Hlavní navigace

YouTube chrání bezpečný přístav, Viacom u soudu neuspěl

25. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

YouTube resp. Google tento týden zaznamenal významný úspěch u okresního soudu v New Yorku. Obrazně řečeno, soud totiž svým rozhodnutím umožnil videoportálu YouTube zaplout do tzv. bezpečného přístavu v rámci známého amerického zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Newyorský soud konstatoval, že YouTube je chráněn tímto zákonem, takže do jisté míry nemůže nést plnou odpovědnost za obsah, který na tomto videoportálu publikují jeho uživatelé. Podle soudu totiž neexistuje plná kontrola…

YouTube resp. Google tento týden zaznamenal významný úspěch u okresního soudu v New Yorku. Obrazně řečeno, soud totiž svým rozhodnutím umožnil videoportálu YouTube zaplout do tzv. bezpečného přístavu v rámci známého amerického zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Newyorský soud konstatoval, že YouTube je chráněn tímto zákonem, takže do jisté míry nemůže nést plnou odpovědnost za obsah, který na tomto videoportálu publikují jeho uživatelé. Podle soudu totiž neexistuje plná kontrola provozovatele nad obsahem třetí strany (uživatelů), takže i odpovědnost je omezena.

Google tak de facto vyhrál spor se společností Viacom a britskou Premier League, které si u amerických soudů stěžovaly, že YouTube porušuje jejich autorská práva a dožadovaly se hodně tučného odškodnění. Protože tak ale nečiní přímo YouTube, ale jeho uživatelé, je nyní Google/YouTube chráněn americkou legislativou. Soud konstatoval, že nestačí všeobecná povědomost o jevu porušování autorských práv. YouTube navíc aktivně závadová videa maže, což mu ve sporu dosti nahrálo. Google rozhodnutí soudu označil za velký den pro všechny uživatele Internetu, ale přiznejme si, že případné miliardové odškodné (v dolarech) by bolelo hlavně jeho. (CNNMoney.com)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).