Hlavní navigace

Winamp nekončí, firma AOL ho prodala belgickému startupu Radionomy

14. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jeden z nejstarších přehrávačů pro Windows přežil svoji smrt. Novou krev do žil mu má vlít provozovatel platformy pro internetová rádia.

Koncem listopadu média přinesla informaci o konci kdysi velmi populárního hudebního a video přehrávače Winamp, který stále používá velké množství uživatelů. Firma AOL, která v roce 1999 koupila majitele projektů Winamp a Shoutcast za 80 milionů dolarů, na webu tehdy zveřejnila pouze stručnou informaci o ukončení vývoje dalších verzí přehrávače a odstavení webu Winamp.com k 20. prosinci 2013. 

Záhy poté se ale objevily spekulace, že o Winamp má zájem Microsoft. Den před oznámeným ukončením provozu pak redaktor serveru TechCrunch Anthony Ha s odvoláním na dobře informované zdroje konstatoval, že dohoda o prodeji Winampu a Shoutcastu bude nakonec uzavřena a avizovaný odchod do internetového nebe se tak konat nebude.

Dnes konečně došlo k odtajnění kupce, který přehrávač z dílny společnosti NullSoft zachránil. Novým majitelem Winampu a Shoutcastu se stal belgický start-up Radionomy, který poskytuje platformu pro provozování internetových rádií.

Právě získáním služby Shoutcast se Radionomy stává jedním z největších hráčů na poli streamovaných rádií – bude svým uživatelům moci nabídnout katalog čítající 60 tisíc internetových rádií.

Radionomy plánuje zachovat i Winamp, jehož prostřednictvím se uživatelé dostanou ke zmiňovaným 60 tisícům rádií, což představuje zhruba polovinu všech existujících internetových rádiových stanic. 

Zakladatel a výkonný ředitel Radionomy Alexandre Saboundjian potvrdil, že jeho firma počítá s tím, že bude pokračovat ve vývoji přehrávače. „Myslíme, že budoucnost bude skvělá, protože naše strategie není pouze o desktopech, ale o mobilních zařízeních, autech a atp.,“ uvedl Saboundjian pro TechCrunch.

cif 24 - early cena - média

Dodal také, že je velmi zajímavé, kolik lidí dosud Winamp používá. Každý měsíc registruje zhruba 3 miliony stažení. „Ano, v posledních dvou letech nedošlo k žádným velkým inovacím, ale stále existuje velmi silná komunita, která tento produkt velmi oceňuje,“ prohlásil Saboundjian.

Ačkoli zástupci AOL oficiálně neuvedli, jak velkou částku prodejem Winampu získali, podle důvěryhodných zdrojů měla mít transakce hodnotu mezi 5 a 10 miliony dolarů, částečně v hotovosti a částečně v akciích. AOL údajně získalo v Radionomy podíl ve výši 12 %.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).