Hlavní navigace

Windows Phone 7 po pár týdnech: Zkušenosti s novou platformou

6. 6. 2011
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Před dvěma týdny jsem si pořídil nový telefon, vybavený Windows Phone 7. Konkrétně se jedná o HTC Mozart 7. Platforma Windows Phone 7 je opředena mýty a tajemstvími. Většina článků vaří z vody, marketingových materiálů nebo předsudků autora.

Vstupní požadavky

Neexistují dobré nebo špatné technologie – existují pouze technologie vhodné nebo nevhodné pro daný způsob použití. Je tedy nezbytné, abych na začátku specifikoval své požadavky na mobilní zařízení. Jak moc pro vás bude můj článek relevantní, je přímo úměrné shodě vašich požadavků s mými. Tento článek je striktně subjektivní a nesnaží se vyvozovat obecně platné závěry.

 • Základní funkcí mobilního telefonu pro mne není kupodivu telefonování. Mobilní telefon je pro mne kapesní variantou Outlooku. Prvním a zcela zásadním požadavkem pro mne je tedy bezproblémová over-the-air synchronizace s Microsoft Exchange. Včetně řady vychytávek, typu synchronizace úplných kontaktů (včetně poznámek a pokud možno i fotek).
 • Hodně často na mobilu používám SMS a e-maily. Rozhraní pro jejich pohodlnou správu je tedy pro mne zcela zásadní, stejně tak jako rozumný způsob zadávání textu.
 • Konečně došlo i na to telefonování. Telefon by samozřejmě měl zvládat hlasové hovory, pokud možno s dobrou správou přijatých, odchozích a zmeškaných hovorů. Ta je pro mne paradoxně důležitější, než telefonní seznam. Volám většinou malému počtu lidí, když potřebuju někoho „zvláštního“, snesu i méně ergonomický postup.
 • Telefon používám i jako hudební přehrávač na cestách. Očekávám, že bude bez problémů schopen do sebe pojmout a přehrávat normální MP3 soubory, v objemu v řádech několika gigabajtů.
 • Telefon nepoužívám jako klasickou „turn by turn“ navigaci, ale využívám hodně mapy. Očekávám, že budu schopen zobrazit na mapě svou aktuální polohu, najít cílovou adresu a telefon mi na mapě ukáže čáru, podle které mohu jít.
 • Dále pak očekávám na mobilu nějakou stupidní hru, zhruba na úrovni Tetrisu nebo Solitaire, kterou mohu hrát v okamžicích absolutní nudy.
 • Posledním požadavkem je trochu schopný webový prohlížeč, abych byl schopen si najít spojení a zjistit, zda mi fungují weby.

Obecný pohled na Windows Phone 7

Za posledních deset let jsem snad neměl telefon bez hardwarové QWERTY klávesnice. Nesnáším dotykové displeje a s obzvláštní vehemencí nesnáším kapacitní dotykové displeje, protože se na ně nedá použít normální stylus – a mé prsty jsou na šmatlání po displeji příliš velké a neohrabané. Bohužel, stylus byl v duchu hysterie „všichni jsme iPhone“ zařazen na index a jiné než kapacitní dotykové displeje se prakticky nedělají.

windows Phone 7 rozhraní

Windows Phone 7 rozhraní

WP7 telefon s hardwarovou klávesnicí je tak trochu jako Yetti: všichni o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. Nebo tedy mně se ho aspoň nepodařilo nikde koupit. S mohutným frfláním jsem tedy koupil telefon s dotykovou obrazovkou jako jediným způsobem zadávání textu.

Je to lepší, než jsem se obával, horší, než jsem doufal. Koupil jsem si hned i kapacitní stylus a dobře jsem udělal – bez něj je zadávání textu pro mne v podstatě nemožné. Bylo by možné ve chvíli, kdyby byl displej telefonu o něco větší, úhlopříčka tak 4.5" by byla ideální. Ale takhle udělám v každém slově tři překlepy. Se stylusem je pro mne po pár hodinách tréninku klávesnice použitelná docela dobře. Ovšem pouze v klidu, na psaní za chůze mohu zapomenout, psaní třeba v jedoucí tramvaji je velkým dobrodružstvím. Pokud se objeví WP7 model s QWERTY klávesnicí za slušnou cenu nebo s podstatně větším displejem, jdu do něj.

