Hlavní navigace

Weby Google: publikační systém a webhosting v jednom

29. 10. 2008
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 29
Služba Google Sites se dočkala lokalizace do češtiny jako Weby Google. Co nového na český Internet přináší a jak si vede při srovnání s tuzemskou konkurencí typu eStránky.cz, Webnode.cz nebo Blog.cz? Prozkoumali jsme její možnosti, které nejsou malé.

Minulý týden byla služba Google Sites lokalizována do dalších 37 jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština nebo slovenština. Český název služby zní Weby Google. Originál služby v anglickém jazyce byl spuštěn teprve na konci letošního února, a to v rámci balíčku hostovaných služeb Google Apps. V květnu pak byla spuštěna i samostatná verze služby pro širokou veřejnost, která nevyžaduje držení vlastní domény.

Google Sites - úvodní stránka
Google Sites již přivítá uživatele v češtině.

Když Google poprvé prezentoval službu Google Sites, hovořilo se o publikačním systému na bázi wiki, ale už po letmém průzkumu možností služby zjistíte, že podpora kooperace více uživatelů při tvorbě na obsahu není žádnou překážkou ani pro využití služby tam, kde tyto funkce nepotřebujete. Google Sites (Weby Google) je kombinací webového hostingu a publikačního systému, jehož cílem je umožnit rychlou a jednoduchou tvorbu webových stránek bez zvláštních technických znalostí. Nelze se tedy ubránit srovnávání s českými službami jako jsou eStránky.cz či Webnode.cz. V portfoliu Googlu nahrazuje služba Google Sites starší pokusnou službu Google Page Creator, která již nepřijímá nové uživatele a nikdy tak neopustí Google Labs.

Nový web rychle a zdarma

Služba je k dispozici zcela zdarma. Jak již bylo řečeno, pro vytvoření vlastních stránek není nutné mít k dispozici vlastní doménu. Stačí účet Google Accounts společný pro všechny služby Googlu. Základní založení nového webu je otázkou minuty. Kromě zadání názvu webu a volitelně jeho popisu můžete zvolit, jestli web bude uzavřený a přístupný jen pro vybrané uživatele, nebo zda k němu může mít přístup libovolný uživatel Internetu. Služba se tedy hodí i pro provoz například intranetových portálů.

Google Sites - registrace
Založení stránek je v Google Sites velmi jednoduché.

Součástí registrace je i volba adresy. Pokud nemáte k dispozici vlastní doménu (alespoň třetího řádu) s možností úpravy CNAME záznamů, musíte se spokojit s „erární” adresou, která je nepříjemně dlouhá a i přes lokalizaci služby není dostupná v české verzi a na české doméně. Adresa stránek je ve formátu http://sites.go­ogle.com/site/vas-web. Minimálně zanoření do složky site si Google mohl v rámci snazší zapamatovatelnosti adresy stránek odpustit. V tomto ohledu eStránky či Webnode jsou na tom lépe, protože uživatelům dávají k dispozici vlastní doménu třetího řádu. Pro někoho by jistě bylo příjemnější české znění adresy. Nabízí se formát http://weby.go­ogle.cz/stran­ky/vas-web, ale bohužel v Googlu ohledně českých URL lokalizovaných služeb panuje zmatek. Některé jsou, některé nejsou…

Nastavení vzhledu a layoutu

Google Sites uživatelům nabízí pro jejich stránky k výběru v současnosti celkem 23 motivů vzhledu. Nejde bohužel o žádné designérské zázraky a většina z nich působí dosti amatérsky. Váš web však nemusí za každou cenu vypadat uniformně, protože možnosti přizpůsobení vzhledu jsou relativně široké a do jisté míry připomínají nastavení vzhledu stránek jiné služby Googlu – systému Blogger.com.

Google Sites - motivy vzhledu
Náhled 23 dostupných motivů vzhledu.

Je možné nastavit šířku stránek (pevnou v pixelech nebo dynamickou v procentech), volitelnou součástí layoutu je záhlaví webu, do kterého můžete vložit vlastní logo. Služba Google Sites pracuje jenom se dvousloupcovým layoutem. Hlavnímu obsahu stránek sekunduje postranní panel určený hlavně pro navigaci, který lze přesunout z pravé strany doleva. Zápatí je pevně dáno a nelze jej skrýt ani do něj doplnit vlastní text (například obligátní copyright). Motiv vzhledu lze také přizpůsobit volbou pozadí stránek a nastavení barev, fontu či pozadí jednotlivých částí stránek, jako jsou nadpisy či odkazy.

Google Sites - nastavení layoutu
Nastavení rozvržení připravovaných stránek.

