Hlavní navigace

Z 1 je připravena bojovat s UPC, pokud ji kabelovka nezařadí

12. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
12. 5. 2008

Připravovaná digitální zpravodajská televize Z 1 je připravena bránit se proti případným obstrukcím dominantní kabelové společnosti UPC, která minulý týden naznačila, že by tento program nemusela v některých lokalitách zařadit do základní omezené nabídky. UPC by tak podle generálního ředitele Václava Bartoně protestovala proti rozšíření počtu povinně šířených programů, ke kterému došlo od letošního roku.

Prostřednictvím tzv. diginovely vysílacího zákona musí kabelové společnosti do základní omezené programové nabídky zařadit zdarma všechny celostátně šířené pozemní digitální televize. Doposud je podmínka „must carry“ vztahovala pouze na programy veřejnoprávní České televize, analogovou Novu, Primu a regionální vysílatele.

Beru to jako součást vyjednávací obchodní taktiky. Ta vyjednávání bývají poměrně tvrdá, řekl Lidovým novinám k výhrůžce UPC generální ředitel Z 1 Martin Mrnka. Stejně tak bych v rámci taktiky mohl říct, že pokud by nás zadarmo do své nabídky nezařadili, mohli bychom po nich chtít, aby nám nahradili ušlý zisk, dodal.

BRAND23 Workshop

UPC se ještě definitivně nerozhodla, zda Z 1 v některých místech do své základní omezené nabídky skutečně nezařadí. Pokud by se tak stalo, operátor by si vybral jen omezenou síť a protest by nepraktikoval celostátně. Jestliže zájmem UPC je poskytovat kvalitní službu, je v jejím zájmu i to, aby šířila českým divákům originální české programy, namítá Mrnka.

Stejný problém s UPC měla na přelomu roku hudební televize Óčko. Té se také týká podmínka „must carry“ a UPC ji proto vyřadila ze své analogové nabídky. Později Óčko do analogu vrátila, ale jen do rozšířeného balíku Klasik (a ještě ne všude). V digitální kabelové televizi UPC nabízí Óčko už v základní omezené nabídce.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).