Uživatelské rozhraní Windows Phone 7 se mi líbí. Je navržené na ovládání prsty, ale zároveň to nejsou omalovánky, které urážejí mé estetické cítění. Vyznávám po vzoru Adolfa Loose heslo ornament je zločin a jednoduché, čisté a elegantní rozhraní WP 7, s  jasnými tvary a barevnými plochami je pro mne darem z nebes. Vysoce hodnotím také strategii Microsoftu, v jejímž rámci zakazují výrobcům zaplevelovat systém svými obskurními nadstavbami, neboť ty se v efektní, ale nesmyslné omalovánku zatím vždycky zvrhly. Ostatně, HTC se o to svým „HTC hubem“ snaží i v případě WP 7, ale je to jenom normální aplikace, kterou musíte explicitně spustit a kterou především lze snadno odinstalovat.

Dost mi vadí provedení tlačítek „zpět“ a „hledat“. Jsou realizována ne opravdovými tlačítky, ale dotykovými senzory. Což znamená, že je neustále spínám omylem. Obzvláště mi pije krev tlačítko „hledat“, protože jeho vinou je pro mne telefon prakticky nepoužitelný v poloze na šířku – nedokážu zařízení uchopit tak, abych třikrát do minuty neklepl na vyhledávací tlačítko.

Filozofie systému

Rád bych se zastavil u poněkud ezoterického tématu, které jsem nazval „filozofie systému“. Ač jsem to nečekal, filozofie WP 7 mne velice zaujala. Netočí se totiž kolem „programů“ nebo „kanálů“, ale kolem „aktivit“. Microsoft jim říká „huby“.

Windows Phone 7

Windows Phone 7

Nejdůležitějším z nich je hub „People“, který v sobě sdružuje telefonní seznam, Facebook klienta a ještě pár dalších věcí. Umí do sebe nasát kontaktní údaje o lidech z Exchange, Facebooku, Windows Live, Yahoo a Gmailu a pak s nimi pracovat se všemi jedním mechanismem. Kontakty umí i slučovat, automaticky nebo ručně. Tj. pokud máte někoho současně v Outlook kontaktech a současně na Facebooku, vidíte ho jenom jednou a v detailech se zkombinují informace ze všech zdrojů.

Kombinování kontaktů probíhá ve třech režimech: První je automatické, funguje (asi?) na základě e-mailové adresy. V každém případě, mou sbírku zhruba pěti set kontaktů spároval bez chyby. Druhý level jsou „doporučené“ kombinace, které telefon automaticky nabízí. Upřímně, nepochopil jsem, jak přesně je telefon generuje, ale v mém případě se zmýlil jenom jednou, ve všech ostatních případech jsem jeho volbu schválil. Třetí možnost je ruční párování, použitelné např. pokud máte lidi v Outlooku pod přezdívkami, zatímco na FB pod reálnými jmény či naopak.

Kombinace umožňuje také s trochou snahy jednoduše do Outlook kontaktů naimportovat Facebook profilové fotky, takže se vám pak ukazují i na desktopu při příchozích e-mailech. Pro mne dost užitečná vychytávka – sice si nepamatuju obličeje lidí, ale pamatuju si celkovou grafiku a je to pro mne velmi přehledné.

Na stránce kontaktu pak vidíte všechno, včetně třeba facebookových statusů a podobně. WP7.1 (Mango) by měl umět i synchronizaci s IM klientem (MSN) a pokud to bude skutečně fungovat, bude to zcela dokonalé – pokud donutím své kontakty opustit ICQ.

Známkování požadavků

Jak telefon splňuje moje požadavky?