Možnosti přizpůsobení tedy existují, ovšem použít zcela vlastní design možné není, takže se jisté uniformnosti vzhledu webu nelze zcela vyhnout. Konkurenční eStránky či Webnode například umožňují editaci CSS kódu, což možnost přizpůsobení designu výrazně zvyšuje.

Spolupráce se službami třetích stran

Google Sites umožňuje editaci HTML kódů textových bloků vložených do postranního panelu i jednotlivých stránek z vašeho nového webu. Bohužel možnosti jsou omezené a z bezpečnostních důvodů je blokováno použití vložených rámců (iframe) či klientských skriptů. Googlu se pochopitelně nelíbí, že patří mezi největší (nedobrovolné) hostitele záškodnických stránek na světě, a tak neopakuje chyby z již zmíněných služeb Blogger.com či Google Page Creator, ovšem výrazně tím limituje možnosti uživatelů a zejména použití služeb třetích stran.

Například pro monitoring návštěvnosti vzhledem k zákazu klientského skriptování lze plnohodnotně použít jedině službu Google Analytics. Google se jako alternativu ručního vkládání zdrojového kódu snaží nabídnout podporu miniaplikací (Google Gadgets), ovšem i jejich možnosti jsou omezené a vedle základních gadgetů přímo pro Google Sites (navigační menu, seznam naposledy upravených stránek) jde hlavně specializovanější pomůcky, jejichž masové praktické nasazení je u řady z nich jen těžko představitelné.

Google Sites - miniaplikace
Google Sites podporuje Google Gadgets (miniaplikace).

Naopak chybí tradičnější gadgety typu anket nebo návštěvních knih, které by jistě řada uživatelů Google Sites ocenila. Nelze si vypomoci ani službami třetích stran typu českého serveru BlueBoard.cz kvůli již zmíněnému blokování potenciální nebezpečného HTML kódu. Bezpečnost jde na úkor možností služby a třeba Webnode je na tom s rozšiřujícími prvky i podporou prvků třetí stran podstatně lépe. Google se sice může chlubit, kolik miniaplikací je k dispozici, ovšem důležitá je také jejich praktická stránka. Navíc gadgety mimo těch mateřských pro Google Sites nelze vložit do postranního panelu, což je další mínus.

Samotné publikování, tvorba a sdílení obsahu

Služba Google Sites je koncipována po tvorbu stránek, jejichž obsah je trvalejšího charakteru. Na rozdíl od českého konkurenta eStránky je naprosto nevhodná pro přípravu stránek magazínového typu, tedy například blogů, ale nejen jich. Je koncipována pro web s pevně danou strukturou, což může být například webová prezentace firmy či obce nebo intranetový portál či znalostní báze, kde teprve v plné míře oceníte uzavření služby před uživateli z okolního světa a možnosti spolupráce na obsahu na bázi wiki.

Pokud není služba otevřená široké internetové veřejnosti, je možné na stránky vpustit jen vybrané uživatele a lze jim v omezené míře nastavit i přístupová práva: buď pouhé prohlížení nebo i možnosti úpravy. Uživatelé se identifikují podle svého účtu u Googlu, tedy buď v rámci Google Accounts nebo některé z domén hostovaných pomocí Google Apps. K rozeslání pozvánek lze kontakty čerpat z adresáře Gmailu. Bohužel chybí jakékoliv rozšířené nastavení uživatelských práv, takže není možné jednotlivým uživatelům povolit jen úpravy nebo prohlížení pouze některých ze stránek vašeho webu.

Google Sites - sdílení
Nastavení sdílení a spolupráce s dalšími uživateli.

Vytváření samotného obsahu webu je velmi jednoduché a není nutná ani základní znalost HTML nebo CSS. Jednoduchý vizuální editor umožňuje základní formátování textů včetně nastavení fontu, barvy a zarovnání (chybí zarovnání do bloku), vkládání dílčích nadpisů a hypertextových odkazů, oddělovacích čar, číslovaných seznamů i seznamů s odrážkami a podobně.

Vedle již zmíněného vkládání Google Gadgets lze pracovat s tabulkami a obrázky. Tvorba tabulek v editoru pro základní činnost stačí. U pokročilejších tabulek je tu možnost vložit tabulku z Google Docs (a také dokumenty nebo prezentace. Taktéž lze vložit kalendář z Google Calendar.

Obrázky můžete nahrát z pevného disku nebo z vybrané URL. Ke skladování uživatelských souborů, tedy zejména obrázků či fotografií, Google Sites v samostatné verzi (mimo balík Google Apps) nabízí pouze 100 MB. Je škoda, že přímo nespolupracuje s Picasa Web Albums, tedy webovými fotoalby od Googlu, tak, aby bylo možné vložit do stránek fotky z vašeho alba a využít tak jeho kapacitu, která je v bezplatné verzi desetkrát větší.

