Hlavní navigace

Za provozování pro-ISIS účtu na Twitteru dostal mladík 11 let vězení

3. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sedmnáctiletý Američan Ali Shukri Amin na Twitteru provozoval účet @Amreekiwitness, na kterém šířil propagandu ISIS a instrukce, jak organizaci podporovat.

Je jedenáct let a čtyři měsíce vězení tvrdý, nebo stále nedostačující trest pro sedmnáctiletého mladíka, který na Twitteru provozoval @Amreekiwitness účet propagující Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a zveřejňující návody, jak přes bitcoiny pomáhat financovat teroristy? Těžko se rozhodnout, každopádně takto to s ním u soudu v americké Virginii nakonec dopadlo. Alimu Shukri Aminovi nicméně hrozilo až patnáct let.

Mladíkovi se na účtu podařilo získat přes 4 000 sledujících a vedle zveřejňování pro-ISIS záležitostí pomohl jednomu z followerů odcestovat do Sýrie, aby se mohl přidat k ISIS. Což se mu, mimochodem, podle médií nepodařilo a skončil ve vazbě, kde čeká na verdikt.

K provozování pro-teroristického účtu se mladík přiznal už dříve (viz například Va. teen pleads guilty to aiding ISIS on Twitter) a rozhodně není jediný, kdo má podobně bláznivé nápady. ISIS využívá sociální sítě velmi aktivně, nakonec stejně aktivně jako pro-ruská propaganda. 

Ke smůle Aliho Shukri Amina jsou ale autoři takovýchto účtů prakticky nepostižitelní a nedohledatelní. Někde na pomezí se vyskytují tisíce dalších účtů i webů, které se na propagandě a šíření nesmyslů podílejí v lehčí, ale o to nebezpečnější podobě.

UXD

Washington Post uvádí, že federální vyšetřovatelé prozatím obvinili až padesát lidí z pomoci nebo snahy o pomoc ISIS. Amin, stejně jako jeho spolužák, kterému pomáhal v cestě k ISIS, se narodili mimo USA, ale stali se občany, když v mládí do USA přicestovali.

Na svůj twitterový účet přispěl více než sedmi tisíci tweety a kromě toho používal také profil/stránku na Ask.fm. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.