Hlavní navigace

YouTube: zelená pro hudbu a možná i online půjčování filmů

4. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britští uživatelé YouTube se opět dostanou k hudebním videoklipům, které se na známém videoportálu objevují. Videoklipy měly ve Velké Británii na YouTube červenou kvůli sporům mezi Googlem (coby majitelem YouTube) a tamní autorskou organizací PRS for Music, která má přes šedesát tisíc členů a dožadovala se hrazení autorských poplatků. Google s touto organizací nakonec našel společnou řeč. Na světě je tak dohoda o paušální platbě, která platí zpětně od začátku tohoto roku až do roku 2012.…

Britští uživatelé YouTube se opět dostanou k hudebním videoklipům, které se na známém videoportálu objevují. Videoklipy měly ve Velké Británii na YouTube červenou kvůli sporům mezi Googlem (coby majitelem YouTube) a tamní autorskou organizací PRS for Music, která má přes šedesát tisíc členů a dožadovala se hrazení autorských poplatků. Google s touto organizací nakonec našel společnou řeč. Na světě je tak dohoda o paušální platbě, která platí zpětně od začátku tohoto roku až do roku 2012. Zahrnuje videoklipy například z produkce Universal Music, Sony Music nebo EMI. Částka, jakou Google organizaci PRS for Music bude odvádět, nebyla zveřejněna. (Finanční noviny)

Mezi další zajímavé informace související s portálem YouTube patří zatím neoficiální zvěsti o online půjčování filmů, respektive poskytování celovečerních snímků na principu play per view. Není tajemstvím, že Google dlouhodobě hledá profesionální tvorbu, kterou by uživatelům nabídl vedle amatérského videa. Zatím se mu podařilo získat některé starší filmy nebo televizní show. Světové agentury ovšem přinesly s odvoláním na dobře informované zdroje zprávu, že Google nyní jedná s Lions Gate Entertainment, Sony Pictures, Warner Brothers a Metro-Goldwyn-Mayer a poskytnutí filmů k placenému přehrávání. YouTube jednání podobného ražení nakonec potvrdil, ovšem bez jakýchkoliv konkrétních informací, tedy i jmen. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.