Hlavní navigace

Začala práce na digitalizaci Barona Prášila, v plánu je i Cesta do pravěku

27. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: archiv
UVNITŘ PARAMETRY DIGITALIZACE – Nadace české bijáky oznámila, že pokračuje v digitálním restaurování filmů režiséra Karla Zemana.

AKTUALIZOVÁNO, 27. 1., 18:40 h: K našemu dotazu do jakého formátu a kódování budou oba filmy digitalizovány, se nám vyjádřil Ivo Marák, který na digitální restaurování v UPP dohlíží. Cituji: „Digitalizace jak Vynálezu zkázy, tak Barona Prášila je prováděna v rozlišení 4K, a to do nekomprimovaného RGBB formátu. Čili každé políčko filmu je jeden nekomprimovaný soubor DPX v 10bitové barevné hloubce s logaritmickým mapováním jasu. Výstupní formáty pak budou odpovídat dnes standardním typům šíření, přesněji 4K DCP či Quicktime HD nebo UHD v kompresi nejčastěji Prores 4444 nebo 422HQ.“

Po úspěšném digitálním restaurování Vynálezu zkázy započaly práce na dalším filmovém skvostu režiséra Karla Zemana, filmu Baron Prášil. Film projde obnovou díky projektu Čistíme svět fantazie, který je společným projektem Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize ve spolupráci s Universal Production Partners (UPP), uvedla nadace na svém Facebooku.

Digitální restaurování je velkým fenoménem v současné kinematografii. Jednak umožňuje zachovat originály na citlivém a stárnoucím filmovém materiálu pro budoucnost a jednak je také příležitostí k tomu, aby se starší filmy dostaly k novému publiku. Kinosálů s klasickou promítací technikou je totiž dnes velmi málo a například v Praze je to pouze kino Ponrepo provozované Národním filmovým archivem (NFA).

cyber-obecný tip

Prvním digitalizovaným filmem v Česku byla Markéta Lazarová, mezi dalšími najdete Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci či třeba Ostře sledované vlaky.

Restaurovaný Baron Prášil z roku 1961 by měl mít premiéru v polovině letošního roku.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.