Hlavní navigace

Za sledování televize bez hranic. Bitva s geo-blockingem za­čala

25. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Proč divák třeba z Česka pořád nemůže na internetu sledovat Netflix z Německa, britskou BBC nebo další zahraniční vysílání?

Internet je bez hranic jen zdánlivě. Jakmile chcete například sledovat zahraniční videoslužby (nebo ČT ze zahraničí), narazíte rychle na neviditelné bariéry, které vás nepustí dál (pokud nevíte, jak je obejít). Příčinou je fragmentace autorských zákonů a licenční smlouvy provozovatelů s majiteli autorských práv.

Evropská komise má v plánu tzv. geo-blocking zrušit (nebo aspoň výrazně omezit). Jedním z prvních kroků je vypsání tzv. veřejné konzultace, ve které vyzvala firmy, státní instituce i jednotlivce, aby Komisi do 16. listopadu poslali své názory na současnou situaci a její plánované změny.

Konzultace se týká směrnice 93/83/EHS ze dne 27. září 1993, která upravuje autorská práva při družicovém vysílání a kabelovém přenosu. Říká například, že při satelitním vysílání stačí získat práva pouze v zemi, odkud se vysílá, a pak je možné vysílat do celé Evropy (licenční poplatek samozřejmě může zohlednit, pro jak velký trh je vysílání určeno). A kabeloví operátoři mohou při vysílání zahraničních kanálů získat práva prostřednictvím kolektivních správců práv.

Jenže: tato pravidla se týkají jen kabelových a satelitních operátorů. Dnes ale stále více vysílání probíhá přes internet, a právě tam uživatelé paradoxně narážejí do mezistátních bariér. Komise proto zvažuje rozšíření pravidel ze směrnice i na internetové vysílání.

Hollywoodský kartel

Konzultace není jediným krokem, kterým EK na geo-blocking útočí. Už před měsícem napadla uzavírání licenčních smluv platných exluzivně pro určité území mezi britskou televizí Sky a šesti velkými hollywoodskými filmovými studii (Disney, NBCUniversal, Paramount Pictures, Sony, Twentieth Century Fox a Warner Bros.).

Podle antimonopolní komisařky Margrethe Vestager ve vzájemných smlouvách omezují přístup zahraničních diváků k placenému vysílání přes satelit a na internetu a tím porušují evropská pravidla na ochranu hospodářské soutěže.

Jde o předběžné tzv. sdělení výhrad (Statement of Objections), které ještě zdaleka není konečným verdiktem. Obviněné společnosti dostaly lhůtu na vyjádření, teprve poté evropští úředníci rozhodnou. Spor se může táhnout i celé roky.

MM socky3

Nejde tak o to, že firmám potenciálně hrozí pokuta ve výši 10 % jejich ročního obratu, ale spíš o tlak na změnu současné praxe. Ta umožňuje majitelům práv uzavírat exkluzivní smlouvy s konkrétními vysílateli v jednotlivých zemích a domlouvat se na územních omezeních vysílání.

Komise situaci na trhu zkoumá už od roku 2014 a obdobná vyšetřování probíhají i proti vysílatelům v dalších zemích (francouzský Canal Plus, italský Sky Italia, německý Sky Deutschland nebo španělské DTS).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn