Hlavní navigace

Zemřel Ladislav Zajíček

10. 12. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V sobotu odpoledne zemřel přispěvatel Lupy a svérázná postava českého Internetu Ladislav Zajíček, kterého znáte jako pisatele kontroverzních komentářů, šéfredaktora Bajtu či News on 'Net. Málokdo jej ovšem pamatuje coby zakladatele časopisu Kruh či Sekce mladé hudby, která za socialismu pořádala nepovolené koncerty apod.

Nestává se často, abychom se z televizních obrazovek dozvídali o úmrtí našeho kolegy. Proto nás přimrazilo, když v sobotu večer v pořadu Katovna Vladimír Just a Jan Rejžek oznámili, že o sobotním odpoledni podlehl své nemoci přispěvatel Lupy a svérázná postava českého Internetu Ladislav Zajíček, kterého si možná pamatujete jako autora kontroverzních komentářů zabývajících se otázkou lidských práv v oblasti Internetu a IT (viz SSSCA – Orwellův zlý sen se naplňuje, Softwarová paranoia: Americký software zakázán v Německu, Microsoft: Bezplatný otevřený kód ohrožuje USA apod.). Jeho články pravidelně patřily na Lupě k nejčtenějším a nejdiskutovanějším především proto, že Ladislav Zajíček byl ochoten „do roztrhání těla“ bojovat za své názory a přesvědčení a jen velmi nerad ustupoval z pevně zakopaných pozic, což pod jeho články často zavdávalo příčinu k nejrůznějším slovním přestřelkám apod.

Do povědomí uživatelů Internetu a IT vstoupil Ladislav Zajíček jako předseda Svazu uživatelů výpočetní techniky a šéfredaktor jeho klubového zpravodaje – měsíčníku Bajt, věnovaného právě výpočetní technice. Zde Ladislav Zajíček poprvé propadl kouzlu Internetu. Jakmile Bajt přestal v důsledku nedokončeného vydání vycházet, přesunul se Ladislav Zajíček z materiálního světa papíru na nemateriální Internet a začal vydávat News on 'Net, denní zpravodaj ze světa informačních technologií a vědy. Počátkem letošního roku proměnil dosud spíše e-zine v regulérní webmag Netem, jenž byl založen na principech zahraničního magazínu Slashdot, který obdivoval. Ať už psal kamkoli, jeho články byly vždy „nekompatibilní“ s většinovým názorem – možná si vzpomínáte na odsudek iniciativy Internet proti monopolu či postoje k útoku Spojených států na Afghánistán prezentované v České televizi.

553554

MMF23 tip3

Přestože většina čtenářů Lupy má Ladislava Zajíčka neodmyslitelně spjatého s českým Internetem, jeho renomé pochází z doby z internetového hlediska „prehistorické“, kdy založil Sekci mladé hudby (dále SMH) – neplést s Jazzovou sekcí, jíž byla SMH protikladem – a pořádal koncerty na Baráčnické rychtě. SMH organizovala koncerty, různé umělecké kurzy, literární a filosofické přednášky, vydávala své informační bulletiny, plakáty a v neposlední řadě též knihy. Opustil studia na Českém vysokém učení technickém, aby pomohl v dobách zatuchlého socialismu „pohnout časem“. Začal se zajímat o bigbeat, stál u zrodu věhlasného strahovského studentského klubu číslo jedna, založil časopis Kruh, při SMH vydával četné publikace, v nichž se mohli profilovat autoři, kteří jinde měli problémy, jako např. Lubomír Dorůžka, Jiří Dědeček, Jan Rejžek apod.

Ladislav Zajíček bydlel i pracoval ve sklepě neboli noře ve Všehrdově ulici (jíž později vyměnil za kancelář PVT), kde se živil tatrankami a kde měl i školu, která vzdělávala lidi např. v hudební publicistice. Bylo zde také jedno z prvních videí, kde se pouštěly tehdy nedostupné filmy. Tak se k nám třeba mohl dostat pinkfloydovský The Wall, rok po uvedení v západních kinech, film Woodstock o nejslavnějším rockovém festivalu, Easy Rider a některé československé tresorové filmy z 60. let. Probíhaly tu také v té době zcela unikátní počítačové kurzy. Ladislav Zajíček nikdy nebyl zaměstnán v socialistickém slova smyslu, nikdy nic nevlastnil a podle svých slov „nestihl zasadit strom, ani postavit dům“. Měl jen dceru, s jejíž matkou se rozešel, a dcera se mu ztratila z očí. Ale přesto, že dívka žije v Americe, našel ji po Internetu. Ladislav Zajíček pomáhal podle svých slov vést lidi k „zodpovědné svobodě“.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).