Hlavní navigace

Digitální televize na mobil v Česku? Už příští rok!

22. 6. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
První testy digitální televize na displej mobilního telefonu (DVB-H) skončily minulý pátek v Praze. Společnost T-Mobile takto šířila pět televizních programů: čtyři stanice České televize a Primu. Na podzim firma plánuje delší pilotní vysílání a v průběhu roku 2007 start komerčního vysílání. K tomu ale bude muset Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyčlenit speciální síť nad rámec čtyř plánovaných multiplexů pro klasickou digitální televizi.

Záleží na shodě operátorů

Zájem o poskytování digitálního vysílání ve formátu DVB-H mají všichni tři mobilní operátoři. Eurotel a T-Mobile si jej vyzkoušeli už na loňském veletrhu Invex/Digitex v Brně, Vodafone zatím s touto službou neexperimentoval. Na půdě ČTÚ už proběhly dva odborné semináře na toto téma, kterých se zúčastnily všechny tři firmy. Operátoři na nich vyzvali ČTÚ, aby urychlil přípravu podmínek pro spuštění komerčního vysílání pro mobilní telefony. Právě otázku DVB-H a také digitálního rozhlasu ve formátu T-DAB chce úřad řešit souběžně s přípravou definitivní podoby Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (DVB-H).

DVB-H mobil perex

Televizi v mobilu brzy vyzkouší i Pražané

Čeští diváci se v blízké době dočkají televize v mobilním telefonu. Po Jižní Koreji, Japonsku a Itálii dorazí tato největší novinka v oblasti televizního vysílání také do tuzemska. Zatím však nepůjde o komerční službu. Společnost Radiokomunikace chystá společně s mobilním operátorem T-Mobile pilotní provoz „televize v kapse“ pro omezený počet diváků v Praze. Pro test už získaly krátkodobou licenci.

Záleží na tom, zda dojde ke shodě mezi všemi třemi operátory, protože budou využívat společnou síť. Pokud budou deklarovat součinnost a to, že se shodnou na jednom provozovateli multiplexu, nebude nic bránit tomu, abychom vypsali na provozovatele takové sítě výběrové řízení, řekl serveru DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Speciální multiplex pro digitální televizi na mobil vznikne nad rámec čtyř plánovaných celoplošných sítí pro zemské digitální vysílání (DVB-T). Záleží ale na tom, zda budou k dispozici potřebné kmitočty. Podle Pavla Dvořáka lze pro potřeby DVB-H využít jen kanály okolo 40 a níže. Jak velké pokrytí by měl mít takový multiplex, záleží na finančních možnostech operátorů.

T-Mobile testuje v Praze

Licenci pro zkušební vysílání pro mobilní telefony letos získal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání zatím jen jediný operátor: T-Mobile. Jde o krátkodobé oprávnění, které platí na šedesát dní a pouze do konce letošního roku. Firma proto provedla zatím jen jediný týdenní test, který skončil minulý pátek. Signál šířily Radiokomunikace na kanálu 30 z vysílače Praha-Strahov. Tato fáze projektu zahrnovala zkušební provoz, otestování nových koncových zařízení od Motoroly a přípravu nových funkcí. Na základě krátkodobé licence a oprávnění k využívání frekvenčního spektra jsme službu předvedli představitelům regulačních orgánů, uvedl Jiří Hájek, ředitel firemní komunikace T-Mobile Czech republic.

Firma nazvala službu „Televize do kapsy“. Po zisku Křišťálového disku na Invexu jsme rozhodně neusnuli na vavřínech. Po úspěšném prvním kole testů se už pilně připravujeme na podzimní pokračování, slibuje marketingový ředitel T-Mobile Jiří Dvorjančanský. To by už mělo být delší, společnost slibuje pilotní projekt na několik týdnů. Na něm by si chtěla vyzkoušet poslední testy před spuštěním komerčního vysílání, které naplánovala na příští rok. Kromě Radiokomunikací se na experimentu podílely i Česká televize a Prima jako dodavatelé obsahu, Siemens jako dodavatel centrálního serveru, firmy Nagravision a Gemalto s řešením ochrany přístupu ke službě a Motorola jako dodavatel speciálních mobilních telefonů.

Radiokomunikace, nebo Telecom?

Ačkoli přenos zkušebního vysílání pro T-Mobile zajišťovaly Radiokomunikace, nelze vyloučit, že zájem o distribuci signálu bude mít i Český Telecom. Ten zajišťoval obdobný experiment DVB-H na loňském Invexu pro sesterskou společnost Eurotel. Síť, na které poběží komerční provoz televize pro mobilní telefony Eurotelu, T-Mobile a Vodafone, ale může mít pouze jediného provozovatele. Radiokomunikace věří, že jím budou ony. Při testování DVB-H jsme využili naše bohaté zkušenosti s provozem digitálního televizního vysílání. Mobilní televize je z hlediska pokrytí mnohem složitější, přesto se nám úkol podařilo zvládnout v poměrně krátkém období, říká Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb.

