Hlavní navigace

Zavádění televize do mobilu se zdrží, zákon nezná DVB-H

3. 10. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
3. 10. 2006

Mobilní operátoři se musí smířit s tím, že v příštím roce zřejmě nebudou moci v České republice spustit novou službu digitální televize na displej mobilního telefonu. Podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václava Žáka jim v tom brání nedokonalá mediální legislativa. Současný zákon neumožňuje licencovat vznik sítí pro DVB-H, tedy televizní vysílání pro mobilní telefony, uvedl Žák v on line rozhovoru na zpravodajském serveru iDnes.cz.

MMF tip early

Šéf vysílací rady se domnívá, že už kvůli chybám současného zákona o rozhlasovém a televizním vysílání z úpravám dohody o přechodu stávajících televizních stanic z analogového na digitální vysílání bude nutné přijmout alespoň minimální novelu. Pak bude třeba – v návaznosti na novelu směrnice Televize bez hranic – přijmout úplně nový zákon, dodal Václav Žák.

Zahájení komerčního provozu digitální televize ve formátu DVB-H plánovali mobilní operátoři T-Mobile a Vodafone na druhou polovinu příštího roku. Dosud ale není jasné, na jakých kmitočtech by měli vysílat a kdo bude tyto multiplexy provozovat. Koncem letošního října proběhne pilotní vysílání DVB-H v Praze. Pětitýdenní experiment připravila společnost T-Mobile společně s Českými radiokomunikacemi. První krátkodobý test v metropoli proběhl už v červnu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).