Hlavní navigace

WHOIS: Komu patří české domény?

6. 4. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minulý týden jsem na Lupě nadšeně psal o novém WHOISu pro české domény, kromě jiného jsem však zalitoval, že na rozdíl od RIPE český WHOIS zatím neumí reverzní záznamy. Jak se však ukázalo, není to pravda: je to sice poněkud složité, ale možné to je. Je tedy možné například zjistit, jaké domény má zaregistrovaný konkétní subjekt.

Ke sledování informací o doménách mám již delší čas vlastně hned dva důvody. Především je to jakýsi obecný zájem o to, kdo stojí za kterou doménou a kolik jich má zaregistrováno, což by se dalo nazvat skoro profesní úchylkou. Druhý důvod vyplývá z toho, že jsme na Lupě již před drahnou dobou zveřejnili doménové stránky spolu s webovým interfacem pro WHOIS RIPE a samozřejmě se snažíme sem soustředit maximum informací, které jsou dostupné. Právě možnost reverzního vyhledávání v RIPE, díky němuž se každý může přesvědčit, které domény jsou zaregistrovány na konkrétní osobu, se mi vždycky velmi líbil. V současné době je však použitelný jen částečně, protože vychází z údajů v RIPE, které jsou, jak známo, zastaralé.

Na můj povzdech v předchozím článku však zareagoval pan Martin Peterka, který má v KPNQwestu domény na starosti. Jak mi vysvětlil, přestože to na první pohled není zřejmé, tento způsob dotazů je možný i na českém WHOISu. Jak sám připouští, problém je v neexistenci nápovědy k celému WHOISu, což by mělo být záhy napraveno. Do té doby vám snad pro vaše pokusy poslouží následující návod.

Vzhledem k tomu, že český NIC používá na rozdíl od dvoustupňové struktury RIPE (osoba-doména) třístupňovou hierarchii (osoba-subjekt-doména), není možné se k požadovaným výsledkům dobrat hned prvním dotazem. Nejprve je třeba zjistit, jaký handle má daná osoba, například dotazem:

drson:~$ whois "Ondrej Neff"@whois.nic.cz

Podle odpovědi má Ondřej Neff zaregistrované dvě osoby, pro jednoduchost se vydáme jen po stopách jedné z nich, on343-ripe. Kdybychom použili stejný příkaz pro tuto zkratku, zjistíme kompletní údaje o této osobě, například adresu, e-mail a podobně. My však potřebujeme zjistit, v jakých subjektech působí, proto musíme použít jiný příkaz:

drson:~$ whois "-s role:adminc on343-ripe"@whois.nic.cz

Podle odpovědi působí tato osoba jako administrativní kontakt v dalších dvou subjektech, my si vybereme třeba on343-ripe_xx a pak již velmi podobným příkazem jako v předchozím případě zjistíme, pro které domény je tento subjekt admin-c.:

drson:~$ whois "-s domain:adminc on343-ripe_xx"@whois.nic.cz

A hle – podle odpovědi má tento Ondřej Neff zaregistrovány domény digineff.cz, hyena.cz, i-pes.cz a neviditelnypes.cz, tedy nic překvapivého. Kdybychom však chtěli mít úplný přehled, museli bychom ještě projít ostatní kontakty po cestě, které jsme pro jednoduchost vynechávali.

Pro jednoduchost jsem popsal pouze hledání podle administrativního kontaktu. Kompletní přehled indexů, podle kterých je možné databázi prohledávat, získáte přímo od whoisu, pokud mu položíte dotaz s parametrem  -S

Pokud jde o naše doménové stránky, používáme zatím i nadále webové rozhraní CZ.NICu, protože údaje ve WHOISu jsou na rozdíl od tohoto rozhraní aktualizovány pouze jednou denně. Proto zatím nezvládají ani tyto reverzní dotazy, nicméně s jejich zařazením do našeho systému samozřejmě počítáme.

ebf - tip do článku - debata

Zlatý čas, kdy bylo možné informace o vlastněných doménách zjišťovat takřka lusknutím prstů, je však tak jako tak pryč. Důvodem je skutečnost, že po převodu staré databáze domén z RIPE do nového formátu CZ.NICu a nastartování nového systému registrací je v celé databázi poněkud zmatek, protože jedna konkrétní osoba je často reprezentována množstvím různých zkratek. Přesto je tato možnost, kterou KPNQwest díky svému WHOISu otevřel, nepochybně užitečná.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).