Hlavní navigace

Webovinky 29: virtuální a vizuální jízda

16. 10. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Dnes jsme nachystali pastvu hlavně pro vaše oči. Nejprve vás čeká služba rozesílající pěkné pozvánky na akce. Pak vám nabídneme další možnost sdílení fotografií a vyhledávač ukázek z filmů podle zvoleného námětu. Máte-li děti, nabídneme jim revoluci ve světě hraček, a pokud se sami cítíte dětmi, ale dáváte přednost hračkám větším, nablýskaným a jezdícím, potěší poslední služba právě vás.

Prijdes.cz

Asi bychom jenom těžce hledali funkci, kterou sociální síť Facebook odněkud neukradla. Jednou z poměrně používaných je systém pozvánek na různé akce a události. V zahraničí patří k nejoblíbenějším službám v této kategorii web Evite.com. Oproti Facebooku nejde jen o prostý text s možností potvrzení, ale zakládá si na vzhledu každé pozvánky, takže připomíná spíše elektronické pohlednice. Nově spuštěný český web Prijdes.cz se jím nechal inspirovat, ale přitom vychází z českých reálií. Zatím jsou v nabídce pozvánky na firemní akce, oslavy narozenin, křtiny, sportovní události, koncerty, LAN párty či třídní srazy. V nabídce zatím trochu chybí obecné kalendářní svátky jako oslavy Silvestra či vánoční večírky. Systém funguje skrze e-mail. Uživatel si zvolí grafický vzhled pozvánky, vyplní textové informace a zadá e-mailové adresy přátel. Těm přijde odkaz na stránku s pozvánkou, na které mohou potvrdit či odmítnout účast.

přijdeš

Spustili jste novou internetovou službu? Dejte vědět!

Chceme našim čtenářům přinášet informace o nových internetových službách. Pokud jste právě nějakou spustili, dejte nám vědět, pokud jde o nějakou originální či zajímavou službu. Napište nám na redakce@lupa.cz adresu služby. Weblogy a instalace diskusních fór nejsou to pravé, ale vámi vytvořená služba nás bude zajímat. Takže nás neváhejte upozornit na její adresu!

2i.cz

Česká společnost PhotoWorx před pár dny spustila novou bezplatnou službu pro sdílení fotografií na adrese 2i.cz. Krátká dvouznaková doména v tomto případě nemá uživatele zmást, ale byla vybrána záměrně. Nahrané fotografie totiž slouží primárně pro vkládání na blogy, webové stránky a sdílení skrze IM služby a e-maily, takže zároveň plní funkci zkracovačů URL. Firma již několik let provozuje další dva portály pro nahrávání fotografií: AlbumFotek.cz a PhotoPost.cz http://www.pho­topost.cz – ty jsou určeny pro rodinná a profesionální fotoalba), a proto má již v tomto oboru značné zkušenosti. Uživatelé mohou nahrávat fotografie do velikosti 10 MB ve formátech JPEG, PNG a GIF. Po nahrání se automaticky vytvoří také náhledy, které mají bohužel jenom dva fixní formáty a poměrně malé rozměry. Pro vývojáře je k dispozici vlastní API, které mohou implementovat do svých diskusních fór. V brzké budoucnosti by měly být k dispozici i moduly pro nejpoužívanější redakční systémy: Drupal, Wordpress, phpNuke a phpBB.

2i

AnyClip

Každá soutěžní přehlídka může vyvolávat pochyby o tom, zda vyhrál opravdu ten nejlepší projekt. V minulém díle Webovinek jsem vám představil vítěze TechCrunch50 s názvem Redbeacon. Dnes se podíváme na finalistu AnyClip, který si odnesl alespoň cenu útěchy udělovanou Microsoftem. Po technologické stránce ale určitě šlo o nejzajímavější projekt. Jeho motto je jednoduché: Najdeme vám každou scénu, která se kdy objevila ve filmu. Na základě vyhledávané fráze se spustí ukázka, která se k danému předmětu vztahuje. Může to být postava, situace, objekt, citát nebo třeba barva slunečních brýlí hlavního hrdiny v dané scéně. O frázi se dokonce nemusí vůbec v dialogu mluvit – např. letadle. Systém funguje na základě analýzy obecně známých údajů, dialogů, rozeznávání předmětů a tagů. Ke každému filmu je k dispozici několik stovek popisků. Služba zatím není k dispozici široké veřejnosti, ale funguje na základě pozvánek. Už teď ale vypadá jako jeden z největších evolučních kroků v oblasti streamovaného videa v posledních letech. Otázkou zůstává, nakolik je zautomatizovaná a použitelná pro uživatelská a amatérská videa.

KL23 hlasovani

anyclip

ToyBots

ToyBots si z přehlídky startupů TechCrunch50 odnesl cenu spíše za odvahu, ale jak říkají sami porotci, možná to bude přelomová záležitost. V současnosti jde především o platformu určenou pro vývojáře, takže praktické aplikace pro fanoušky nejsou k dispozici. Služba spadá do oblasti sociálního hraní, které spojuje webové a mobilní hry. ToyBots je vlastně enginem pro virtuální hračky budoucnosti. Děti si budou moci hrát se svým hrdinou skrze mobil nebo prohlížeč. Pokyny pro pohyb bude zprostředkovávat webová kamera nebo kamera v mobilu. Hračky však budou také sloužit ke vzdělávání. Dětem budou nabízet kvízy, učit je abecedu nebo je učit skrze audioknihy. I přes ranou fázi vývoje projekt vypadá zajímavě a předpokládá se spolupráce s předními hračkářskými firmami. Mimo to vznikne jistě i řada nových hrdinů, kteří nebudou svázáni filmovou či knižní předlohou a budou moci s platformou lépe spolupracovat.

toybots

Mota

Mota je specializované tržiště pro prodej automobilů, které se také dostalo mezi finalisty letošní přehlídky TechCrunch50. Na rozdíl od autobazarů a dealerů se snaží najít nejvýhodnější cenu pro obě strany na základě poptávky a stavu samotného auta. Z hlediska prodávajícího tak přihlíží k současnému stavu na trhu, poptávce a průměrných cenách v okolí bydliště. Analýza je prováděna na základě detailního formuláře, kde se zohledňuje řada faktorů: počet ujetých kilometrů, počet havárií, zda se v autě kouřilo, nálepek v interiéru, stavu pneumatik či důvodů prodeje. Kupující tak získá detailní informace a doporučenou cenu, která bude férová vzhledem ke stavu vozidla. Web si rychle získal své fanoušky a dodává inzeráty na několik dalších partnerských webů, které zprostředkovávají prodeje automobilů. V této síti vystupuje jako jakýsi virtuální technický průkaz, který ještě více zvyšuje šanci na úspěšný prodej.

motacars

Který projekt vás nejvíce zaujal?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se osm let věnuje tvorbě internetových stránek a psaní recenzí o nezávislých počítačových hrách pro server Idnes.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).