Hlavní navigace

Yahoo, Microsoft a Amazon jdou proti Google Books

26. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google má sice s projektem Google Books do budoucna velké plány, ovšem do cesty se mu stavějí Microsoft, Yahoo a údajně i Amazon. Google věří ve světlé zítřky své služby pro digitalizaci obsahu knih a jejich následné prohledávání a prohlížení přes Internet. Před časem se mu totiž podařilo dohodnout s americkými organizacemi Authors Guild a Association of American Publishers sdružujícími autory a vydavatele knih. Jde o návrh mimosoudního vyrovnání, který řeší i budoucí kooperaci zúčastněných…

Google má sice s projektem Google Books do budoucna velké plány, ovšem do cesty se mu stavějí Microsoft, Yahoo a údajně i Amazon. Google věří ve světlé zítřky své služby pro digitalizaci obsahu knih a jejich následné prohledávání a prohlížení přes Internet. Před časem se mu totiž podařilo dohodnout s americkými organizacemi Authors Guild a Association of American Publishers sdružujícími autory a vydavatele knih. Jde o návrh mimosoudního vyrovnání, který řeší i budoucí kooperaci zúčastněných stran na projektu. Google hovoří o naprosto přelomové dohodě.

BRAND23 Workshop

Jenže o tuto dohodu se zajímá americké ministerstvo spravedlnosti a ještě jí musí posvětit také soud, na který se původně organizace Authors Guild a Association of American Publishers obrátily. Zde přichází ke slovu skupina oponentů, pro kterou se již vžilo pojmenování Open Book Alliance. Tvoří ji Microsoft, Yahoo a údajně i Amazon, který však své členství ve formálně zatím neexistujícím uskupení nijak nekomentoval. Open Book Alliance hodlá vystupovat proti této dohodě, protože prý pokřivuje tržní prostředí.

Proti dohodě z různých důvodů vystupují v posledních týdnech také organizace William Morris Endeavor Entertainment, National Writers Union nebo skupina profesorů z University of California. Objevují se i obavy, jestli Google bude schopen zajistit čtenářům soukromí v dostatečné míře. Bude tedy jistě zajímavé sledovat, jak to nakonec s celou dohodou a ambiciózními plány Googlu dopadne. (AFP via Yahoo News, Los Angeles Times)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).