Hlavní navigace

Za provozování pro-ISIS účtu na Twitteru dostal mladík 11 let vězení

Daniel Dočekal

Sedmnáctiletý Američan Ali Shukri Amin na Twitteru provozoval účet @Amreekiwitness, na kterém šířil propagandu ISIS a instrukce, jak organizaci podporovat.

Je jedenáct let a čtyři měsíce vězení tvrdý, nebo stále nedostačující trest pro sedmnáctiletého mladíka, který na Twitteru provozoval @Amreekiwitness účet propagující Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a zveřejňující návody, jak přes bitcoiny pomáhat financovat teroristy? Těžko se rozhodnout, každopádně takto to s ním u soudu v americké Virginii nakonec dopadlo. Alimu Shukri Aminovi nicméně hrozilo až patnáct let.

Mladíkovi se na účtu podařilo získat přes 4 000 sledujících a vedle zveřejňování pro-ISIS záležitostí pomohl jednomu z followerů odcestovat do Sýrie, aby se mohl přidat k ISIS. Což se mu, mimochodem, podle médií nepodařilo a skončil ve vazbě, kde čeká na verdikt.

K provozování pro-teroristického účtu se mladík přiznal už dříve (viz například Va. teen pleads guilty to aiding ISIS on Twitter) a rozhodně není jediný, kdo má podobně bláznivé nápady. ISIS využívá sociální sítě velmi aktivně, nakonec stejně aktivně jako pro-ruská propaganda. 

Ke smůle Aliho Shukri Amina jsou ale autoři takovýchto účtů prakticky nepostižitelní a nedohledatelní. Někde na pomezí se vyskytují tisíce dalších účtů i webů, které se na propagandě a šíření nesmyslů podílejí v lehčí, ale o to nebezpečnější podobě.

Marcom

Washington Post uvádí, že federální vyšetřovatelé prozatím obvinili až padesát lidí z pomoci nebo snahy o pomoc ISIS. Amin, stejně jako jeho spolužák, kterému pomáhal v cestě k ISIS, se narodili mimo USA, ale stali se občany, když v mládí do USA přicestovali.

Na svůj twitterový účet přispěl více než sedmi tisíci tweety a kromě toho používal také profil/stránku na Ask.fm. 

Našli jste v článku chybu?
3. 9. 2015 9:27
A.S. Pergill (neregistrovaný)

u nás možnost kriminalizovat podobné aktivity neexistuje. Snažilo se o to několik poslanců, spolupracujících s IVČRN, ale vládní poslanci to na úrovni parlamentního výboru zablokovali. Není u nás tudíž trestná ani služba ve vojsku ISIS, protože to není formálně stát, takže se na to nevztahuje paragraf TZ o službě v armádě cizího státu (naproti tomu za službu třeba v cizinecké legii, byť je Francie náš spojenec v NATO, můžete vyfasovat několik let natvrdo). Musela by se dotyčnému prokázat konkrét…

12. 9. 2015 18:24
A.S. Pergill (neregistrovaný)

1. Čeština má k dispozici velice kvalitní akademický překlad Koránu ze 70. let, v němž jsou súry řazeny řazeny chronologicky. Jednak ho nelze podezírat z inspirování islámským terorismem, jednak perfektně ukazuje vývoj islámu od relativně neškodné sekty ke zločinné totalitní ideologii, držící u moci tlupu zločinců.

2. Proč bych něco takového dělal? Taky nebudu zkoušet lozit čtyřruč po stromě, když uvidím v ZOO opici.

3. Nová slova většinou vznikají tak, že je třeba popsat dosud neexistující vě…