Hlavní navigace

Mohou být webové technologie dobrým základem pro multiplatformní hry?

10. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mozilla Labs není jen inkubátorem nových funkcí pro Mozilla Firefox nebo Mozilla Thunderbird. Primárním cílem je obecný výzkum nových technologií, možností a řešení. Nyní pod hlavičkou Mozilla Labs vzniká projekt, který se bude věnovat možnostem tvorby her pro moderní webové prohlížeče. Má popularizovat otevřené webové technologie a prověřit jejich možnosti. Myšlenka je taková, že by moderní online hry mohly využívat výhradně technologie podporované prohlížeči a poskytovat tak kompatibilitu…

Mozilla Labs není jen inkubátorem nových funkcí pro Mozilla Firefox nebo Mozilla Thunderbird. Primárním cílem je obecný výzkum nových technologií, možností a řešení. Nyní pod hlavičkou Mozilla Labs vzniká projekt, který se bude věnovat možnostem tvorby her pro moderní webové prohlížeče. Má popularizovat otevřené webové technologie a prověřit jejich možnosti. Myšlenka je taková, že by moderní online hry mohly využívat výhradně technologie podporované prohlížeči a poskytovat tak kompatibilitu napříč platformami a zařízeními. Například Flash totiž naráží na odpor výrobců některých zařízení, dnes tedy zejména u Applu.

Idea Mozilla Labs je bezesporu zajímavá a načasování se vcelku povedlo. Souběh vzrůstající masové popularity sociálních sítí, příchodu stále nových mobilních zařízeních s přístupem na Internet spolu se současným nadějným rozvojem webových prohlížečů by hrám na bázi webových technologií mohl přát. Zájem vývojářů má být podpořen mezinárodní soutěží Game On 2010. Iniciativa Mozilla Labs by mohla ukázat minimálně to, jestli otevřené webové technologie prakticky (nikoliv jen teoreticky) dokážou v oblasti online zábavy skutečně plně konkurovat technologiím typu Flash či Silverlight.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.