Hlavní navigace

WebM: bude toto budoucnost online videa?

24. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Letošní konference Google I/O přinesla doslova smršť novinek. Jednou z nich je i uvolnění kodeku VP8 pod BSD licencí. Tento kodek Google získal před necelým rokem při akvizici společnosti On2. Zároveň byl spuštěn projekt WebM, jehož prostřednictvím Google vyslyšel tu část odborné veřejnosti, která volala po útoku na pozice technologie Flash v oblasti online videa (i jinou zbraní než je kodek H.264). WebM sází na již zmíněný kodek VP8, známý zvukový kodek OGG Vorbis a neméně známý kontejner…

Letošní konference Google I/O přinesla doslova smršť novinek. Jednou z nich je i uvolnění kodeku VP8 pod BSD licencí. Tento kodek Google získal před necelým rokem při akvizici společnosti On2. Zároveň byl spuštěn projekt WebM, jehož prostřednictvím Google vyslyšel tu část odborné veřejnosti, která volala po útoku na pozice technologie Flash v oblasti online videa (i jinou zbraní než je kodek H.264). WebM sází na již zmíněný kodek VP8, známý zvukový kodek OGG Vorbis a neméně známý kontejner Matroska. Google na konferenci zdůraznil, že pro nástup HTML 5 a jeho multimediální možnosti je nutné mít kvalitní a otevřený kodek. Dosud zaznívaly hlasy, že takový není.

Uvidíme, jestli se jím WebM v praxi stane. Google již WebM nasadil zkušebně na YouTube, kde zatím experimenty s HTML 5 probíhaly výhradně v režii H.264. Nový WebM kromě Google Chrome hodlá podporovat třeba i Firefox nebo Opera. Zatím není úplně jasné, jak se k němu postaví Microsoft, který nedávno vyhlásil, že jeho Internet Explorer 9 bude podporovat jen H.264. O přehrávání WebM obsahu v MSIE by se ale mohl postarat Flash Player, jehož budoucí verze má Web M podporovat. (WebM Developer Preview, Mozilla.cz, Zdroják.cz)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).