Hlavní navigace

Zapnutí multiplexu 2 z Ještědu ještě letos už není reálné

24. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 9. 2009

UPRAVENO České Radiokomunikace nespustí vysílání multiplexu 2 z libereckého vysílače Ještěd ještě letos, jak původně zamýšlely. Podle vedoucího útvaru rozvoje a investic ČRa Jiřího Vykydala to není proto, že by to společnost nechtěla udělat, ani že by Český telekomunikační úřad (ČTÚ) předčasnému spuštění multiplexu 2 z Ještědu bránil, ale firma dosud nedostala písemný požadavek provozovatelů televizních stanic, které vysílají v této síti, na toto předčasné zapnutí. Vykydal to řekl na dnešním VII. kulatém stolu DigiZone.cz v Praze.

Na přelomu srpna a září jsme komunikovali, že jsme schopni zahájit před Vánocemi multiplex 2 z Ještědu, ale od té doby uplynul určitý čas a my nemáme rozhodnutí, že bychom měli Ještěd spustit, a tak se termín stále posouvá. Podle zákona musíme na web vyvěsit změnu smluv a na výstavbu potřebujeme asi tři měsíce, což jsou standardní lhůty pro sdružovače, apod., dodal Vykydal. To samé se podle něj týká i případných termínů předčasného vypnutí analogové Novy i Primy z Ještědu. Pokud od nich dostaneme písemné rozhodnutí, uděláme to, řekl Vykydal.

Generální ředitel Novy Petr Dvořák dnes na kulatém stolu řekl, že nejsledovanější tuzemská televize by ráda zahájila digitální vysílání z Ještědu dříve, než podle termínu v Technickém plánu přechodu. O to dříve by ale chtěla také vypnout analogové vysílání z této lokality. Na to ale Radiokomunikace neslyší, řekl Dvořák. Ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny odhadnul, že se předčasné spuštění multiplexu 2 z Ještědu posune až na leden nebo únor příštího roku.

BRAND

Vykydal na kulatém stolu rovněž hájil České Radiokomunikace před Novou za kritiku, že firma spustila na západočeském vysílači Zelená hora vysílání multiplexu 2 na přechodném kanálu 66, i když si to Nova výslovně nepřála. Původně jsme nepředpokládali, že se bude vysílat na kanále 66. Jenže plánovaný kanál 48 pro multiplex 2 nelze použít, a další náhradní kanál 35 také ne, protože by se vzájemně rušil s analogovým vysíláním programu ČT 1 z chomutovského vysílače Jedlová hora, uvedl Vykydal.

K rušení by ale nemuselo dojít, protože Nova se dohodla s Českou televizí na předčasném vypnutí analogového vysílání na Jedlové hoře. Ve shodném termínu by odtud přestala vysílat analogová ČT 1 i Nova. Původně se tak mělo stát k 30. září, nyní se však tento termín podle ředitele Novy Dvořáka nestihne. Vykydal však upozorňuje, že ČRa nemohou garantovat vypnutí Jedlové hory, dokud nedostanou od obou televizí písemný pokyn o vypovězení smlouvy a jasný požadavek na tato vypnutí. A ten jsme nedostali, vysvětlil Vykydal.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).