Hlavní navigace

ZEK hladce schválen, Skylink dostal pokutu a konference Digimedia

27. 5. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Zákon o elektronických komunikacích prošel i přes nedoporučení od vlivného Hospodářského výboru.

Zákon o elektronických komunikacích, tzv. ZEK, bez problémů prošel

Navzdory nedoporučení Hospodářského výboru a snahám některých lobbistických organizací poslanci ve třetím čtení jednoznačně schválili novelu zákona o elektronických komunikacích, která zavádí právní rámec pro chystaný přechod na DVB-T2 (HEVC).

Dále například velmi výrazně zpřísňuje postihy vůči mobilním operátorům (pokuty podle výše obratu) a právě jejich nedůraznost mohla být jedním z důvodů pro odvolání předchozího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. S ukončením šíření stávajícího DVB-T a přechodem na nový standard se počítá kolem roku 2021 (2020, nebo 2021).

Jan Brychta: Zasáhly inzeráty satelitních operátorů do předvolebního boje?

Jan Brychta: Vládní novela Zákona o elektronických komunikacích prošla hladce Poslaneckou sněmovnou

Jan Brychta: Jak hlasovali poslanci o včerejší novele zákona o elektronických komunikacích? Prohlédněte si přehledy

Další fáze rozvoje DVB-T2 sítě.
Autor: České Radiokomunikace

Další fáze rozvoje DVB-T2 sítě.

Skylink dostal pokutu. Rozsudek ale zatím není pravomocný

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, který v odvolacím řízení potvrdil pokutu ve výši 9,5 milionu korun pro lucemburskou společnost M7 Group, která mimo jiné provozuje česko-slovenskou satelitní platformu Skylink, má za sebou zajímavou genezi. Pokuta byla udělena „za nedodržení zákonné povinnosti písemného oznámení zahájení výkonu telekomunikační činnosti Českému telekomunikačnímu úřadu“.

Tento prohřešek byl stíhán v návaznosti na udělení jiné sankce, kterou Český telekomunikační úřad pokutoval zavedení tzv. servisního poplatku, kterým Skylink de facto zpoplatnil příjem základní programové nabídky, kterou ale ve své reklamní kampani sliboval poskytovat zdarma.

Jan Brychta: Odvolací soud potvrdil desetimilionovou pokutu pro provozovatele platformy Skylink

Jan Brychta: Skylink: Proti desetimilionové pokutě se určitě odvoláme


Autor: DigiZone.cz

Jaromír Glisník.

Letošní Digimedia se zaměřila zejména na přechod na DVB-T2/HEVC

V úvodním bloku letošního ročníku konference Digimedia, který se primárně věnoval problematice přechodu na nový zemský formát televizního vysílání DVB-T2, nemohla nezaznít otázka, kdy bude společnost Digital Broadcasting následovat konkurenční České Radiokomunikace a spustí vlastní přechodové DVB-T2 sítě. Radim Pařízek, majitel společnosti Digital Broadcasting, v odpovědi přiznal, že spuštění první přechodové sítě původně plánoval na začátek letošního roku.

Rozvojové plány společnosti Digital Broadcasting dosud oddalovala legislativní nejistota. Absence potřebných zákonů nás donutila být obezřetnější. Ale po včerejším posunu při schvalování telekomunikačního zákona už začínám věřit, že první lokality naší DVB-T2 přechodové sítě, která bude mít označení 13, stihneme spustit ještě do prázdnin. Aktuálně čekáme na některé technologické dodávky, které se lehce zpozdily, uvedl Pařízek.

Jan Brychta: Pařízek by přechodovou síť v DVB-T2 rád spustil do prázdnin, Česká televize na podzim

Jan Brychta: Konference Digimedia se chce letos věnovat hlavně druhé digitální dividendě

Bohumil Herwig: Digimedia 2017 ve fotografii

Stručně

Co je u nás přes satelit k vidění v Ultra HD (4K)? Přinášíme vyčerpávající přehled televizních stanic vysílajících v tomto rozlišení, někdy i s technologií HDR.

Martin Hovorka: Kompletní přehled Ultra HD (4K) programů dostupných českému satelitnímu divákovi

Český rozhlas nabídne sportovní vysílání ze zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu i letní olympiády 2020 v Tokiu v plném rozsahu.

Jan Brychta: Český rozhlas odvysílá olympijské hry v letech 2018 a 2020


Autor: ČRo

Setkání vývojářů TDC 2017, které už několik let pravidelně probíhá v San Francisku, poskytlo možnost vyzkoušet si novou platformu Samsung Tizen zaměřenou původně zejména na televizory.

Bohumil Herwig: Nová verze Tizen 4.0 je určena nejen pro televizory Samsung, ale i pro internet věcí

Známý výrobce zahájil v Česku prodej televizorů majících konkurovat současné špičce, přístrojům s obrazovkami OLED. Televizory, jejichž základem je LCD panel s technologií Quantum Dot, jsou k dispozici s úhlopříčkami od 124 cm (49") do 191 cm (75") v plochých i prohnutých variantách.

Bohumil Herwig: LCD televizory Samsung QLED vstupují do prodeje

O víkendu spustila skupina Nova další HbbTV aplikaci, tzv. modré tlačítko. To má upozorňovat na zajímavý obsah a poslouží i k marketingu skupiny. Prvního nasazení se modré tlačítko dočkalo pro kampaň upozorňující na chystané koncerty show Tvoje tvář má známý hlas.

Bohumil Herwig: HbbTV televize Nova obohaceno o další funkce

MMF24

Mňam TV natáčela nový dokumentární seriál o vaření. Ten by měl mít celkem osm dílů a jeho hlavním protagonistou bude šéfkuchař Riccardo Lucque, majitel řady restaurací v Praze. Pořad nazvaný Pravá Itálie s Riccardem nabídne divákům pohled do zákulisí Riccardových italských restaurací a představí jejich každodenní ruch.

Jan Brychta: Milkovics představil studio TV Mňam, kde natáčí i nový dokumentární seriál s Riccardem Lucque

Z natáčení pořadů Pravá Itálie s Riccardem.
Autor: Karel Choc

Z natáčení pořadů Pravá Itálie s Riccardem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).