 • Synchronizace s Exchangem za dva. Funguje bez problémů na první našlápnutí, ale neumí synchronizovat SMSky (tuhle funkci ze všech mně známých platforem podporuje jenom Windows Mobile 6.x a vyloženě mi chybí). Nejdou synchronizovat úkoly (ty beztak nepoužívám) ani poznámky (což ale neumí synchronizovat ani WM6, nechápu proč).
 • Textové zprávy za tři. Microsoft podlehl iPhoní debilitě zobrazování zpráv jako chatu v bublinkách, což sice vypadá efektně, ale je to strašně neefektivní, vyplýtvaná spousta prostoru. Navíc ze SMS nejde kopírovat text (ač systém jinak copy/paste umí). Jediná šance je zprávu forwardovat (z kontextového menu dlouze podržet tlačítko) a tím zobrazit v editoru. Ani stávající beta Manga tento problém jinak neřeší. Přitom z e-mailů lze kopírovat bez problémů.
 • E-maily za jedna. Nemám připomínek, vše je naprosto v pohodě, včetně práce s přílohami atd.
 • Telefonování za jedna mínus. To mínus je způsobené absencí klasického zeleného a červeného tlačítka, i přes celkovou rychlost systému je přeskok na telefon přes Start zdlouhavý. Ale možná je to jenom o zvyk. Moc se mi líbí, že při příchozím hovoru se ukáže fotografie přes celý displej, je jednoduše poznat, kdo volá. Zvláštní ocenění si WP7 zaslouží za to, že je to první systém, který zvládá telefonování ve chvíli, kdy mám zapojená sluchátka (normální, ne speciální handsfree). Prostě mluvím do telefonu a zvuk slyším ve sluchátkách.
 • Hudební přehrávač za jedna mínus. Přehrávač sám funguje skvěle, mínus je za nutnost použití speciálního Zune software a nemožnost zařízení připojit jako mass storage. Omezená paměť (8 GB) mi nevadí, necítím potřebu mít v telefonu celou svou hudební kolekci, zabírá mi asi 2 GB.
 • Navigace za čtyři mínus. Z mého pohledu nejslabší aspekt celého zařízení. Bing mapy v ČR prostě nefungují. Pro navigaci potřebujete alternativní aplikaci a speciální nastavení. Jde to, ale dře to.
 • Hry za jedna, stupidní Jewel 3 mou potřebu zcela naplňuje.
 • Webový prohlížeč za jedna, zatím zcela bez problémů.

Navigace

Nepřítomnost použitelných map se ukázala být dost populárním problémem. Podařilo se mi ji vyřešit, ale je to dost komplikované.

Systémové mapy jsou prakticky nepoužitelné, což je dáno (ne)kvalitou podkladů Bing Maps pro Evropu. Občas funguje vyhledávání adres, pokud se zadají v US formátu (např. „2 vyskocilova, Praha“), ale zdá se, že to funguje jenom v Praze a jenom někdy – některé pražské adresy mi to prostě nenajde, v Brně se nechytá vůbec.

Existuje alternativní aplikace jménem gMaps (najdete ji v marketplace). Ta pracuje s mapami Google. Vyhledávání adres jako takových funguje výborně, ale funkce navigace ne, při pokusu ji využít se ukáže chyba „At least one of the locations could not be found“. Jedná se o chybu v aplikaci, aby fungovala, musí se nastavit „Region format“ na „English (United States)“, aby se adresa proparsovala dobře. Což ovšem znamená anglický formát data, času atd. Problém tedy má řešení, jakkoliv dost krkolomné.

Zisky a ztráty

WP7 má několik funkcí, které se mi vyloženě líbí (jakkoliv nebyly součástí původních požadavků) a několik výše nezmíněných masařek, které mne prudí.

Líbí se mi možnost registrace telefonu na windowsphone.li­ve.com a z toho vyplývající možnosti. Ty oceníte až ve chvíli, kdy telefon ztratíte. Telefon je možné na dálku přes Internet lokalizovat, rozezvonit, zamknout nebo vymazat. Při lokalizaci vám web ukáže polohu telefonu na mapě, a to velice přesně i u telefonu v budově, bez možnosti využití GPS. Telefon je také možné nechat rozezvonit speciálním vyzváněcím tónem, který funguje, i když je telefon nastavený na tichý režim. Je možné jej při té příležitosti i zamknout. Na displeji se ukáže vámi definovaná zpráva a nic jiného nepůjde dělat, dokud se nezadá vámi určené heslo. No a pokud jste se s telefonem již definitivně rozžehnali, lze na dálku vymazat všechna data a telefon hardwarově vyresetovat. Vše funguje, i když je telefon momentálně vypnutý nebo mimo signál. Operace se provede při dalším připojení a o jejím výsledku budete informováni e-mailem.

Dále pak mne zaujala možnost synchronizace přes WiFi. Obecně se mi od telefonu líbí jistá inteligence, takže mi vyhovuje, že synchronizace běží průběžně, aniž bych ji musel explicitně spouštět a nebo telefon připojovat kabelem k počítači. Windows Phone 7 se dokáže synchronizovat s Exchange serverem (maily, kontakty) přes jakékoliv internetové připojení a s domovským počítačem (hudba, obrázky…) přes domácí WiFi. Tj. stačí dorazit domů a telefon strčit do nabíječky. Po deseti minutách se automaticky začne synchronizovat.

Dále pak se mi líbí funkce automatického uploadu všech pořízených fotek. Obecně fotoaparát v mobilu moc nevyužívám, ale pokud ano, tak na „poznámky“: např. si vyfotím otevírací dobu obchodu. A je mi to k ničemu, protože si zapomenu stáhnout fotku do počítače a už ji nikdy nenajdu. WP7 umí všechny pořízené fotografie automaticky uploadovat a sdílet na Facebook (pro exhibicionistič­tější povahy ;-), a nebo na SkyDrive, který lze nastavit tak, že k němu máte přístup jenom vy sami.

Štve mne absence tetheringu, tedy možnosti připojit počítač přes mobil k Internetu. Tuto vymoženost jsem sice nepoužíval pravidelně, ale párkrát mně zachránila krk. Nicméně pořízení druhé datové karty a GPRS modemu není zase tak drahé a náročné.

Za jistou nevýhodu považuju (u WP 7 prý povinný) MicroUSB konektor místo rozšířenějšího MiniUSB. MiniUSB kabelů a nabíječek mám všude plno, menší konektor tak všudypřítomný není, přitom mi nepřijde, že by přinášel něco zásadně užitečného.

Marketplace

Zcela na konec jsem si nechal asi nejbolavější bod, a to je (dočasná) absence Marketplace pro český trh. S českým Live účtem nemůžete stahovat dokonce ani bezplatné aplikace. Jediným řešením je zaregistrovat se do jiné země, kde Marketplace podporovaný je, abyste si zpřístupnili alespoň aplikace zdarma. S placenými šanci nemáte, protože k Live účtu se nedá přiřadit platební karta z cizí země.

Marketplace by měl být pro české uživatele zpřístupněn někdy na podzim, což tento problém vyřeší. Jenomže vybranou zemi v Live účtu nelze změnit, takže pokud si chcete aplikace stahovat z Marketplace už teď, alespoň ty zdarma, použijte pro to jiný, dočasný účet. Další nepříjemností je, že změna přiřazeného Windows Live účtu je možná pouze prostřednictvím hard resetu telefonu.

MMF24

Závěrem

Windows Phone 7 se mi zatím dost líbí. Má relativně nejméně nevýhod, ze všech současných mobilních platforem. Pozitivně hodnotím především jednoduše a kvalitně provedené rozhraní systému a jeho filozofii.

Vadí mi kapacitní displej a absence opravdových tlačítek, ale to mám v dané situaci smůlu. Mé nároky splňuje dobře, zvykl jsem si rychle. Největší praktickou nevýhodou je absence použitelné navigace, což je ale doufám jenom otázka času.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje jako konzultant a hlavní softwarový architekt společnosti Altairis. Je Microsoft Most Valuable Professional pro ASP.NET a tvoří web aspnet.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).