Hlavní navigace

Zájem o IPv6 od Telefóniky je zatím malý, více síťových adres má být až časem

1. 8. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

O přechod na IPv6 zatím požádalo jen několik desítek zájemců s xDSL přípojkami. Telefónica nevyšla vstříc zájemcům o větší blok IPv6 adres a za nemalý příplatek nabízí stále jen jednu síťovou adresu, zato ale přidělovanou staticky, a nikoli dynamicky. Více adres slibuje aspoň do budoucna.

Na začátku července jsem zde na Lupě psal o tom, jak česká Telefónica přichází s podporou IPv6 na svém xDSL pro rezidenční zákazníky. Jen pro připomenutí: novým zákazníkům je (od 1.7.2012) automaticky zřizována přípojka s jednou veřejnou dynamickou IPv6 adresou (tj. blok /64), a jednou neveřejnou IPv4 adresou (za NATem). Stávající zákazníci si o takovýto přechod musí zažádat.

Za zmíněným článkem se rozvinula poměrně rozsáhlá diskuse ohledně toho, jaké IPv6 adresy bude Telefónica přidělovat. Oznámila totiž, že ke každé přípojce bude dávat pouze jeden blok s prefixem 64 bitů (tj. /64), což je sice 2 na 64 individuálních IPv6 adres – ale vzhledem ke způsobu fungování protokolu IPv6 je to jen jedna síťová adresa. Přesněji: adresa použitelná jen pro jednu jedinou (L2) síť. Pro dvě či více sítí nestačí. Navíc je tato jediná síťová adresa přidělována dynamicky.

Reakce řady čtenářů se nesly v duchu toho, že je to málo. Ne co do počtu uzlů, které lze umístit do oné jedné IPv6 sítě, ale právě ve smyslu omezení jen na jednu jedinou síť. A že by Telefónica měla nabízet více síťových adres (například blok /56, či dokonce /48) alespoň jako volitelnou možnost. Optimálně zdarma:

Pokud bude „doplňková služba blok /56 IPv6 adres“ stát víc než 0 Kč, tak to definitivně JE zhoršení.

Za příplatek jen jedna statická IPv6 adresa

Dnes, s odstupem skoro jednoho měsíce, už je k dispozici více informací, než kolik jich bylo dostupných v době psaní původního článku. Především se vyjasnila otázka toho, co Telefónica nabídne jako volitelnou (doplňkovou) službu pro toho, komu nestačí standardní varianta.

To vyplývá z nové verze ceníku doplňkových služeb k Internetu, který Telefónica vydala 15. 7. V něm již uvedla i služby, týkající se IPv6. Přesněji: službu, protože je pouze jedna, s názvem „Veřejný pevný IPv6/64 rozsah“. Bohužel tedy nejde o změnu rozsahu přidělovaných adres (jde stále jen o blok /64, neboli o jednu síťovou adresu), ale pouze o změnu způsobu přidělování této jedné síťové IPv6 adresy: z původně dynamického na statický. Vše za 118,80 Kč měsíčně (včetně DPH), a s jednorázovým poplatkem 1320 Kč za změnu konfigurace.

Na Twitteru to jeden uživatel trefně ocenil takto:

priplatit za jednu statickou IPv6 adresu? to nemyslite @O2_CZ vazne

Nebyla by to ale Telefónica, aby nepřišla s nějakou akční nabídkou (viz již zmiňovaný ceník): pokud si zájemce pořídí tuto doplňkovou službu do konce srpna (2012), jednorázový poplatek za zřízení služby (změnu konfigurace) platit nebude. A také měsíční poplatek za statickou IPv6 adresu by jej měl vyjít jen na 1 Kč.

Co říká Telefónica?

Minulý čtvrtek, když Telefónica oznamovala nové balíčky pevných služeb, jsem měl příležitost položit jejím zástupcům pár otázek právě ohledně IPv6.

Na otázku ohledně rozsahu přidělovaných adres byla odpověď taková, že dnešní stav je  výsledkem „designování“ služby pro běžného zákazníka, který nepotřebuje více sítí s IPv6 adresami na konci své xDSL přípojky. S dovětkem, že potřeba podpory více sítí je prý zcela minimální. Což má dokládat i situace u IPv4, kde zájem o přidělení více statických IPv4 adres je prý mizivý.

