Hlavní navigace

Y Soft hlásí úlovky. Přes 2 miliony dolarů jde do Lumitrixu a GreyCortex

23. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Investiční divize brněnské firmy ohlásila první dvě firmy, které letos dostanou milionovou investici.

Dohromady 2,3 milionu dolarů nateče do brněnského GreyCortexu a kopřivnického Lumitrixu. Zatímco prvně jmenovanou firmu objevil pro investiční tým pod vedením Miloše Sochora technický šéf firmy, Lumitrix objevil zakladatel Václav Muchna během soutěže Podnikatel roku. 

Větší balík, 1,3 milionu dolarů, dostal projekt GreyCortex vyvíjející řešení Mendel pro analýzu a forenzní monitoring síťového provozu. Tuzemská scéna se tak po Cognitive Security a projektech týmu brněnského týmu Invea Tech rozrostla o dalšího člena. 

Součástí řešení startupu je i detailní nástroj pro správu firemní sítě. Řešení Mendel již dnes používá několik zákazníků, například Národní bezpečností úřad či mexická univerzita UACM. Peníze od Y Soft Ventures mají posílit především další vývoj. Firma oficiálně vznikla v polovině května, kdy se vydělila ze společnosti TrustPort, spadající pod Cleverlance Group.

„Analýza síťového provozu patří mezi poměrně mladé technologie. Hlavní přidaná hodnota řešení Mendel spočívá v zapojení pokročilé umělé inteligence,“ říká šéf startupu Petr Chaloupka

Podle šéfa Y Soft Ventures splnily oba startupy požadavky firmy. „Propojují hardware a software, jsou zaměřeny na B2B a mají globální potenciál,“ tvrdí Miloš Sochor s tím, že se investice dojednávaly skoro půl roku. „Machine learning je pro nás zajímavý a do vzdálenější budoucnosti máme plány na propojení s věcmi, které plánuje i Y Soft,“ dodává Sochor. 

Lumitrix, který získává 1,1 milionu dolarů, totiž vyvíjí a vyrábí softwarové a hardwarové řešení pro videomapping. Peníze chce využít především k posílení obchodu na globální úrovni. Zároveň se chce protlačit do světa smart cities. 

KL24

„Dnes je využití videomappingu omezeno především na zábavní průmysl. My jsme přesvědčeni, že se správnými funkcionalitami mají taková řešení silný byznysový potenciál v řadě dalších oblastí,“ dodává šéf firmy Lukáš Brus.

Vize Václava Muchny a Miloše Sochora pro Y Soft Ventures spočívá ve vzniku komunity českých investorů a firem poskytujících investiční kapitál. „Cílem Y Soft Ventures je v budoucnu disponovat ze 70 procent kapitálem externích investorů,“ tvrdí Muchna. Loni na podzim získali do svých služeb jméno z bankovního světa - členem správní rady se stal Aleš Michl. Investiční divize je tak otevřena novým investorům. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).