Hlavní navigace

Zavádění formátu Ultra HD by mohlo trvat pět let, předpokládají odborníci z Česka

19. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zástupci Českých Radiokomunikací a České televize očekávají, že nové kódování H.265/HEVC se bude neustále vylepšovat. Do DVB-T2 multiplexu by se tak mohly vejít až tři UHD kanály.

Zavádění formátu Ultra HD bude trvat přibližně pět let. Na dnešním neformálním setkání s novináři tento předpoklad vyslovil technický ředitel České televize Ivo Ferkl. Jsme na začátku a máme před sebou vývoj přibližně patnáct let. Aktuálně se bavíme v souvislosti se standardem Ultra HD o roce 2020. Už teď je ale třeba jednat a učinit některé kroky. Pokud se kmitočtové spektrum rozebere, bude pozdě, apeloval nepřímo směrem k Českému telekomunikačnímu úřad (ČTÚ) ředitel pro rozvoj Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

K TÉMATU: Rakousku vyprší v roce 2016 licence pro stávající DVB-T multiplexy, přijde DVB-T2

Procházka upozornil na skutečnost, že o HD rozlišení jsme se začali bavit vážně přibližně před čtyřmi lety, ale doposud se tato technologie nestala v českých domácnostech standardem. Na straně televizí se bude muset podle technického ředitele České televize Iva Ferkla udělat spousta změn a úprav. Podobně na tom budou i telekomunikační operátoři. Jeden Ultra HD kanál nám zabral 35 Mbps. To je v současné době kapacita jednoho multiplexu DVB-T2. Naše snaha je tažená nejen zájmem přejít na HD, ale do budoucna otevřít i možnost pro další standardy, jako je právě Ultra HD, konstatoval Marcel Procházka.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Německá RTL plánuje za dva roky přejít na standard DVB-T2, sází na vysílání v HD

Odborníci předpokládají, že kodek HEVC, který umožňuje efektivnější přenos televizního signálu, se bude neustále vylepšovat. Až dojde na Den D, do multiplexu DVB-T2 by se nám mohly vejít přibližně tři Ultra HD kanály, očekává šéf Českých Radiokomunikací pro regulaci. V současné době bohužel není k dispozici kódování, které by umožnilo vysílat živý obsah. Na straně kódování je potřeba desetinásobný výkon oproti MPEG-4. Obsah, který aktuálně vysíláme, nám trval překonvertovat několik dní, uvedl Marcel Procházka. Další nástup ještě efektivnějšího formátu, než je H.265/HEVC, lze očekávat okolo roku 2025.

Content 23

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ připravuje pro vládu dokument související s přechodem na technologii DVB-T2

Ředitel pro regulaci Českých Radiokomunikací očekává, že pozemní příjem bude i do budoucna jedinou platformou, která zůstane zcela zdarma. Nemusí to ale pochopitelně platit na 100 %. Placená pozemní televize už je praxí například v sousedním Rakousku a na Slovensku (pouze DVB-T). Co se týká obchodního modelu, bude tedy záležet na provozovatelích televizního vysílání. Je možné, že 4K vysílání budou provozovatelé zpoplatňovat, ale opravdu to není otázka na nás, řekl serveru DigiZone.cz Procházka. Lídrem této technologie by však měly být v první fázi neplacené stanice, viz britské Freeview.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).