Hlavní navigace

Dobrovolné poplatky za stažení alba kapely Wohnout: celkem 257 000 Kč

28. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před časem jsme vás informovali, že mobilní operátor T-Mobile zpřístupní na Internetu nové album tuzemské rockové kapely Wohnout s čistě dobrovolným poplatkem za stažení. Fanoušci kapely tedy mohli z hudebního portálu T-Music nové album získat dříve než v klasické distribuční síti a zároveň se i mohli rozhodnout o částce, kterou za stažení zaplatí. Nyní jsou již k dispozici výsledky. Modelem ‚Zaplať, kolik si myslíš, že si kapela zaslouží‘, jsme především chtěli otevřít diskusi na téma…

Před časem jsme vás informovali, že mobilní operátor T-Mobile zpřístupní na Internetu nové album tuzemské rockové kapely Wohnout s čistě dobrovolným poplatkem za stažení. Fanoušci kapely tedy mohli z hudebního portálu T-Music nové album získat dříve než v klasické distribuční síti a zároveň se i mohli rozhodnout o částce, kterou za stažení zaplatí. Nyní jsou již k dispozici výsledky. Modelem ‚Zaplať, kolik si myslíš, že si kapela zaslouží‘, jsme především chtěli otevřít diskusi na téma adekvátní ceny při stahování hudby mezi vydavateli, odbornou veřejností a hudebními fanoušky, uvádí Michal Němec, ředitel portálových služeb T-Mobilu.

A jak to tedy nakonec dopadlo? Tento pokus a zároveň samozřejmě marketingový počin probíhal od 1. do 31. března tohoto roku. Během uvedeného období bylo zaznamenáno přesně 45 399 stažení celého alba a 9 234 stažení samostatných písní. Podle T-Mobilu byly ochotny za stažené album nebo skladbu zaplatit necelé čtyři tisíce lidí. Celkem se na dobrovolných poplatcích vybralo 257 000 korun. Každý platící posluchač tedy v průměru přispěl částkou 65 korun. Akce vzbudila zájem i u dalších kapel. T-Mobile proto zvažuje, že otevře T-Music jako komunikační a platební nástroj pro distribuci i jejich alb a to buď za cenu fixní anebo ve stejném modelu ‚Zaplať, kolik uznáš za vhodné‘, jako byl realizován prodej alba skupiny Wohnout, píše se v tiskové zprávě.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.