Hlavní navigace

Za 300 Euro můžete použít odkaz na článek v irských novinách

5. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud budete v Irsku chtít použít odkaz na článek na web irských novin, budete muset zaplatit. Alespoň takový je plán tamních novinových vydavatelů, kteří dokonce lobují za změnu autorského zákona – chtějí aby odkazy na Internetu byly porušováním autorského práva. Pokud se snad domníváte že jde o předčasný apríl nebo nějakou kachnu, je to málo pravděpodobné. Podle 2012: The year Irish newspapers tried to destroy the web už došlo k tomu, že se noviny snaží vymoci platbu za odkazy na články –…

Pokud budete v Irsku chtít použít odkaz na článek na web irských novin, budete muset zaplatit. Alespoň takový je plán tamních novinových vydavatelů, kteří dokonce lobují za změnu autorského zákona – chtějí aby odkazy na Internetu byly porušováním autorského práva.

Pokud se snad domníváte že jde o předčasný apríl nebo nějakou kachnu, je to málo pravděpodobné. Podle 2012: The year Irish newspapers tried to destroy the web už došlo k tomu, že se noviny snaží vymoci platbu za odkazy na články – tamní charitativní organizace Women Aid od „licenční skupiny“ dostala i podmínky – od 300 Euro ze jeden až pět odkazů, 500 Euro za šest až deset odkazů až po 1 350 Euro za 50 odkazů.

Cloud23

Z vyjádření tamní národní novinové organizace (viz Statement on Behalf of National Newspapers of Ireland) jasně plyne, že skutečně chtějí zpoplatnit (licencovat) používání odkazů na články v novinách pro komerční účely. Zdarma něco takového umožní pouze pro soukromé účely. A potvrzují i to, že odkazy považují za případ porušování autorských práv.

Zdroj: Dinosaur alert: Irish newspapers desperately trying to charge for links

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).