Hlavní navigace

Windows XP Mode a Windows Virtual PC jsou také k dispozici

23. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft splnil slib a spolu s uvedením Windows 7 do prodeje uvolnil ke stažení také ostrou verzi Windows XP Mode. Právě tento bezplatný doplněk by měl novému systému usnadnit vstup do korporátního prostředí, kde Windows Vista zrovna nezářila. Často zmiňovanou překážkou byla zpětná kompatibilita. Windows XP Mode umožní pro jednotlivé programy pod Windows 7 virtualizovat Windows XP a je tak možným řešením problémů se zpětnou kompatibilitou. Je dostupný pro dražší edice od Professional výše …

Microsoft splnil slib a spolu s uvedením Windows 7 do prodeje uvolnil ke stažení také ostrou verzi Windows XP Mode. Právě tento bezplatný doplněk by měl novému systému usnadnit vstup do korporátního prostředí, kde Windows Vista zrovna nezářila. Často zmiňovanou překážkou byla zpětná kompatibilita. Windows XP Mode umožní pro jednotlivé programy pod Windows 7 virtualizovat Windows XP a je tak možným řešením problémů se zpětnou kompatibilitou. Je dostupný pro dražší edice od Professional výše (edice Home Premium a nižší nejsou podporovány) a vyžaduje procesor s podporou pro Intel Virtualization Technology nebo AMD-V, což nemusí nutně splňovat každý procesor ani z řad těch moderních.

Vedle Windows XP Mode je na výše odkazovaném webu dostupný také nástroj Windows Virtual PC, což je nástupce Virtual PC 2007 pro běh kompletního systému na virtualizovaném stroji. Stejně jako jeho předchůdci z produkce Microsoftu je opět k dispozici zdarma. Jako hostitelské systémy podporuje všechny edice Windows 7 s výjimkou OEM edice Starter pro netbooky. Starší systémy Windows Vista a Windows XP jsou podporovány jen jako hostované, tedy ty, které na virtuálním stroji poběží. Virtual PC 2007 zůstává třeba pro virtualizaci Windows 7 pod Windows XP i nadále k dispozici. Windows Virtual PC přináší jako novinky podporu USB (dlužno dodat: konečně!), sdílení dat v systémové schránce mezi hostitelským a hostovaným systémem, jednodušší přesměrování tisku na tiskárnu z hostitelského systému nebo snazší sdílení mass storage zařízení.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.