Hlavní navigace

Zdraží vám kabelovka nebo satelit kvůli vyšší DPH? Smlouvu nevypovíte bez sankce

7. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil důvody, za jakých lze vypovědět smlouvu s provozovatelem služeb elektronických komunikací, aniž by klientovi hrozila sance

Zvyšování cen kabelové a satelitní televize v souvislosti s vyšší daní z přidané hodnoty (DPH) od Nového roku nebudou moci zákazníci využít jako důvod pro předčasné ukončení smlouvy, aniž by operátorovi museli platit smluvní sankci. Upozornil na to Český telekomunikační úřad (ČTÚ), na který se v těchto dnech obrací zvýšený počet zákazníků televizních operátorů, poskytovatelů připojení k internetu a hlasových služeb. Podle ČTÚ lze smlouvu předčasně vypovědět bez sankce pouze v případě, že zvýšení ceny pro koncového zákazníka provede sám poskytovatel služby.

K TÉMATU: Kabelová televize UPC od příštího roku o několik korun zdraží

“V případě, že podnikatel v oblasti elektronických komunikací nezmění vlastní cenu služby (tedy cenu bez DPH) a k navýšení nebo snížení výsledné ceny (ceny s DPH) dojde pouze v důsledku změny sazby DPH, je tato změna vynucena změnou právní úpravy. Účastníkovi proto zásadně nevzniká právo smlouvu na poskytování služeb elektronických komunikací bez sankce ukončit,” sdělil mluvčí ČTÚ František Malina. Jiná situace by nastala, kdyby si operátoři ceny svých služeb zvyšovali sami bez vlivu výše DPH.

ČTĚTE TAKÉ: Kabelovky zatím nemusí odvádět jedno procento z ročního obratu kinematografii

ICTZ23

“V případě, že podnikatel změní vlastní cenu služby (tedy cenu bez DPH), pak – bez ohledu na to, zda se do výsledné ceny promítne i případná změna sazby DPH – je povinen umožnit účastníkovi ukončit smlouvu bez sankce. A to proto, že změna ceny služby, která slouží jako daňový základ pro výpočet daně z přidané hodnoty, nebyla vynucena změnou právní úpravy, v tomto případě změnou sazby DPH,” doplnil Malina. V takovém případě jde totiž o standardní
obchodní rozhodnutí podnikatele, na které se vztahují příslušné zákonné povinnosti.

“Mezi ně patří povinnost nejméně jeden měsíc před nabytím účinnosti změny smlouvy uveřejnit informaci o změně smlouvy v každé provozovně podnikatele a způsobem umožňujícím dálkový přístup. Dále mezi ně patří povinnost informovat o změně smlouvy účastníka, a to způsobem, který si účastník zvolil pro zasílání vyúčtování. A v případě, že dochází ke změně podstatných náležitostí smlouvy, či ke změně jiných ustanovení, která vedou ke zhoršení postavení účastníka, musí ho podnikatel prokazatelně informovat o jeho právu bez sankce ukončit smlouvu, a to ke dni nabytí účinnosti příslušné změny,” dodal mluvčí ČTÚ.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.