Google Sites - editor
Vizuální editor výrazně usnadňující tvorbu vlastního webu.

V tomto se opět projevuje jistá nekonzistentnost spolupráce služeb od Googlu, protože třeba Blogger.com právě Picasa Web Albums využívá jako úložiště uživatelské grafiky. Lze sice použít ruční vložení URL fotky nahrané do webového alba programu Picasa, ale to není zrovna elegantní řešení. Navíc Google Sites nemá funkce, které by počítaly s vytvoření stránky s fotoalbem tak, jako je tomu třeba u české služby eStránky. Možnost vložit gadget s prezentací fotek z Picasa Web Albums je v tomto případě jen chabou náhražkou.

Stejně jako prezentaci fotek lze vložit i video, ovšem nativně jen ze služeb Googlu, tedy serverů YouTube či Google Video. Pokud vkládáte vlastní video, které ještě není na zmíněných serverech, musíte je na ně vložit, což z rozhraní Google Sites možné není. Alespoň, že se v případě videa nevyčerpává relativně těsných 100 MB určených pro webovou prezentaci.

Vedle klasických stránek s textem a obrázky, do kterých lze vložit nějaký ten další prvek (tabulka, prezentace, video) umožňuje Google Sites i tvorbu dalších speciálních stránek. Jedním z nich je panel určený výhradně pro vkládání miniaplikací. Stránka s oznámeními umožňuje alespoň v omezené míře na weby vytvářené přes Google Sites umístit obsah netrvalého charakteru – tedy například informace o aktuálních novinkách ve firmě a podobně. Škoda jen, že nově přidaná oznámení není možné sledovat přes samostatný RSS kanál, takže pokud je pro vás aktuální informování návštěvníků stránek prioritní, Google Sites velmi pravděpodobně vaše potřeby uspokojit nedokáže.

Google Sites - typy stránek
Základní šablony používané pro stránky v Google Sites.

Nejen pro intranetové portály se naopak hodí speciální stránky se seznamy, kde je možné definovat a evidovat seznam úkolů rozdělených mezi jednotlivé pracovníky a sledovat jejich stav. Seznamy mohou také posloužit jako (hodně) zjednodušená náhrada za Bugzillu. Poslední z dostupných šablon stránek je úložiště souborů, tedy jakýsi datový sklad, kde uživatelům stránek lze nabídnout různé soubory ke stažení. Může jít prakticky o libovolný soubor nahraný z pevného disku nebo ze zadané URL. Z bezpečnostních důvodů nejsou podporovány soubory EXE, ale třeba ZIP archiv nebo PDF dokument nahrajete bez problémů. Limitující je akorát kapacita 100 MB, která se vztahuje na celou prezentaci, tedy i na soubory nabídnuté ke stažení. Upload souborů se provádí přes prohlížeč, což je hlavně u větších souborů dosti nepohodlné. Přístup přes FTP možný bohužel není – jde skutečně jen o základní funkci pro vystavováno souborů ke stažení.

Závěrečné shrnutí

Přestože náročnějším uživatelům budou některé funkce chybět (hlavně vložení libovolného HTML kódu nebo podpora vlastních šablon) a hnidopichové najdou několik nelogičností (zejména při spolupráci s dalšími službami Googlu), řadovým uživatelům služba Google Sites přináší relativně elegantní možnost rychlého publikování na webu.

CIF - osobnosti

Nějaké konkrétnější a obsáhlejší srovnání se službami typu Blog.cz, eStránky.cz nebo Webnode.cz není dost dobře možné, protože se jedná o různě koncipované služby pro poněkud odlišné cílové skupiny. Pokud na svých stránkách potřebujete pravidelně publikovat články nebo novinky, eventuálně je pro vás jako nedílná součást webu důležité fotoalbum, Weby Google pro vás patrně nejsou tou správnou volbou, stejně jako se absolutně nehodí pro vedení blogu.

Pro tvorbu jednodušších znalostních bází, intranetových portálů nebo statických prezentací se však pro méně náročné uživatele jeví jako ideální volba. Je ovšem dost dobře možné, že s rozvojem svého webu narazíte na mantinely (třeba uniformní design by mohl pro někoho časem představovat vážný problém), ale možná časem dojde k jejich posunu. Zejména uživatelé, kteří přecházejí ze zanikající služby Google Page Creator, poměrně hlasitě protestují proti nemožnosti pracovat s vlastními skripty a možná Google jejich požadavky vyslyší.

Myslíte, si že využijete služby Google Sites resp. Weby Google?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).