Hlavní navigace

Webovinky 27: držte prst na tepu doby

11. 9. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Now with more Beta than ever before! Autor: 21971
Co pro vás máme dnes? Jeden inovativní srovnávač cen, vyhledávač nových hudebních hitů a stránku s videorecepty, které z vás ve chvilce udělají šéfkuchaře. Pro inspiraci nabídneme stránku tak plnou demografických analýz a srovnání, jak si jen srdce statistika může přát. A abyste věděli i to, co se děje na vašich stránkách, je tu jeden nadstandardní monitoring provozu na webových stránkách.

Srovnam.cz

České internetové servery naskočily v oblasti různých srovnávačů cen na celosvětovou módní vlnu vcelku rychle. O tom, že je však i v tomto segmentu stále co zlepšovat, vás přesvědčí nový web Srovnam.cz. Trochu překvapivě se vůbec netlačí do vysoce konkurenční oblasti srovnávání zboží, ale orientuje se na okrajové oblasti a porovnávání služeb. Srovnat si tak můžete nabídky hypoték, půjček, pojištění, mobilních tarifů, hotelů, letenek, hotelů, zájezdů či nabídek práce. Bohužel se tu trochu překrývají zájmy a nabídky práce jsou nelogicky vyčleněny v samostatný projekt. Stránky mají příjemné ajaxové rozhraní a jsou prakticky orientovány. Při srovnávání telefonní tarifů třeba zadáváte počty hovorů, sms, preferovanou cílovou mobilní síť atd. Můžete tak srovnávat skutečně podstatné parametry a vyhnout se obvyklým marketingovým pozlátkům. V minulém díle Webovinek jsme vám představili projekt na srovnávání hypoték, který pracoval přímo s finančními poradci. Zaměření webu Srovnam.cz by k podobnému směru taktéž vybízelo a zároveň by zvýšilo celkovou důvěryhodnost, kterou faktografické porovnání nedokáže vždy zajistit.

srovnam

NextBigSound

Zajímáte se o aktuální dění na hudební scéně? Pokud patříte mezi producenty, DJ´s nebo vášnivé posluchače, pak oceníte nový web NextBigSound. Ten si dal nelehký cíl najít v záplavě nové hudby další „hitovky“. Monitoruje hlavní hudební služby jako Last.fm či imeem a komunitní sítě typu MySpace a Facebook, analyzuje počty zpráv a přehraných songů, a vše servíruje ve formě grafů. Stránky spravují vlastní databázi umělců, takže dokáží výsledky přesněji seskupovat a přiřazovat k jednotlivým autorům. Korekce a přidávání nových nezávislých skupin leží na bedrech ostatních návštěvníků. Při pohledu na podrobné analýze je možná škoda, že se podobně propracovaná analytika zaměřuje pouze na hudbu a mohla by být inspirací i pro další témata.

nextbigsound

iFood

iFood.tv je sice spuštěn delší dobu, ale dokázal si vybudovat silnou pozici v komunitě amatérských a profesionálních kuchařů. Zaměřuje se především na videorecepty, které jsou tím nejjednodušším způsobem, jak se něčemu novému přiučit. Uživatelé mohou mimo vlastní videa také psát příspěvky do blogů, ale tato činnost je jen okrajovým doplňkem. Autoři připravili uživatelům hned několik příjemných ulehčení. Tím největším je speciálně upravený přehrávač streamovaného videa, který umožňuje doplnit vizuální informace o textové seznamy ingrediencí nebo přepis popisu. Tato data se exportují z videa i přímo do stránky, takže si můžete rovnou vytvořit textovou kuchařku. Přehledně je řešena i navigace, která se orientuje jednak podle stylu kuchyně, jednak příležitosti, kvůli které pokrm připravujeme. Nejdůležitější je ovšem množství obsahu, kterým iFood konkurenci převyšuje o několik řádů.

ebf - partner 1

ifood

DataMasher

DataMasher nadchne především milovníky statistik a demografických analýz. Z různých vládních zdrojů a úřadů Spojených států exportuje data a porovnává je navzájem. Výstupem je obvykle tabulka s přehledem států unie seřazená podle výsledného koeficientu. Druhá vizualizace se promítá do mapy. Protože data vzešla z veřejně dostupných zdrojů, nabízí DataMasher i výsledky ve formátu csv široké veřejnosti k potenciálním dalším analýzám. Ostatní návštěvníci mohou navrhovat další mashupy: buď na základě stávajících zdrojů, popřípadě se pokusí administrátoři podklady dodatečně doplnit. A jaké statistiky patří k nejoblíbenějším? Zejména ty praktické se sociální oblasti: kvalita vzdělání versus náklady na studium, vztah mezi chudobou a kriminalitou, počet případů rakoviny na počet nově narozených atd. Dají se ale vysledovat i poměrně úsměvné trendy: počet politiků versus vzdělání, zastoupení matematických a umělecky orientovaných studentů či vliv výše daní na příjem domácností. Na škodu je jen geografické omezení na území USA a nemožnost porovnání se zbytkem světa.

datamasher

BrowserMob

Monitoring provozu webových stránek patří k důležitým činnostem každého správce. Ostatně pokud nefungují nebo se na nich objevují kritické chyby, je to asi stejné, jako by vám utekla prodavačka z obchodu a místo ní se zde promenádovala skupina zlodějů. Existuje hned několik stránek, které vám dostupnost měří v pevných intervalech. BrowserMob je však nadstandardní (a proto také z velké části placenou) službou. Co všechno dokáže? Při práci využívá tzv. cloud-computingu, kdy se dokáže simulovat návštěva tisíců různých návštěvníků s unikátními nastaveními počítače a prohlížeče. Můžete tak třeba odlišit nedostupnost pouze pro určitou skupinu návštěvníků. Lze také simulovat chování pod zvýšenou zátěží (tedy chování v případě DDOS útoku či v případě poutání článků z populárních serverů typu Digg.com). Příjemnou funkcí je snímání obrazovek chybových hlášek, takže odhalíte přímo konkrétní problém. Pokud se spokojíte s prostou dostupností, můžete využít českého monitoringu Monitoring-serveru.cz.

browsermob

Který projekt vás nejvíce zaujal?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se osm let věnuje tvorbě internetových stránek a psaní recenzí o nezávislých počítačových hrách pro server Idnes.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).