Hlavní navigace

Zahoďte e-mailové klienty a chopte se sluchátek!

3. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tak žhavé to zase nebude, ale zajímavá zpráva to rozhodně je. Společnost Radiokontakt, která provozuje pagingovou službu Operator, totiž začala nabízet novou službu - odesílání e-mailových zpráv (a také SMS) po telefonu.

Tak žhavé to zase nebude, ale zajímavá zpráva to rozhodně je. Společnost Radiokontakt, která provozuje pagingovou službu Operator, totiž začala nabízet novou službu – odesílání e-mailových zpráv po telefonu.

Princip celé služby je navýsost primitivní. Zatoužíte-li poslat někomu e-mail a nebudete mít zrovna po ruce počítač připojený k Internetu, vytočíte magické číslo 0600 238, nadikuteje operátorce e-mailovou adresu a text zprávy. Operátorka či operátor váši zprávu nadiktuje do počítače a šup, už to sviští. Je tu však ještě jedno možné využití, které není na první pohled zřejmé – dají se tak totiž posílat i SMS zprávy! Zvednete prostě sluchátko a necháte poslat dotyčnou zprávu na (cislo)@sms.e­urotel.cz, resp. @sms.paegas.cz. Upřímně řečeno nevím o tom, že by obdobnou službu nabízel někdo jiný a osobně se mi to zdá pro praktické využití ještě mnohem užitečnější než prosté posílaní mailů.

Celá věc má jeden háček – posílání zpráv touto cestou totiž někdo musí zaplatit a jste to právě vy. Zmiňované telefonní číslo je proto zpoplatňované ve výši 14 Kč/minuta, což není neúnosně moc, ale není to ani málo. Sám jsem celou věc před chvilkou vyzkoušel a funguje velmi rychle – sotva jsem položil sluchátko, už jsem měl zprávu v počítači. Jak jsem vyzkoumal z hlaviček, je Operator připojen k Internetu přes EUnet Czechia.

Jen taková perlička na okraj – maje obsazenou pevnou telefonní linku, volal jsem z mobilního telefonu. A protože jsem si v pátek koupil kartu Czech-MATE, nedalo mi to, abych nevyzkoušel hned dvě věci naráz. A hle, celý hovor mne stál tři koruny a to jsem hovořil jistě aspoň minutu – jinak řečeno, TELECOM mi naúčtoval namísto 14 Kč/min. jen standardních 2,50/min. (resp. přesněji řečeno 1 Kč/24 sekund). Maně dumám nad tím, zda je to vlastnost nebo chyba, ale dost pravděpodobně je to chyba, kterou platí SPT TELECOM z vlastní kapsy. No nezlobím se.

UXD

Takže až se jednou ocitnete uprostřed lesů, v bažině, na vrcholkách hor – prostě někde, odkud je to k nejbližší civilizaci pět dnů cesty – a čistě náhodou tam za stromem narazíte na telefonní automat, můžete někomu poslat hřejivý e-mail přes Operator. Klidně ho pošlete mně :-), uděláte mi radost.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.