Hlavní navigace

Windows jako OpenSource?

3. 2. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Předchozí dny přinesly pozoruhodnou informaci. Neznámá ruská firma odhalila bezpečnostní chybu ve Windows a sama na ni obratem nabídla záplatu. Zastánci Linuxu pohotově oslavují: svět touží po otevřeném kódu! Skutečnost však nemusí být tak jednobarevná...

Nejprve k první pozoruhodnosti: chyby ve Windows už nějakou dobu nebudí takovou pozornost jako v časech, kdy se díky několika kritickým bezpečnostním klopýtnutím začalo vážně diskutovat o smysluplnosti užívání Internet Exploreru. Minimálně se však od té doby každá ohlášená „díra“ projevuje slyšitelným a citelným snížením důvěry jeho uživatelů. Zastánci Linuxu pak věří, že i jejich měřitelným úbytkem, což však již není tak snadno doložitelné, každopádně to ale zní zajímavě a plní to diskusní fóra technických webů.

Jedním z častých argumentů kritiků krabic z dílny Billa Gatese pak vždy byla uzavřenost distribuovaného kódu, zcela obvyklý postup komerčních firem, chránících si své intelektuální vlastnictví a tím i způsob dosahování zisků. Kdokoliv objevil slabé místo třeba v trupu vlajkové lodi Microsoftu, ve Windows, mohl je jen oznámit jejímu výrobci a nanejvýš sledovat a komentovat pružnost vydání záplaty. Obvyklé zdržení samozřejmě tuto loď nikdy nepotopilo ani nepotopí, na druhou stranu je jasné, že během doby od oznámení díry po její opravení se může stát ledacos a případné škody vám Microsoft asi nahrazovat nebude.

ICTZ23

Programy s otevřeným kódem takovou slabinu nemají, neboť se o jejich správu stará celá řada lidí a může se k nim přidat v podstatě kdokoliv. Nahlášená chyba se tedy s vyšší pravděpodobností dostane do hledáčku někoho z nich a k její nápravě dojde v kratší době. Microsoft tyto argumenty zatím vždy odrážel tvrzením, že na opravě chyby pracují lidé, kteří Windows rozumí nejlépe, a výrobce také může za správnost opravy ručit a poskytovat uživatelům podporu.

Stálost obou světů nyní poněkud rozrušila nedávná událost, kdy dosud spíš neznámá ruská firmička s názvem Positive Technologies oznámila novou bezpečnostní díru ve Windows XP SP2, ovšem nespokojila se s jejím obvyklým nahlášením centrále Microsoftu, ale rovnou sama nabídla vlastní utilitu, schopnou „dočasné“ nápravy chyby. V podstatě tedy nejde o klasickou záplatu, ale jen pomocný program, nastavující určitým způsobem prostředí pro běžící aplikace, postižitelné nalezenou chybou. Přesto se jedná svým způsobem o revoluční počin, neboť zasahovat do „práce“ Microsoftu si dosud nikdo takovýmto způsobem nedovolil. Microsoft samozřejmě před použitím ruské záplaty důrazně varuje, ovšem Internetem se již šíří pochvalné mručení na adresu Positive Technologies. Obvyklý scénář, kdy lidem nezbývalo než čekat na aktivitu softwarového giganta, se zkrátka už mnohým z nich přestává líbit. Že by však zrovna tento příklad výhody širší uživatelské kooperace přiměl některé z nich k migraci na Linux, rozhodně nevěřím. Uživateli je koneckonců celkem jedno, běží-li jeho operační systém na „otevřeném“ či „uzavřeném“ kódu, o jeho volbě OS rozhoduje něco zcela jiného. A zde je Microsoft ještě zjevně více než dost úspěšný.

Autor článku

Autor je ředitelem médií vydavatelství Internet Info. V letech 2005 - 2008 působil jako šéfredaktor serveru Lupa.cz. Vystudoval Fakultu informatiky MU a Fakultu sociálních věd UK. Online komunikaci se věnuje i na svém blogu www.alesmiklik.cz.