Hlavní navigace

Zajímavý způsob připojení - DirecPC

27. 8. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V tiskové zprávě Internextu 2000, kterou jsem předevčírem obdržel, jsem narazil na zajímavý údaj – satelitní linka 400 kb/s k Deutsche Telecomu. Zdálo se mi to jako trochu neobvyklé číslo a tak jsem se tázal dál. Dovedlo mne to až k zajímavému způsobu připojení do zahraničí, které u nás nabízí XION a GiTy – DirecPC.

Podíváte-li se na statistiku provozu drtivé většiny poskytovatelů připojení, okamžitě zjistíte, že provoz je asymetrický. Výrazně vyšší tok dat je ve směru k poskytovateli, zatímco opačným směrem, do zahraničí, jde dat podstatně méně. Důvod je zřejmý – většina zákazníků surfuje po Internetu a od nich do světa tak jdou kratičké požadavky na stažení stránky či souboru, zatímco k nim putuje mnohem větší objem dat. Tento pohled dokáže velmi snadno zruinovat třeba populární erotický server, umístěný u poskytovatele, na který chodí lidé z celého světa – jenže na to si většinou poskytovatelé dávají pozor a s takovým serverem se brzy rozloučí.

Tento asymetrický provoz tak mimo jiné způsobuje, že řada poskytovatelů si pořízuje rovněž asymetrickou linku – s vyšší kapacitou tam než zpátky. Ještě o kategorii dále je však řešení DirecPC, které mi až do včerejška zůstalo utajeno.

Systém pokrývá celou západní Evropu, ke které se tedy můžeme alespoň v tomto ohledu počítat i my, ze satelitu Eutelsat. Kapacita satelitního transponderu je 12 Mb/s a připojení k Internetu zajišťuje Deutsche Telecom (u nás známý především jako jeden ze tří podílníků Global One). Každý účastník systému má u sebe umístěn satelitní terminál, který umožňuje přijímat data maximálně 400 kb/s. Požadavky na přenos dat však mohou, ale nemusí být vysílány satelitně. To tedy znamená, že od poskytovatele připojení může požadavek na spojení jít do satelitního centra v Grinsheimu libovolnou cestou, v krajním případě bych si dokázal představit třeba komutovanou linku :-). Zde se příslušná data stáhnou z Internetu po síti Deutsche Telecom a následně jsou odvysílána satelitním systémem DirectPC zpět na začátek řetězce, k poskytovateli.

Jak již jsem poznamenal, je možné s centrem komunikovat i po satelitu, ale pak se z něj stává v podstatě běžná satelitní linka. Zajímavá je druhá popsaná možnost, tedy komunikace jinou cestou. Jak známo, satelitní spojení má značnou latenci, zhruba kolem 500 ms, což se projevuje především při navazování spojení. Pokud však požadavek pošlete jinou cestou, třeba po pevné lince (která přitom nemusí být nijak zvlášť silná), zahájí se spojení rychleji. Navíc získáte výhodu i v tom, že satelitní terminál se stane pouhým příjimačem, nikoliv vysílačem a to se projeví i v jeho snazší konstrukci a nižší ceně.

Trochu neobvyklá je i cenová politika. Zatímco u běžných satelitních linek se platí podle pronajatého pásma, u DirecPC jsou rozhodující přenesená data. Jak vyplývá z ceníku firmy XION, v závislosti na typu smlouvy (a kursu dolaru) se ceny za jeden přenesený MB pohybují zhruba od 26 Kč do 19 Kč, což není zas tak málo.

Systém DirecPC provozuje v Evropě ve spolupráci s Deutsche Telecomem společnost Hughes Olivetti Telecom. Zástupci této firmy v České republice jsou společnosti XION a GiTy.

KL24

Za řadu zajímavých informací, které jsem použil v tomto článku, děkuji panu Pavlovi Trtíkovi z Internext 2000.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).