinilo čtyři konkrétní osoby, příslušníky čínské armády. Útok se podařil pomocí neopravené zranitelnosti v Apache Struts a celé to vedlo k jednomu z nejhorších hacků a úniků osobních dat v historii. Data 150 milionů lidí, údaje o 200 tisících platebních kartách. Hack zároveň poukázal na nepřipravenost, jak už to tak bývá. Čtěte v Equifax breach was the work of Chinese state hackers, DOJ says a Únik údajů o 143 milionech zákazníků společnosti Equifax.

TELEgraficky

Square koupili Dessa Labs ■ Mate 1.24 je venku ■ Facebook opět mazal ■ Konference MWC byla zrušena kvůli koronaviru ■ Už umíte Blender? ■ KFC Crocs, to nechcete vidětOld Book Illustrations #Nasabroom se bude líbit ■ Placená konkurence Facebooku, Collumn 

WEBDESIGN, INTERNET

ViacomCBS chce spustit další streamovací službu. K čemuž je nutné připomenout, že už provozuje CBS All Access a Showtime, ale ty pochází z doby před spojením a moc se jim nedaří. Nová služba postavená nad první jmenovanou by měla přidat navíc obsah z Nickelodeonu, Pluto TV, BET, MTV, Comedy Central a Paramountu. CNBC uvádí, že plánuje podobu s reklamou, bez reklamy a prémiovou (obsahující Showtime). Podrobnosti ve ViacomCBS to launch new streaming service blending CBS All Access with Paramount films, Viacom channels.

Zničí Spotify podcasty, stejně jako Google a Facebook zničili novinový a časopisecký trh? Čtení ve Will Spotify Ruin Podcasting? vysvětluje, v čem je problém, a začíná právě tím, jak posledně dva jmenovaní zlikvidovali trh, připravili média o příjmy a obsadili i cestu čtenářů k obsahu. Spotify, upozorňuje Matt Stoller, momentálně dělá totéž s podcasty.

Růst webového provozu v roce 2019 pokračoval hlavně díky mobilním přístupům. SimilarWeb v 2020 State of Digital uvádí, že od roku 2017 stoupl mobilní provoz o 30,6 procenta, zatímco z klasických desktopů o 3,3 procenta klesl. Přináší to i další změny – méně času tráveného na stránkách (49% pokles). Největší růst mobilní návštěvnosti je na dospěláckých webech a sázkových službách. Zpravodajské weby stále ztrácejí návštěvnost, největších 100 médií ztratilo 5,3 % návštěvnosti mezi 2018 a 2019, a 7 % mezi 2018 a 2017. Další zajímavá čísla najdete ve Web traffic increases in 2019 were driven by mobile; top 100 sites saw average of 223B monthly visits.

Warner Bros. přejmenovali svůj nejnovější film, protože původní jméno nefungovalo dobře v SEO. Řeč je o tom v Harley Quinn has better SEO, so Birds of Prey is getting a new name a jde o změnu z „Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)“ (ano, děsné i bez ohledu na SEO) na „Harley Quinn: Birds of Prey“. A raději nevědět, jak to bylo v češtině…

YouTube drží 70% podíl na čase tráveném ve videostreamovacích aplikacích. Nejbližší konkurent, Tencent News, drží pouze 10% podíl. Do první pětky se nedostal ani Netflix. Detaily hledejte v Mobile Minute: YouTube Dominates the Video Streaming Ad-Model.

SOFTWARE

Revolut umožní v aplikaci správu vašich bankovních účtů přes API od TrueLayer a iniciativy Open Banking. Viz Revolut uses ‘open banking’ to let you aggregate other bank account data within its app.

Tim Sweeney: Android je falešný otevřený systém a iOS je ještě horší. Šéf CEO Games na Dice Summit volal po větší otevřenosti a také osvobození od monopolistických platforem, jako jsou Google či Apple. Čtěte v Tim Sweeney: Android is a fake open system, and iOS is worse a reakci ve What the CEO of Epic Games gets wrong about video games and politics.

HARDWARE

Essential Andyho Rubina končí. Ani tři roky po uvedení prvního (a jediného) telefonu se mu nepodařilo postoupit dál. Essential Phone se prostě neprodával. Andy Rubin je přitom tvůrcem Androidu. Viz Essential, Andy Rubin’s phone company, is shutting down.

