Hlavní navigace

WinRoute dobývá Ameriku!

22. 9. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mýtus o zlatých českých ručičkách sice v uplynulých deseti letech poněkud zatlačila do pozadí smutná realita všedních dnů, ale o to více člověka potěší, když slyší o někom, kdo má úspěch i v mezinárodní konkurenci. Jistě to platí o společnosti Tiny software a jejím WinRoutu.

WinRoute, o kterém se už na Lupě několikrát psalo, je software, díky němuž můžete připojit do Internetu celou lokální síť přes jediný počítač se standardním připojením po modemu; jedná se tedy vlastně o proxy server. Zajímavé jsou na něm především dvě věci: první z nich je nízká cena a druhou snadnost konfigurace. Jistě, proxy server můžete s úspěchem provozovat i na Linuxu, který je zadarmo, ale jen ztěží si ho nainstaluje člověk, který se právě připojil k Internetu a moc toho o něm neví. U WinRoutu má docela dobrou šanci.

Tento produkt není na našem trhu žádným nováčkem – jeho začátky se datují už několik let zpátky, z tehdejší doby si ho ovšem pamatuji pod názvem WinProxy. Vyvíjela a prodávala ho tehdy plzeňská firma LAN-projekt, ovšem oproti dnešní podobě mu chybělo velké množství funkcí. Programátoři, kteří ho pro LAN-projekt psali, se však posléze osamostatnili, založili si vlastní firmu MT-Net a začali vyvíjet WinRoute. Na trhu tak vedle sebe po nějaký čas koexistovaly oba produkty, ale o WinProxy, které zřejmě přestalo být vylepšováno, po čase přestalo být slyšet a pole opanoval nadále „oprašovaný“ a doplňovaný WinRoute. Následoval útok na americký trh, kde byla založena firma Tiny Software. Tento název pak ostatně nedávno převzala i původní mateřská firma MT-Net v Plzni.

Nevím, jaký je současný stav prodeje WinRoute v USA, v uplynulých týdnech se mu však dostalo ocenění, které mu na tamním trhu nepochybně pomůže. Podle oznámení firmy Tiny Softare její produkt ve verzi WinRoute Pro 4.0 obdržel výroční cenu WINner99 od WinFiles.com. Cena je udělována jednou ročně pěti produktům z několika tisíc, které jsou na serveru uvedeny. Oceněné produkty mají mít ve své kategorii převratný přínos v oblasti užitečnosti, designu, tvůrčího přístupu, použitelnosti a funkčnosti. „V souhrnu jsou WINners programy, bez kterých nemůžete existovat“ uvádí webmaster WinFiles.com Steve Jenkins.

WinFiles je nejstarší a nejpopulárnější sharewarový server na Internetu, který týdně posílá svůj newsletter na 300 000 odběratelům. WinFiles byl na jaře 1999 koupen společností CNET, která vedle řady další míst vlastní a provozuje i populární Download.com.

V současné době se WinRoutu díváme na zoubek i my a v blízké době vám nabídneme jeho recenzi.

ebf - partner 1

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).