Hlavní navigace

Weblogy přestávají být alternativními médii

Mirek Zeman

Minulý týden získala služba Technorati (zabývající se prohledáváním weblogů) rizikovou investici. Jedná se o částku 6,5 milionu dolarů, přičemž odhadovaná cena firmy je 12 milionů dolarů. Zdá se, že z weblogů se pomalu, ale jistě, začíná stávat byznys a rizikoví investoři by si rádi udrželi prst na tepu doby.

Minulý týden získala služba Technorati rizikovou investici.

Jedná se o částku 6,5 milionu dolarů, přičemž odhadovaná cena firmy je 12 milionů dolarů.

Za investicí stojí rizikový kapitál. Sama skutečnost však není příliš důležitá. Důležitější je fakt, že se v uplynulých třech měsících jedná již o druhou investici do firmy mající co dočinění s technologií RSS.

V červnu se totiž podařilo získat blíže neurčenou sumu službě Newsgator (rovněž prostřednictvím rizikového kapitálu).

Vyjma technologie RSS však mají obě služby společného ještě něco jiného. Jedná se o jejich vztah k weblogům.

Služba Technokrati monitoruje v reálném čase více než tři miliony weblogů, přičemž pod sloganem „Search the World Live Web“ umožňuje ve weblozích vyhledávat.

Newsgator je RSS agregátor pro Microsoft Outlook.

Zdá se, že z weblogů se pomalu, ale jistě, začíná stávat byznys a rizikoví investoři by si rádi udrželi prst na tepu doby.

John Battelle na toto téma publikoval v americkém časopise Business 2.0 článek Why Blogs Means Business.

Domnívá se v něm, že weblogy se brzy stanou povinnou součástí informační diety pro manažery.

Nikoli snad proto, že by je bylo zábavné číst. Ale proto, že nabízí zrychlený a účinný přístup k získávání a porozumění informacím, které manažer potřebuje k rozhodování.

Tuto myšlenku ostatně potvrzuje i nedávný článek Blogging for Business v americkém časopise Businessweek.

Mj. se zde píše, že řada manažerů ráda používá weblogy k tomu, aby mohla veřejnosti prezentovat svůj úhel pohledu. Úhel pohledu, který bude nefiltrovaný médii a novináři.

Zdá se, že weblogy brzy ztratí svůj punc alternativního mé­dia.


31. srpna 2004

EBA_24.5.

Odlišný pohled na věc má blogistik Adam Javůrek, který zveřejnil na svém weblogu komentář Weblogy přestávají být alternativními mé­dii?

Mirek Zeman

Anketa

Domníváte se, že weblogy postupně ztratí punc alternativních médií?

Našli jste v článku chybu?
31. 8. 2004 16:13
Martin Kopta (neregistrovaný)
A proč ne? :-) Ale Marigold je zrovna špatný příklad, Patrickovi si teď přibyli do party noname2 a ook. Jinak si myslím, že je potřeba odlišovat blogy s globálním auditoriem a s lokálním auditoriem. České blogy nemají moc šanci vydělávat na placeném přístupu, na dobrovolných platbách ani na reklamě.
31. 8. 2004 16:09
Martin Kopta (neregistrovaný)
Bloglines ti na základě tvých odebíraných kanálů doporučí další podle toho, co ještě ostatní uživatelé čtou. Jinak myslím, že ti top managoři mají své PR oddělení, a o to jde. Například se divím, že "svůj" blog nemají třeba SuperStar. Je to dobrý nástroj právě pro PR u firem pak třeba pro vnitrofiremní komunikaci (samozřejmě v intranetu).