No, souhlasit se asi dá s tím, že „běžný Franta uživatel“ skutečně nepotřebuje více sítí na IPv6. Pak se dá pochopit, když mu Telefónica přidělí jen jednu síťovou adresu IPv6. Což se zřejmě hodí i jí samotné, kvůli jednoduchosti postupů instalace, správy, ale zejména s ohledem na schopnosti koncových zařízení, které Telefónica svým zákazníkům sama dodává.

Navíc je nutné si uvědomit, že nejrůznější technická doporučení takovýto postup (přidělování jedné jediné IPv6 adresy) připouštějí. Byť s dovětkem, že je to jen pro případy, kdy opravdu nebude zapotřebí více sítí na konci přípojky. A že tam, kde tento předpoklad není naplněn, by měly být přidělovány větší bloky, buď /56, nebo dokonce /48.

Stejně tak je pravdou, že Telefónica není sama, kdo svým (rezidenčním) zákazníkům přiděluje jen jednu jedinou IPv6 adresu, neboli jeden blok /64. Stejně se chová další tuzemský provider, který se chlubí podporou IPv6 i pro rezidenční zákazníky, Netbox:

Každý nový i stávající zákazník získá při aktivaci IPv6 blok adres v rozsahu /64, což je tak velký počet adres, že prakticky není možné jej využít. Všechny adresy jsou veřejné a je možné pro ně definovat reverzní záznam.

Kolik lidí požádalo o přechod na IPv6?

Zpět ale k vyjádření, či spíše k postojům Telefóniky: co už mi na nich nesedí, je jednání, jako kdyby všichni uživatelé jejího xDSL byli BFU („běžní Frantové uživatelé“), kteří nemají co potřebovat více sítí na konci své přípojky. Protože více IPv6 adres Telefónica nemá pro nikoho, ani jako doplňkovou službu. Stále samozřejmě v rezidenčním segmentu, o kterém se zde bavíme, zatímco u služeb pro firmy může být situace jiná.

Dovolím si přitom předpokládat, že když Telefónica dala možnost migrace na IPv6 i stávajícím zákazníkům, dosud odkázaným jen na IPv4 konektivitu, že tuto možnost skutečně využijí právě „pokročilejší“ a technicky zdatnější zákazníci, u kterých může být požadavek na více sítí naopak dosti pravděpodobný. Viz i diskuse za předchozím článkem.

Proto se i moje další otázka na zástupce Telefóniky týkala počtu takovýchto zájemců (o převod již existující přípojky na IPv6). Odpověď byla poněkud zdráhavá a nesla se v duchu toho, že jde o desítky zájemců. Nikoli tedy jednotky, ale ani ne stovky či tisíce. Je to moc, nebo naopak málo?

Vzhledem k časovému období (jde o necelý měsíc, od začátku července) by několik desítek mohlo být relativně dost. Na druhou stranu bych právě v takovémto počátečním období očekával určitou „špičku“ zájmu, kdy se přihlásí většina těch, kteří na IPv6 čekali již dlouhou dobu, byli na něj „natěšeni“ – a teď dostali reálnou možnost získat nativní IPv6.

DT24

Jenže jsou zde i určitá „proti“. Jako třeba samotná informovanost o tom, že Telefónica IPv6 nabízí, a to od 1. 7. 2012: ne každý musí číst Lupu, a sama Telefónica o tom informovala až s odstupem mnoha dnů: tiskovou zprávu k IPv6 vydává až 18. 7. 2012. Pravděpodobně to souviselo i s vydáním nového ceníku (15. 7. 2012), kde se teprve veřejnost dozvídá, že více IPv6 adres zatím nebude, ani v podobě doplňkové služby – a že za příplatek je pouze statické přidělování jedné jediné síťové IPv6 adresy.

Když jsem se pak znovu ptal na dostupnost více IPv6 adres, zazněla určitá zmínka o tom, že něco takového se do budoucna plánuje. Ale bez uvedení konkrétnější časového odhadu či jiného upřesnění. Takže si ani nemohu být jist tím, zda to byla skutečná (byť spíše neoficiální) informace, nebo jen určitý únik z diskuse, která se protáhla trochu více, než se druhé straně mohlo líbit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).