Hlavní navigace

Webovinky 44: švestičky z lokální zahrádky

27. 8. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Dnešní díl zahájíme službou, která vám pomůže obohatit váš stůl o nabídku biopotravin a produktů místních zemědělců. Pak se podíváme na web umožňující posílat "inteligentní" pozvánky na různé srazy. Poskytneme vám také alternativu k vašemu oblíbenému webovému rádiu. Další služba vám poskytne prostě služby - lze si přes ni objednat vykonání nejen různých drobných pochůzek, které vám otravují život, ale i větších firemních řešení. A když si nevyberete, babo raď! A ona vám skutečně může poradit - tedy prostřednictvím poslední novinky v dnešním výběru.

Nalok.cz

Český web Nalok.cz znamená ve zkratce “nakupujte lokálně”. Jde v prvé řadě o mapové mashup pro všechny zákazníky, kteří by si rádi ve svém okolí zakoupili biopotraviny nebo sezónní zemědělské produkty. Podobných serverů jsme vám již několik představili. Nalok se od nich liší v první řadě svou komplexností, protože obsahuje databázi farem, jež prodávají zboží ve dvoře, tzv. “bedýnkářů”, kteří své produkty rozváží po okolí, a také přehled trhů, kde si výrobky můžete zakoupit od více farem najednou. Mimo mapovou část zde najdeme i uživatelskou sekci, která umožňuje přidávat komentáře a fotografie. Do budoucna autoři plánují platformy pro farmáře, které umožní správu vlastních stránek, což ještě více přispěje k aktuálnosti informací.

nalok

Srazy.info

Projekt Srazy.info byl spuštěn v roce 2008, kompletně přepracovaná verze ale funguje od letošního května. Jde o aplikaci pro vytváření pozvánek na veřejné akce, výstavy či konference. Jde tedy o jakousi nezávislou platformu Událostí z Facebooku. Oproti ní nabízí ovšem mnohá vylepšení. Mimo obligátní určení místa, času a popisu události si můžete nastavit třeba hashtag, kterým se budou identifikovat zprávy z ní v rámci Twitteru, exportovat události do kalendářů ve formátu iCal nebo doplnit stránku o odkazy nebo fotografie. Ostatní návštěvníci mohou odpovědět, zda se akce zúčastní nebo nikoliv. Stránky nabízí vlastní registraci nebo se můžete připojit přes váš účet na Facebooku. Jistou nevýhodou je absence nastavení soukromí, kdy jsou všechny události a jejich přihlášení jako veřejně dostupný údaj.

srazyinfo

Shuffler.fm

Podobně jako populární weby Pandora a Last.fm, také Shuffler.fm servíruje návštěvníkům streamovanou hudbu ve formě žánrových kanálů, které suplují vysílání rádia. Zatímco zmiňované služby vám předkládají výběr na základě oblíbených skupin nebo hodnocení, Shuffler.fm “pohání” weblogy. Má vytvořenu databanku RSS kanálů, u kterých monitoruje příspěvky. Pokud obsahuje nějaké vložené video nebo se v textu zmiňuje o určitém písničce nebo skupině, bude skrze filtr zařazen do příslušného žánru a vysílán. Samotné rozhraní služby tak trochu připomíná StumbleUpon, jenom lištu nad stránkou nahrazuje přehrávač. Tento postup má několik výhod. Přehrávány jsou vám častěji nezávislé skupiny a především aktuální písničky, které autora příspěvku zaujaly. Služba má však i několik zásadních nevýhod. Občas nedokáže rozlišit mezi písničkou a podcastem, takže vám naservíruje 20minutový rozhovor se skupinou. Jindy je hudba až příliš “alternativní”, protože ji nahrál autor weblogu na sadu kuchyňského nádobí.

Content First 2022_tip temata

shuffler

RentASmile

Na stránkách RentASmile si ve skutečnosti úsměv neobjednáte, i když je pravda, že díky jejich nabídce vám zbude mnohem více volného času. Služba funguje jako virtuální osobní asistentka, na jejíž bedrech leží většina činností, které zaměstnaný člověk nebo manažer jen těžce stíhá. Celkem nabízí tři plány podle typu zákazníka. V Osobním plánu vám zajistí úklid domu, doučování ratolestí, objednávky květin, rezervace míst v restauraci, veterinární péči atd. Business plán je vhodný pro plánování obchodních schůzek, hledání kontaktů, provádění výzkumů trhu nebo zákaznický servis. Poslední plán Group Companies zajistí společnosti celá call centra, zpracování reklamních materiálů nebo správu webových stránek.

rentasmile

Quextit

Za podivným názvem Quextit najdeme web, který se snaží posunout možnosti internetových poraden. Na první pohled funguje jako všechny ostatních: položíte publiku otázku a dostane se vám odpovědí od zaregistrovaných uživatelů. Na rozdíl od ostatních však zadáte i specifikaci uživatele, od nějž odpověď přijímáte. Dotaz tak můžete položit jen určitému pohlaví, věkové skupině, na základě nejvyššího dosaženého vzdělání, rodinného stavu nebo národnosti. K výsledkům jsou poté přiloženy také demografické statistiky pro jednotlivé odpovědi. Můžete tak odlišit, jak jednotlivé skupiny odpovídaly. Stránkám škodí příliš jednoduché a nepřehledné rozhraní a poněkud zastaralá grafika.

quextit

Anketa

Který projekt vás nejvíce zaujal?

Autor článku

Autor se osm let věnuje tvorbě internetových stránek a psaní recenzí o nezávislých počítačových hrách pro server Idnes.cz.