Hlavní navigace

Za vulgarity prezidenta Miloše Zemana se bude zpovídat i Nova

Lukáš Polák

Nejsledovanější česká televize dostala několikasettisícovou pokutu za americký seriál Kriminálka Miami, který odvysílala před téměř sedmi lety. Obsahoval brutální scény vraždy.

Doba čtení: 2 minuty

Český rozhlas není jediným subjektem, který se bude muset Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), zpovídat za vulgární výrazy, které nedávno ve svém projevu v rámci pořadu Hovory z Lán použil prezident republiky Miloš Zeman. Nova pokárala také Novu. Vysílací radě vadí konkrétně skutečnost, že nejsledovanější česká televize použila hned v několika pořadech slova „kunda“ a „zkurvila“. Zmíněné výrazivo se objevilo například v Televizních novinách z 2. listopadu a také Snídaně s Novou dne 3. listopadu. Nova taktéž zopakovala vulgarity Zemana i v některých z dalších zpravodajských relací.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Soud potvrdil pokuty za téměř dva miliony pro Novu. I za erekci v Ordinaci

Vysílatel tak podle rady porušil povinnost nezařazovat do programů pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné. Nova si ale podle slov mluvčí Anny Suché trvá na svém a v oficiálním stanovisku uvedla, že Zemanovy výroky měnit neměla. Úkolem zpravodajství je informovat o aktuálním dění, nikoliv zkreslovat skutečnost. Proto nepovažujeme za šťastné zasahovat do oficiálního projevu jakéhokoliv ústavního činitele. Jsme přesvědčeni, že je naším ústavním právem odvysílat tento i podobný oficiální rozhovor v plném znění, uvedla Suchá.

TVCON 2018 tip Dvořák

ČTĚTE TAKÉ: Prima Cool dostala dvousettisícovou pokutu za násilnosti v seriálu Grimm

Televize však už byla penalizována za americký seriál Kriminálka Miami, konkrétně za díl, který se v jejím vysílání objevil 24. ledna 2008. Ten obsahoval scény, které mají potenciál vyvolat u dětského diváka psychický otřes, snížení citlivosti vůči násilí či povzbuzení vlastní agrese. Závadný charakter měla zejména scéna samotné vraždy muže a následné záběry jeho mrtvého těla, ze kterých je zřejmé, že byl zabit velmi brutálním způsobem. Jako další ohrožující scénu vyhodnotila Rada scénu, ve které je zobrazena vražda samotná, detail zvrátivší se hlavy, zvuk stříkající krve a krev řinoucí se z krku.

Našli jste v článku chybu?