Hlavní navigace

Windows Vista přinese změny licence (doplněno o vyjádření Microsoftu)

16. 10. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na Internetu se rozhořely plamenné debaty o nových licenčních podmínkách Windows Vista. Podle Eda Botta půjde retail verzi přenést na kompletně jiný počítač pouze jednou. Doposud bylo možné Windows bez problémů (s vyjímkou OEM edicí) přenášet na libovolný počet konfigurací. To by byla špatná zpráva pro uživatele, kteří často mění svůj hardware. Objevily se názory, že ceny retail verzí oproti OEM edicím jsou s tímto omezením příliš vysoké. Paul Thurrott však nabízí odlišný pohled. Podle něj jde…

Na Internetu se rozhořely plamenné debaty o nových licenčních podmínkách Windows Vista. Podle Eda Botta půjde retail verzi přenést na kompletně jiný počítač pouze jednou. Doposud bylo možné Windows bez problémů (s vyjímkou OEM edicí) přenášet na libovolný počet konfigurací. To by byla špatná zpráva pro uživatele, kteří často mění svůj hardware. Objevily se názory, že ceny retail verzí oproti OEM edicím jsou s tímto omezením příliš vysoké. Paul Thurrott však nabízí odlišný pohled. Podle něj jde o špatnou interpretaci.

Pozitivní má být naopak to, že vybrané edice půjde nainstalovat současně běžným způsobem i v rámci virtuálního počítače, aniž byste museli kupovat další licenci.

Snažíme se zjistit podrobnosti z oficiálních míst.

ICTZ23

Aktualizace 23:12: Oficiální vyjádření Microsoftu se nám zatím získat nepodařilo. Microsoft také stáhl zveřejněnou licenci ze svého webu. Co se týče Windows Vista a virtuálních počítačů, máme pro vás upřesnění vycházející z informací posbíraných na zahraničních serverech. Berte je prosím s rezervou. Zmíněné souběžné provozování Windows Vista současně jako běžné instalace i instalace ve virtuálním počítači v rámci jedné licence umožní pouze edice Enterprise, která však vůbec nepůjde do běžného prodeje. Edice Home Basic a Home Premium nepůjde na virtuální počítač instalovat vůbec. Edici Ultimate jen za předpokladu nákupu další licence. Stále se snažíme získat oficiální vyjádření, zejména k omezení přenosu systému na jiný počítač.

Aktualizace 17.10. v 11:33: Mluvčí českého Microsoftu nám řekl, že nebyla zatím zveřejněna finální verze licenčních podmínek pro koncové uživatele, takže nemůže výše uvedené informace potvrdit ani vyvrátit.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.