MARKETING A KOMUNIKACE

Mobile World Congress 2020 v Barceloně byl zrušen, důvodem jsou obavy z koronaviru. A samozřejmě také stoupající počet společností, které zrušily nebo plánovaly zrušit účast. Největší událost telekomunikačního a smartphonového trhu se měla konat od 24. do 27. února. V loňském roce se zúčastnilo přes 100 tisíc lidí a řada z nich z Číny či z čínských společností. Čtěte v MWC 2020 is cancelled due to coronavirus concerns.

Příští prezident USA bude opět Donald Trump. Postarají se o to dezinformační kampaně a miliarda dolarů. V třetí dekádě druhého tisíciletí už nikdy volby nebudou demokratické a nezmanipulované. Jen to bude stále obtížnější prokázat. Vyhrají ti, jejichž marketing dokáže přesvědčit veřejnost, že někdo jako bývalý agent StB všechno zařídí, bude řídit stát jako firmu a všichni předtím to dělali špatně. S pomoci marketingu, technologií a algoritmů bude vyhrávat další a další kola voleb. Jeho protivníci budou stále žít v minulém století a stále prohrávat. K dění v USA viz skvělý The Atlantic v The Billion-Dollar Disinformation Campaign to Reelect the President.

Používáte WeChat a chcete sdílet informace o koronaviru? Zapomeňte, Čína cenzuruje WeChat i mimo čínskou verzi a cenzurovaným o tom nic neřekne. Brání tomu, aby „nevhodné“ příspěvky od lidí mimo Čínu viděli lidé v Číně. Čtěte v Here’s How China Is Silencing Coronavirus Critics in the U.S.

Facebook zasáhl proti falešným stránkám a účtům od telekomunikačních společností. Mytel z Myanmaru a Vettel z Vietnamu přišli o desítku stránek a třináct účtů. S pomocí memů a „zpráv“ o konkurentech se firmy snažily je diskreditovat v očích zákazníků. Z popisu to vypadá na dost klasickou špinavou práci PR agentur ne nepodobnou nedávno objeveným aktivitám v Česku. Facebook jednu z PR agentur nakonec také objevil. Jednu z falešných stránek sledovalo přes 265 tisíc účtů a pomlouvačné aktivity utratily 1,2 milionu dolarů za reklamu. Poučné. Viz Telcom companies are using Facebook fake news against each other.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Odpůrci očkování na Facebooku přesvědčili matku, aby nenechala synovi dát Tamiflu. Zemřel. Na Facebooku je záplava stránek a skupin odpůrců očkování, kde se rozdávají život ohrožující rady. Některé z nich mají i přes sto tisíc členů. Jediné, co s životu ohrožujícím obsahem Facebook dělá, je zobrazování hlášky „Tato Stránka píše o očkování“. Čtěte v On Facebook, anti-vaxxers urged a mom not to give her son Tamiflu. He later died.

Tablety Wacom shromažďují data o tom, jak je jejich uživatelé používají. Tvrdí ale, že je to bezpečné a uživatelé mohou sběr odmítnout. V argumentaci nechybí obvyklé ujišťování o anonymizaci a to, že data neumožňují identifikaci konkrétních lidí. Otázkou je, proč například sledují, jaké aplikace používáte, a také to, proč ke sledování uživatelů používá Google Analytics, kam odesílá data. Detaily od objevitele najdete ve Wacom drawing tablets track the name of every application that you open a další vývoj ve Wacom says it’s not spying on its customers, and users can opt out of data collection.

Google Chrome prý má nově unikátní identifikátor, který se přenáší, kdykoliv navštívíte něco od Googlu, píše se v “Hey Google, stop tracking me”. Po přečtení Chroma Variations, kde je X-Client-Data velmi stručně vysvětleno, ale zjistíte, že jde o test snažící se najít cestu, jak určit konkrétní instalaci Chrome bez přenášení doposud přenášených osobních informací. Faktem zůstává, že identifikátor umožňuje zjistit konkrétní instalaci prohlížeče. Tohle bude zajímavé sledovat.