DVB-H perex

DVB-H na Invexu: dvojnásobná ukázka

Vůbec první veřejné testy digitální televize pro mobilní telefony v České republice proběhly loni v listopadu na brněnské veletrhu Invex/Digitex. Původně se zde měl představit pouze T-Mobile se svojí službou „Televize do kapsy“, pro kterou si zvolil za partnera Radiokomunikace. Na poslední chvíli se přidal ale jeho hlavní rival Eurotel se sesterským Českým Telecomem. Reportáž z průběhu akce napsal pro DigiZone.cz Jiří Peterka.

Testování televizního vysílání na displej mobilního telefonu bylo složitější než šíření signálu klasické zemské digitální televize. Podle Martina Roztočila totiž vyžaduje mnohem hustší pokrytí při výrazně nižším datovém toku. Pro úspěšné zavedení služby je nezbytné kvalitní pokrytí televizním signálem, a to včetně pokrytí uvnitř budov, dodal Jiří Hájek z T-Mobile. Český Telecom se podle Petra Adamce, projektového manažera odpovědného za oblast digitálního vysílání, možnosti provozovat multiplex DVB-H nebrání, počká si ale na vypsání výběrového řízení. Podle jeho podmínek se pak rozhodneme, zda se ho zúčastníme, řekl Adamec serveru DigiZone.cz.

Proč vyhrál formát DVB-H

Formát DVB-H je jednou ze čtyř možností, jak přes mobilní telefon přijímat televizní vysílání. Například Eurotel už nyní nabízí v rámci služby UMTS streamované vysílání hudebního kanálu Óčko a zpravodajského stanice ČT 24 přes připojení k internetu. Jižní Korea, Japonsko, Čína, Spojené státy a nejnověji také Německo nabízejí zemské digitální televizní vysílání do mobilu ve formátu T-DMB. Ten využívá frekvence pro digitální rozhlas T-DAB a umožňuje sledování televize na mobilním přístroji i při vysokých rychlostech, zatímco u DVB-H se obraz při rychlostech nad 50 km/h rozpadá. Korejci také provozují satelitní verzi této služby, S-DMB.

Proč si T-Mobile zvolil zrovna formát DVB-H? Protože nabízí nejlepší parametry pro přenos multimediálního obsahu. O správnosti volby svědčí velký zájem významných mobilních operátorů, kteří tento standard přenášení nejen televizního obsahu v současné době testují. Technologie DVB-H je součástí koncepce rozvoje digitálního vysílání, kterou připravilo ministerstvo informatiky. Také ČTÚ hodlá v nejbližší době připravit sadu kmitočtů pro síť DVB-H, vysvětluje Jiří Hájek. Kromě mobilních telefonů je možné televizi ve formátu DVB-H sledovat také na PDA a notebooku. Ve prospěch tohoto typu mobilního vysílání hovoří také existence většího počtu druhů mobilních telefonů, které ho podporují.

KL22_nominace

Připravují se i televize

Výhodou DVB-H je také jeho kompatibilita se systémem DVB-T, tedy klasické zemské digitální televize, díky níž bude možné využívat společnou infrastrukturu. Podle Jiřího Hájka se za vhodné obrazové rozlišení pro displej mobilních telefonů určených ke sledování televize přes DVB-H považuje formát CIF s rozlišením 352×288 bodů. „Přenos televizního signálu bude vyžadovat kapacitu cca 384kb/s na jeden programový kanál,“ dodal Hájek. Jedinou nepříjemností asi bude počáteční vysoká cena mobilních telefonů podporujících formát DVB-H. Takových přístrojů ale existuje celá řada (od Nokie, Samsungu či Motoroly), takže je otázkou času, kdy ceny klesnou na přijatelnou úroveň.

MS 2006 fotbal perex

DMB a DVB-H v Německu: dva typy televize do mobilu

Z Německa se během Mistrovství světa ve fotbale stává velký experimentátor v oblasti nových typů digitálního vysílání. Kromě televize s vysokým rozlišením obrazu (HDTV) tu zkouší hned dva typy televizního vysílání pro mobilní telefony. Vedle známějšího formátu DVB-H, který funguje na principu klasické zemské digitální televize (DVB-T), jde také o T-DMB. Více ve speciálním článku.

Zájem o mobilní digitální vysílání mají i samy televize. Na loňském veletrhu Invex takto testovala televize Prima, zpravodajský kanál ČT 24 (s firmami T-Mobile a Radiokomunikace) a hudební stanice Óčko (s Eurotelem a Českým Telecomem). Český T-Mobile zkoušel vysílání DVB-H také během Zimních olympijských her v Turíně, kdy v dějišti olympiády nabízel signál zpravodajské stanice ČT 24. Na mobilní vysílání se připravují i držitelé licencí pro nové digitální televize. Například Fero Fenič, majitel licence pro plnoformátovou stanici Febio TV, počítá s výrobou pořadů o kratší stopáži, které budou vhodné právě pro sledování na displeji mobilního telefonu.

Kvůli jakému obsahu byste si pořídili mobil s DVB-H?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.