Hlavní navigace

Zavzpomínejte na webu ČT na plánování žižkovské věže

20. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 4. 2009

Blížící se vypnutí analogového signálu z vysílače Žižkov je na dosah, a tak se jako zajímavá mohla jevit páteční reportáž z pořadu Aktuality, který tehdy ještě Československá televize vysílala přesně před 25 lety. V ní si mohli diváci připomenout, jak Praha plánovala stavbu multifunkční věže, která měla nahradit šíření signálu z již dosluhujícího Petřína.

Hlavní město tehdy řešilo problém, který byl starý více než třicet let. V roce 1953 začalo provizorní vysílání z Petřína, které však trvalo až do tehdejší doby. To stejné se opakovalo i s druhým kanálem o dvacet let později. Praha však musela situaci řešit, protože stav rozhledny se neustále zhoršoval. Ta musela být již v roce 1979 uzavřena pro veřejnost. Její stav je vzhledem k pokračující korozi velice neuspokojivý, přiznal zástupce tehdejšího investora Alex Bém.

Na projektu definitivního vysílače, dnešního Žižkova, se pracovalo právě od stejného roku, kdy byl Petřín pro veřejnost uzavřen, tedy 1979. Praha ale tehdy uvažovala i nad jinými variantami – např. rekonstrukcí stávající rozhledny nad Prahou. Od toho jsme ale upustili, protože by šlo o stejné provizorium jako dosud, konstatoval přesně před pětadvaceti lety projektant věže Václav Aulický. Současná věž mohla stát i na Parukářce. Tam se však nakonec nepostavila, protože by vadila provozu letiště ve Kbelích.

ICTZ23

Žižkovská věž byla nakonec naplánována jako 216 metrů vysoká stavba, která má ve výšce 65 metrů vyhlídkovou restauraci, v 95 metrech vyhlídkovou kabinu a ve 105 metrech radioreléovou kabinu. Celý prostor je řešen jako zelené náměstí se sadovými úpravami a prostorem pro dětské hřiště, dodal tehdy Aulický. Podle reportáže byla stavba žižkovského vysílače důležitá i z pohledu urbanistického. Praha je posledním velkým městem, kdy příjem signálu závisí na zastaralém vysílači, zaznělo v reportáži. Za upozornění na ni děkujeme našemu spolupracovníkovi Davidu Křížovi.

Reportáž si můžete přehrát na webu České televize v sekci iVysílání. V Aktualitách ji najdete na posledním místě.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.