Hlavní navigace

Zbavovači mýtů ve vaší televizi

4. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Miluju dokumentární pořady. Diváci zjevně také – velkou oblibu si získal program Prima Zoom, jehož obsah se dá shrnout do mantry „Hitler – Ježíš – zvířata – mimozemšťané“.

Existuje u nás však ještě jeden, bizarnější dokumentární kanál. Jmenuje se Kino Svět. Expedice se špatným koncem zde střídají kriminální záhady, starověké záhady a špatně namluvené, levné cestopisné dokumenty. Sleduji ho rád.

Tuto neděli jeho programové schéma patrně ovládl nějaký revanšista. V 15:10 mě zaujal pořad „Válka mýtů zbavená“. Jedná se o protektorátní filmové týdeníky německého Ufa Filmu, oslavující sílu německých zbraní a pracovní nasazení dělnictva v Protektorátu Čechy a Morava.

Bezpochyby levně zakoupený filmový materiál je naštěstí doprovázen komentářem, který přeci jen vysvětluje, že to bylo špatně. Záběry německé vojenské techniky jsou nicméně působivé a název cyklu je pozoruhodný – když zbavovat válku mýtů, tak pořádně.

O dvacet minut později následuje další investigativní dokument „Muž zbavený mýtů“. Je o Churchillovi a jeho politické kariéře, právě jsem zaslechl zmínku o Gándhím:
Gándhí se schovával za slova, která zněla hlubokomyslně, ale ve skutečnosti neznamenala vůbec nic.

To, že žijeme obklopeni mýty, je nepochybné. To, že se mají mýty bořit, zní zdánlivě progresivně, ale ve skutečnosti je to jen další mýtus. A na pořady, které mýty boří, bychom si měli pořádně posvítit. Nabízím tento námět na scénář zcela zdarma tvůrcům mýtoboreckých dokumentů.

Autor článku

Producent a komentátor.