Účet Facebooku a Messengeru na Twitteru byl hacknut. Nejzajímavější na tom je, že k tomu došlo přes nějakou další platformu, tedy přes nějakou službu pro práci s účtem. Viz Twitter says Facebook, Messenger accounts hacked a podle Facebook's Twitter account was hijacked by the same group that hacked a bunch of NFL accounts za hackem stojí OurMine, kteří nedávno hackli několik účtů NFL.

Roky po hacku Ashley Madison se množí vyděračské útoky na uživatele. Až několik stovek vyděračských e-mailů míří přímo na lidi, jejichž údaje z nevěrnické seznamky unikly. V zaheslované PDF příloze chtějí zhruba 900 dolarů v bitcoinech. Na celé kauze je ale ještě zajímavější i to, že Ashley Madison nadále existuje a stále se registrují noví uživatelé. Aktuálně provozovatelé tvrdí, že mají 60 milionů uživatelů. Detaily v Dear Ashley Madison user, I know everything about you. Pay up or else.

FBI dopadla kyberzločince Erica Marquese prolomením Toru. Jak se jim to ale povedlo, to odmítají prozradit. V A dark web tycoon pleads guilty. But how was he caught? se dočtete příběh provozovatele Freedom Hosting využívaného pro drogová tržiště, praní špinavých peněz, hackerské skupiny a miliony obrázků zneužívaných dětí. To vše v Dark Webu, přístupném pouze přes Tor Browser a teoreticky nevystopovatelném.

USA opět varují před Huawei. Má prý přístup k sítím přes zadní vrátka určená pro orgány činné v trestním řízení. Existenci zadních vrátek Huawei popírá, ale vhodná otázka je, zda stejná zadní vrátka neexistují i bez ohledu na Huawei. Nehledě na to, že před pár lety Eduard Snowden světu předvedl, že USA měly přístup k páteřní komunikaci na internetu v bezprecedentním rozsahu. Tato aféra uspíšila přechod na šifrovanou komunikaci. Jinak ale viz Huawei can access telecom networks, US warns.

Automatické čtení SPZ (ALPR) je noční můra pro soukromí. Objevil to audit vyvolaný zákonodárci v Kalifornii. Ten zjistil mimo jiné i to, že řada agentur porušuje zákony a uchovává data po příliš dlouhou dobu a samotná data šíří na všechny strany. Běžné je uchovávání milionů SPZ, aniž by k tomu byl jakýkoliv zákonný důvod. A teď si to zkuste aplikovat na české poměry a vyvolat podobný audit. Děsivé čtení v Surprise! Audit finds automated license plate reader programs are a privacy nightmare a samotný audit najdete v Automated License Plate Readers.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

TikTok umožňuje nahrávat obsah z počítače. Stačí zajít na tiktok.com/upload a přihlásit se. Přístup k účtu a newsfeedu na webu prozatím není.

WhatsApp má 2 miliardy uživatelů. Získat posledních 500 milionů mu trvalo dva roky, celkem 11 let. Před šesti lety byla služba koupena Facebookem za 19 miliard dolarů. Viz WhatsApp hits 2 billion users, up from 1.5 billion 2 years ago.

Reuters začal kontrolovat pravdivost zpráv pro Facebook. Mělo by se to (ve spolupráci s AFP) objevit i v Česku a na Slovensku, ale má to celé jeden háček. „Fact-checking“ iniciativu mezitím opustili prakticky všichni původní partneři z důvodu nespolupracujícího Facebooku, který jim v kontrolách pravdivosti bránil a odmítal označovat jimi zjištěné fake news. Viz Reuters Starts Fact-Checking Initiative, Joins Facebook’s Third-Party Program a Reuters Fact Check Case Studies.

TikTok opět mazal, co neměl. Tentokrát transgender příspěvky. Tvrdí ale, že v žádném případě transgender ani LGBT obsah nemaže a to, co bylo smazáno, prý mělo jiný důvod. U dalších smazaných ale nedokáže vysvětlit, proč byly smazané. Viz Transgender users accuse TikTok of censorship.

