Hlavní navigace

Windows XP Mode pro širší spektrum počítačů

Jiří Macich ml.

Windows XP Mode, tedy řešení pro posílení zpětné kompatibility Windows 7, je nyní dostupnější pro širší skupinu počítačů. Původně bylo vyžadováno, aby daný počítač s Windows 7 byl vybaven procesorem s podporou technologie AMD-V nebo Intel VT. Nově uvolněná verze Windows XP Mode však již není na těchto technologiích závislá, což je určitě dobrá zpráva. Pravdou totiž je, že ani některé procesory, které se cenou a výkonem řadí mezi dnes opravdu moderní, tyto virtualizační technologie nenabízejí.…

Windows XP Mode, tedy řešení pro posílení zpětné kompatibility Windows 7, je nyní dostupnější pro širší skupinu počítačů. Původně bylo vyžadováno, aby daný počítač s Windows 7 byl vybaven procesorem s podporou technologie AMD-V nebo Intel VT. Nově uvolněná verze Windows XP Mode však již není na těchto technologiích závislá, což je určitě dobrá zpráva. Pravdou totiž je, že ani některé procesory, které se cenou a výkonem řadí mezi dnes opravdu moderní, tyto virtualizační technologie nenabízejí. Windows XP Mode je řešení navržené pro malé a středně velké podniky. Využít jej mohou i domácnosti, ovšem je vyžadována některá z vyšších/dražších edic Windows 7, tedy Professional, Ultimate nebo Enterprise.

Uživatelům Windows 7 ve zmíněných edicích Microsoft dodá licenci pro virtualizovaná Windows XP Professional. S využitím Windows Virtual PC lze pak spouštět buď kompletní virtuální systém Windows XP nebo jej využívat jen k spouštění jednotlivých aplikací, které nejsou s Windows 7 kompatibilní. Dá se tak obejít i nekompatibilita některého hardwaru. Vše potřebné si lze stáhnout z webu Microsoftu zdarma a dokonce i v češtině. Počítejte ale s tím, že Windows XP Mode potřebuje další 1 GB RAM k doporučené konfiguraci pro Windows 7. (The Windows Blog)

Našli jste v článku chybu?
27. 3. 2010 8:29
Jezevec (neregistrovaný)
Tak se musím omluvit autorovi článku. Ve 64 bit Windows 7 (mám PC s nepodporovaným virtual HW) mi konečně přibyla v položce Všechny programy u podpoložky Windows Virtual PC další podpoložka Prostředí Windows XP Mode - na tu stačí kliknout a opravdu se vám nainstaluje XP virtual na PC. Zapomeňte ale, že si v tomto prostředí pustíte starší DOSový 16 bitový program. Mě to končí hláškou, že Inicializace celoobravkového režimu pro video zařízení ... spustit nelze, ikdyž jsem programu definoval, že …
26. 3. 2010 18:08
Jezevec (neregistrovaný)
Nevím, kde bere autor článku tyto věrohodné informace. Mám motherboard a procesor P4, které HW virtual nepodporují. Po instalaci MS Virtual XP a dalších dvou aktualizací (Link zde v článku), se to prostě nerozjede. Skončí to vždy na černé obrazovce, kde je v angličtině hláška o nenalezení bootovacího média. Samozřejmě jsem si nastavil boot na ISO soubor s XP. Zkoušel jsem tam nechat i virtuální HD, a nic. Asi to Microsoft ještě neuvolnil nebo je to kachna.