Hlavní navigace

Zapnutí multiplexu 2 z Ještědu ještě letos už není reálné

24. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

24. 9. 2009

UPRAVENO České Radiokomunikace nespustí vysílání multiplexu 2 z libereckého vysílače Ještěd ještě letos, jak původně zamýšlely. Podle vedoucího útvaru rozvoje a investic ČRa Jiřího Vykydala to není proto, že by to společnost nechtěla udělat, ani že by Český telekomunikační úřad (ČTÚ) předčasnému spuštění multiplexu 2 z Ještědu bránil, ale firma dosud nedostala písemný požadavek provozovatelů televizních stanic, které vysílají v této síti, na toto předčasné zapnutí. Vykydal to řekl na dnešním VII. kulatém stolu DigiZone.cz v Praze.

Na přelomu srpna a září jsme komunikovali, že jsme schopni zahájit před Vánocemi multiplex 2 z Ještědu, ale od té doby uplynul určitý čas a my nemáme rozhodnutí, že bychom měli Ještěd spustit, a tak se termín stále posouvá. Podle zákona musíme na web vyvěsit změnu smluv a na výstavbu potřebujeme asi tři měsíce, což jsou standardní lhůty pro sdružovače, apod., dodal Vykydal. To samé se podle něj týká i případných termínů předčasného vypnutí analogové Novy i Primy z Ještědu. Pokud od nich dostaneme písemné rozhodnutí, uděláme to, řekl Vykydal.

Generální ředitel Novy Petr Dvořák dnes na kulatém stolu řekl, že nejsledovanější tuzemská televize by ráda zahájila digitální vysílání z Ještědu dříve, než podle termínu v Technickém plánu přechodu. O to dříve by ale chtěla také vypnout analogové vysílání z této lokality. Na to ale Radiokomunikace neslyší, řekl Dvořák. Ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny odhadnul, že se předčasné spuštění multiplexu 2 z Ještědu posune až na leden nebo únor příštího roku.

MKT nástroje 2 tip

Vykydal na kulatém stolu rovněž hájil České Radiokomunikace před Novou za kritiku, že firma spustila na západočeském vysílači Zelená hora vysílání multiplexu 2 na přechodném kanálu 66, i když si to Nova výslovně nepřála. Původně jsme nepředpokládali, že se bude vysílat na kanále 66. Jenže plánovaný kanál 48 pro multiplex 2 nelze použít, a další náhradní kanál 35 také ne, protože by se vzájemně rušil s analogovým vysíláním programu ČT 1 z chomutovského vysílače Jedlová hora, uvedl Vykydal.

K rušení by ale nemuselo dojít, protože Nova se dohodla s Českou televizí na předčasném vypnutí analogového vysílání na Jedlové hoře. Ve shodném termínu by odtud přestala vysílat analogová ČT 1 i Nova. Původně se tak mělo stát k 30. září, nyní se však tento termín podle ředitele Novy Dvořáka nestihne. Vykydal však upozorňuje, že ČRa nemohou garantovat vypnutí Jedlové hory, dokud nedostanou od obou televizí písemný pokyn o vypovězení smlouvy a jasný požadavek na tato vypnutí. A ten jsme nedostali, vysvětlil Vykydal.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.