Hlavní navigace

WhatsApp má konečně webovou aplikaci, bez té mobilní ale nefunguje

28. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: WhatsApp
WhatsApp nově dovoluje uživatelům komunikovat přes počítač nebo tablet z webové aplikace. Ta však má zásadní, a dlužno dodat, že umělá omezení. V čem všem je problém?

Populární komunikační služba WhatsApp s údajně již více než 700 miliony uživatelů se konečně dočkala webové aplikace použitelné na osobním počítači. Má ale (ne)jeden podstatný háček. Zatím podporuje pouze Google Chrome. Podpora dalších prohlížečů se údajně chystá, ale žádný konkrétní termín přislíben nebyl, takže těžko říci, kdy se dočkají uživatelé, kteří preferující např. Mozilla Firefox či Internet Explorer


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Webová aplikace WhatsApp si žádá jeden konkrétní prohlížeč, což nepříjemně zavání temnou webovou érou z přelomu století.

Od webové aplikace se přitom obvykle očekává kompatibilita napříč alespoň předními prohlížeči, potažmo platformami a zařízeními. Oficiální oznámení nenabízí žádné vysvětlení, proč je webová aplikace funkční jenom v jednom konkrétním prohlížeči. Pouze se v něm uvádí, že kvůli omezením platformy společnosti Apple není podporován ani Google Chrome pro iOS.

WhatsApp stále bez chytrého mobilu nefunguje

A jak webový WhatsApp vlastně aktivovat? V prohlížeči Google Chrome se po otevření webové aplikace objeví QR kód, který stávající uživatelé služby musí nasnímat pomocí nejnovější verze mobilní aplikace WhatsApp ze svého mobilního telefonu. Vyžadováno je, aby počítač i telefon byly současně připojeny k internetu (ve stejné lokální síti se nutně nacházet nemusí).

QR kód je třeba nasnímat před každým použitím webové aplikace. Slouží totiž kromě jiného k autentifikaci uživatele. Další velký háček spočívá v tom, že po celou dobu užívání webové aplikace je nutné ponechat aktivní mobilní aplikaci WhatsApp v chytrém mobilu, který musí zůstat připojen k internetu. Uživatelům je doporučeno, aby v mobilu přepnuli na Wi-Fi, aby uspořili mobilní data.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Webová aplikace WhatsApp je vždy použitelná až po nasnímání jedinečného QR kódu mobilní aplikací služby v chytrém mobilu.

WhatsApp dosud platil za službu, která se poměrně tvrdošíjně omezovala pouze na mobilní telefony. Uživatelé si dlouho marně stěžovali na chybějící podporu počítačů a tabletů. Existují sice postupy, díky nimž je možné na tabletu zprovoznit mobilní aplikaci pro chytré mobily, ale přesto dosud chyběla oficiální podpora jiných zařízení než mobilních telefonů.

Nová webová aplikace oficiálně otevírá WhatsApp uživatelům počítačů a tabletů, kde běží prohlížeč Google Chrome. I zde však je webová aplikace pouhým doplňkem mobilní aplikace. Centrem dění stále zůstává mobilní telefon. Podporována navíc nejsou „jablečná“ zařízení iPhone, iPad a iPod Touch, přestože Google Chrome je pro ně rovněž dostupný.

Právě kvůli uměle omezovanému záběru zatím nelze WhatsApp považovat za přímou konkurenci služeb pro Skype či Hangouts s paradoxně menším počtem uživatelů. Tyto služby přitom zcela postrádají webovou aplikaci, která by se obešla bez jakéhokoliv doplňku pro prohlížeč (dosud existující online řešení nevyužívají výhradně webové technologie). Microsoft i Google ji však dlouhodobě slibují.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.