Hlavní navigace

Webovinky 9: pro vaše cesty za (nejen) americkým dobrodružstvím

10. 2. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Dnes se můžete vydat napříč USA za pomocí webu o cestování pro rodiny s dětmi. Přepadne-li vás tam nachlazení, pomůže vám americká online burza lékařské péče. Nejen do USA můžete na výlet po dějištích vašich oblíbených filmových scén; a chcete-li se stát druhým Waltem Disneym, bude se vám hodit komunita kreslířů karikatur a komiksů. Čeká na vás i zajíc v pytli, neboli aukce naruby.

Enurgi

České zdravotnictví, státní správa a Internet je výbušná trojkombinace, proti které je bedna s TNT pouhou prskavkou. Zatímco na různé sociální sítě se u nás lidé adaptují stejnou rychlostí jako v zahraničí, zdravotnické weby se mohou omezovat pouze na poskytování rad či prodej léků. Pojďme se alespoň podívat, jak by mohla vzdálená budoucnost v této oblasti vypadat. V USA je ve službě Enurgi registrováno přes 1,2 milionu poskytovatelů zdravotnické péče (s ověřenou licencí). Na jedné straně stojí pacienti, kteří potřebují koupit léky, aplikovat injekci, změřit krevní tlak či jen poradit. Tuto činnost vykonávají nejčastěji zdravotní sestry, u nás jde o spolehlivou „ucpávku“ v ordinacích. Enurgi je plnohodnotné obchodní tržiště, kdy si pacient ve svém okolí najde na základě referencí od dalších lidí zdravotní sestru, dohodne se s ní na ceně a službu zaplatí skrze PayPal nebo kreditní kartu. Služba Enurgi byla nedávno koupena společností, jež zajišťuje péči pro seniory, kteří jsou zároveň hlavní cílovou skupinou.

enurgi

Filmaps

Sledování filmů je pro mnoho lidí stejnou vášní jako sběratelství. A měřeno podle aktivity na českých filmových webech se dá říci, že i u nás propadlo tomuto odvětví kultury mnoho lidí. Pokud se nespokojíte se zakládáním fanouškovských stránek seriálů, sbírek filmových hlášek a ukázek, můžete se díky webu Filmaps dostat tak blízko kameře, jak jen to jde. Web je v podstatě mapovým mash-upem, který spojuje vaše cestovatelské a filmové zážitky. Pokud hodláte třeba navštívit Paříž, můžete se naživo podívat na místa, která jsou spojena s filmem Amélie z Montmartru. Obsah vytváří sami návštěvníci, kteří na mapový podklad připojují fotografie a videa budov ze služeb Panoramio a Youtube nebo přímo obrázky lokací z filmu. Druhým přístupem je hledání filmových scén na základě zadaného místa. Přirozeně jich nejvíce najdeme ve velkých amerických městech a pro Prahu je k dispozici (trochu paradoxně) jenom film Stalingrad.

filmaps

CountSpin

Staré dobré přísloví nás varuje, že není radno kupovat zajíce v pytli. Co však dělat, když si toho zajíce koupit záměrně chcete a přitom nemáte dost peněz? Na podobném principu a přirozené lidské hravosti funguje web CountSpin. Je těžké jej zařadit do určité konkrétní kategorie a určit, zda jde o e-shop, aukci či srovnávač cen. A proto by mohl zároveň zaujmout nebo inspirovat klasické internetové obchody k implementaci podobné služby jako doplňku pro zvýšení prodejů. Podle předem daného harmonogramu je dán do prodeje určitý druh zboží. Nejčastěji jde o dražší parfémy, hodinky nebo oblečení od návrhářů. Každou vteřinu klesá cena tohoto zboží a je jen na vás, za kolik jej budete ochotni koupit. Vtip spočívá v tom, že nevíte, kolik kusů je k dispozici a kolik jich již návštěvníci zakoupili. Pokud budete čekat na příliš nízkou cenu, vyjdete nejspíš naprázdno. Hlavní nevýhodou je plánované umísťování předmětů podle kalendáře a poměrně chudá nabídka.

Cloud 22 temata

countspin

WittyGraphy

Někteří čeští politici jen těžce chápou smysl karikatur a komiksů. Přesto je tento kreslířský žánr i přes své jasné zadání velmi otevřený. K tomuto poznatku stačí procházka po Karlově mostu nebo návštěva stránek WittyGraphy. Ty jsou pravděpodobně největším komunitním webem sdružujícím umělce věnující se této technice. Uživatelé si mohou vzájemně vyměňovat zkušenosti, hodnotit svá díla nebo si vytvářet sbírky karikatur oblíbených politiků či celebrit. Hlavní činností je však přirozeně prodej vlastních obrazů, a to buď přímo na stránkách nebo odkazováním na internetové aukce. Někteří kreslíři nabízí i své služby online, kdy vám vytvoří vaši karikaturu podle fotografie. Je to jistě příjemnější způsob (a možná i levnější), než nehybně sedět jako model.

wittygraphy

Trekaroo

Ruku v ruce s rozvojem mapových aplikací rostou jako houby po dešti i různé cestovatelské weby. Od těch obecně zaměřených lze vypozorovat stále větší diverzifikaci, ať už podle zájmů cestovatele (např. s tipy na adrenalinovou dovolenou jako u AdventureDrop) nebo charakteristiky cílových destinací. Trekaroo se zaměřuje na cestování s dětmi a rodinné výlety. Jednou z kategorií je výběr vhodného ubytování, což ale většinou není limitujícím faktorem. Užitečnější je sekce s památkami, zábavnými atrakcemi a programy pro děti, jež se v okolí dané destinace nacházejí. Trekaroo nabízí i řadu obecných tipů a článků s tématikou dětského cestování: od přípravy na cestu, potenciálních rizik či výběru vhodných hraček a pomůcek. Web je poměrně nový a pokrývá zatím i v rámci USA jen ty nejznámější destinace a velké státy.

trekaroo

Anketa

Který projekt vás nejvíce zaujal?

Autor článku

Autor se osm let věnuje tvorbě internetových stránek a psaní recenzí o nezávislých počítačových hrách pro server Idnes.cz.