MOBILNÍ APLIKACE

Blokování reklamy je na vzestupu. Až 736 milionů uživatelů blokuje reklamu, nejvíce na mobilech. A jakkoliv by se mohlo zdát, že zjištění v Installed Ad-Blocking User Base Reaches 763M, Mostly Mobile znamenají, že uživatelé blokování vyhledávají, není to pravda. Hlavní faktorem růstu jsou prohlížeče, kde je blokování přirozenou součástí. Tak daleko to reklamní trh dotlačil.

STARTUPY A EKONOMIKA

Koronavirus bude mít dopad na dodávky od Applu. Nejvíce na Airpods Pro a na levnější iPhony. Je poměrně fascinující sledovat, jak se to celé postupně projevuje nejenom na čínské ekonomice, ale hlavně na té celosvětové. Viz Apple’s Outlook Clouded as Coronavirus Extends Production Delays.

Outer World verze pro Switch bude později. Může za to… koronavirus. Původně měl Outer World být pro Switch konzoli dostupný 6. března, ale studio Virtuous má nejvíce lidí v Šanghaji. Vedle tohoto zpoždění má Nintendo problém i s dodávkami hardwaru, které jsou taky ovlivněny koronavirem.

Apple dostal pokutu 25 milionů eur za zpomalování starších telefonů. Tedy za „neexistující kurvítko“, pro které měl Apple omluvu, že prý bylo nutné, aby telefon se slábnoucí baterií dál spolehlivě fungoval. Byť tedy firma měla možnost uživatele upozornit a dát mu na výběr. Zpomalením ale dosáhla snáze toho, že si uživatel prostě pořídil nový telefon. Viz Apple fined €25 million for slowing down older iPhones.

Podvodná kryptoměnová schémata v roce 2019 napáchala škody až 4 miliardy dolarů. A pak se divíte, kde se u neexistujících kryptoměn vytvářejí ti kryptoměnoví milionáři. Okrádáním dalších lidí. Čtěte v Cryptocurrency Scams Took in More Than $4 Billion in 2019 a nečekejte nic extra inovativního – pyramidy, Ponzi, sliby závratných zhodnocení. Jeden z příkladů, PlusToken, je popsaný například v PlusToken Scammers Didn’t Just Steal $2+ Billion Worth of Cryptocurrency. They May Also Be Driving Down the Price of Bitcoin. Čtěte také: Tři velké podvody s kryptoměnami v roce 2019. Jak se nenechat nachytat?

Ofo se vrací. Už to ale není sdílení kol, je to nakupovací aplikace. K neuvěření. Ale v Troubled bike-sharing company Ofo is now a shopping app to myslí vážně. Včetně toho, že stále doufají, že vrátí peníze, které si lidé u nich uložili. Byť čerstvě nabízí výměnu za slevy na nákup zboží. Je to logické, protože v červenci 2019 soud v Číně vše uzavřel s tím, že společnost nemá žádná aktiva. V té appce si mimochodem stále je možné půjčit kolo, byť tedy už jenom v Číně a možnosti jsou malé.

Brandless končí. První selhání z investic SoftBank Vision Fund svádí neúspěch na příliš konkurenční retailový trh. Zajímavé na tom je i to, že další investice Softbank propouštějí a omezují náklady. Vypadá to na konec éry „růst za každou cenu“. Brandless byl zajímavý obchodním modelem, na základě kterého dostal od Softbank 240 milionů dolarů vysokou investici už rok po spuštění. Detaily v Brandless shuts down operations, becoming SoftBank Vision Fund's first failure.

E-KNIHY

Co se stalo s e-knižní revolucí, je vlastně docela dobrá otázka. Dvanáct let po prvním Kindle se na to ptají ve What happened to the ebook revolution? Vzpomínají na to, že pár let po prvním Kindle se objevovaly předpovědi konce klasických knih. Skutečností je, že e-knihy tvoří zhruba 20 procent knižních prodejů a lidé stále milují číst klasické knížky.

INFOGRAFIKY

Videomarketing 2019–2020 popisuje infografika k nalezení v The State of Video Marketing 2019–2020: Numbers, Statistics, and Trends. Je tam pár podstatných postřehů a trendů – posílení vertikálního obsahu a snižování délky videa jako dva poměrně zásadní. Nakonec vyvolané i Příběhy na Instagramu a stále sílícím vlivem TikToku.

Marketing Meeting balicek

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).